Eski kasaya yeni sistem toplanır mı?

Bütçe
En fazla 10000 ₺ Apu işlemci

Hüseyin Kütük

Femtopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Eski bir kasam var 2007'den kalma. Onu kullanarak yeni sistem toplayacağım PSU, kablo vs her şey yeni olacak. Sadece kasa eskisini kullanacağım. İçindeki her şeyi çıkarttım ve temizledim. Ancak hava sirkülasyonu konusunda endişeliyim. 1 tane fan girişi var ve bir sürü boşluk var.

20230916_131054.jpg

20230916_131039.jpg

20230916_130842.jpg

20230916_130821.jpg

20230916_130757.jpg

20230916_130807.jpg

Eski bir kasam var 2007'den kalma. Onu kullanarak yeni sistem toplayacağım PSU, kablo vs her şey yeni olacak. Sadece kasa eskisini kullanacağım. İçindeki her şeyi çıkarttım ve temizledim. Ancak hava sirkülasyonu konusunda endişeliyim. 1 tane fan girişi var ve bir sürü boşluk var.

Eki Görüntüle 1945584

Eki Görüntüle 1945585

Eki Görüntüle 1945586

Eki Görüntüle 1945587

Eki Görüntüle 1945588

Eki Görüntüle 1945589

Hocam dizceğiniz sistem güçlü bir sistemse 2. el bir kasa alın. Sadece egzoz fanıyla soğutamayabilirsiniz. He ama okullardaki gibi APU sistem ise fazla sorun çıkarmayabilir. i5 12. nesil sistemi sadece egzoz fanıyla mini PC'lerde kullanabiliyoruz.

Eki Görüntüle 1945584

Eki Görüntüle 1945585

Eki Görüntüle 1945586

Eki Görüntüle 1945587

Eki Görüntüle 1945588

Eki Görüntüle 1945589

Bir benzeri bende var egzoz fan ateş puskurtuyor.

Yapılır.

Ön kısımda bulunan CD ve HDD yuvalarını sökersiniz. HDD için alttan iki adet HDD girecek kadar bırakın ki elinizde olanları takabilesiniz.

CD yuvalarını açıp oluyorsa 14cm Akasa Viper olmuyorsa da 12cm bir fan sıkıştırır plastik kelepçeler ile sabitlersiniz. Önüne de sineklikten bir toz filtresi yapar cillop gibi kullanırsınız.

Ryzen 5 5600G ,1TB SSD A320 Anakart 2x8 lik 3200mhz Ram kullanacağım Psu olarak Bi fikrim yok sizce ne yapmalıyım ?

Yapılır.

Ön kısımda bulunan CD ve HDD yuvalarını sökersiniz. HDD için alttan iki adet HDD girecek kadar bırakın ki elinizde olanları takabilesiniz.

CD yuvalarını açıp oluyorsa 14cm Akasa Viper olmuyorsa da 12cm bir fan sıkıştırır plastik kelepçeler ile sabitlersiniz. Önüne de sineklikten bir toz filtresi yapar cillop gibi kullanırsınız.
Hocam Dediğiniz mantıklı ama onun yerine komple ön kısmı delip 3 4 fan eklesek arkada Eski ekran kartlarına uygun 3 4 boşluk var ön kısımdan girip arka kısımdan çıkacak şekilde yapabilir miyiz (Ayrıca Mersin de yaşıyorum Çok sıcak oluyor ne yapabiliriz eğer yapmak mantıklı değilse kasa alacağım çoğunlukla klima açık oluyor ama Yinede yani Akdeniz bölgesinde yaşayan hocam varsa dediğimi anlayabilir )

Son düzenleme:
Hocam dediğiniz mantıklı ama onun yerine komple ön kısmı delip 3 4 fan eklesek arkada eski ekran kartlarına uygun 3 4 boşluk var ön kısımdan girip arka kısımdan çıkacak şekilde yapabilir miyiz (ayrıca Mersin de yaşıyorum çok sıcak oluyor ne yapabiliriz eğer yapmak mantıklı değilse kasa alacağım )

Ekran kartı olmayacak bu sistemde şu anda.

Bu kasaya yapabileceğiniz 2-3 çözüm var açık konuşmak gerekirse.

CD yuvasını sökmeye çok da gerek yok. Onun yerine aşağıdan 2 HDD girecek yuva bırakıp geri kalan yuvaları çıkarırsın. Dediğim gibi CD plastiklerini çıkarır plastik kelepçeler ile CD yuvasının yanındaki boşluklardan tutturursun. İsteğe bağlı alt kısma da bir adet fan tutturur devam edersin.

Öbürü ise kasanın alt kısmını fanlara göre kesip önüne dediğim gibi sineklikten toz filtresi yapıp içeri hava alacak şekilde koyabilirsin nasıl olsa ekran kartın yok. Arka kısma da 8cm bir fan ile havanın atılmasını sağlarsın.

Ben olsam ön tarafı açıp bir adet fan ekler arkaya da 8cm bir fan ile işlemci için bir hava akışı elde edersin.

Bütçe ayırabiliyorsan yeni nesil fanlı bir kasaya geçmen daha sağlıklı olacaktır tabii ama bütçe yoksa böyle bir şekilde idare edersin.

Fan olarak sana uygun yollu bunu önerebilirim.

Ryzen 5 5600G, 1TB SSD A320 anakart 2x8'lik 3200MHz RAM kullanacağım PSU olarak bir fikrim yok sizce ne yapmalıyım?

Hocam dediğiniz mantıklı ama onun yerine komple ön kısmı delip 3 4 fan eklesek arkada eski ekran kartlarına uygun 3 4 boşluk var ön kısımdan girip arka kısımdan çıkacak şekilde yapabilir miyiz (ayrıca Mersin de yaşıyorum çok sıcak oluyor ne yapabiliriz eğer yapmak mantıklı değilse kasa alacağım )

Hocam aslında kasa kapağınada belli yerlerini fan sığacak şekilde kesip 1-2 tane fan takabilirsiniz. Ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum ama bazı kasa tiplerinde oluyordu.

Hocam aslında kasa kapağınada belli yerlerini fan sığacak şekilde kesip 1-2 tane fan takabilirsiniz. Ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum ama bazı kasa tiplerinde oluyordu.
Teşekkürler hocam

Ekran kartı olmayacak bu sistemde şu anda.

Bu kasaya yapabileceğiniz 2-3 çözüm var açık konuşmak gerekirse.

CD yuvasını sökmeye çok da gerek yok. Onun yerine aşağıdan 2 HDD girecek yuva bırakıp geri kalan yuvaları çıkarırsın. Dediğim gibi CD plastiklerini çıkarır plastik kelepçeler ile CD yuvasının yanındaki boşluklardan tutturursun. İsteğe bağlı alt kısma da bir adet fan tutturur devam edersin.

Öbürü ise kasanın alt kısmını fanlara göre kesip önüne dediğim gibi sineklikten toz filtresi yapıp içeri hava alacak şekilde koyabilirsin nasıl olsa ekran kartın yok. Arka kısma da 8cm bir fan ile havanın atılmasını sağlarsın.

Ben olsam ön tarafı açıp bir adet fan ekler arkaya da 8cm bir fan ile işlemci için bir hava akışı elde edersin.
Teşekkürler hocam

Teşekkürler hocam.

Teşekkürler hocam.

Rica ederim hocam aynı benim de yaklaşık 10 küsur yıllık bir kasam var. Bende sizin gibi içini tamamen temizleyip, APU sistem dizmeyi düşünüyorum sığarsa içine bir kule tipi soğutucu birkaç tanede kasa fanı takıp bence rahatça kullanılabilir. En azından grafik kısarak çoğu oyunu oynarım ve hızlıda bir PC olur.

Geri
Yukarı