Eski laptopa donanım yatırımı yapmak mantıklı mıdır?

2. Nesilden 3. Nesile geçemez 2. Nesil i5 almalı.
Lenovonun kendi kitapçığı
Yukarıdaki linkte bilgisayarımın desteklediği işlemciler yazıyor. (Sayfa 85)
1619627181247.png

Ve bu lenovonun kendi sitesi. Okuduğum yabancı forumlarda ise anakartımın maksimum i5-3210M desteklediğini öğrendim. Sizce yanlış olabilir mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu model benim modelin 2 alt modeli

2. Nesilden 3. Nesile geçemez 2. Nesil i5 almalı.

Lenovonun kendi kitapçığı
Yukarıdaki linkte bilgisayarımın desteklediği işlemciler yazıyor. (Sayfa 85)
Eki Görüntüle 996912
Ve bu lenovonun kendi sitesi. Okuduğum yabancı forumlarda ise anakartımın maksimum i5-3210M desteklediğini öğrendim. Sizce yanlış olabilir mi?
Eğer doğru bilgisayara bakıyorsanız yanlış olamaz ama isterseniz Lenovo desteğe mail yazın sorun, tam olarak onaylayınca işlemciyi alın keyfinize bakın.

2x4 GB RAM'i kit halinde alın uyumluluk sorunu çıkmasın. Bir de SSD takarsanız gözle görülür bir fark olur. İşlemci sıkıntı çıkarabilir.

İşlemci yükseltmek biraz zor olabilir, o konuda bilgim yok.

Eğer bilgisayarı günlük işler için kullanıyorsanız ve fiziksel anlamda cihaz temizse, bu yükseltmeleri yapmak bence değer. Hatrı sayılır bir performans farkı yaşarsınız.

İşlemci soketiniz nedir?
Socket 988B rPGA olması gerekiyor.
Bilgisayarımın tam modeli Lenovo B590 20206 anakart
Laptop'lara yükseltme olarak sadece RAM ve SSD yükseltmesi öneriyorum. Çünkü her ne kadar işlemci yükseltilebilir gözükse de BIOS'ta whitelist problemleri ve ısınma, güç tüketimi problemleri olabiliyor. Hele Lenovo BIOS'ları çok kısıtlı, masaüstü BIOS'larında bile ekran kartı yükseltme problemleri olabiliyor whitelist'ten dolayı.
Whitelist problemi tam olarak nedir acaba açıklayabilir misiniz?

Son düzenleme:
Socket 988B rPGA olması gerekiyor.
Bilgisayarımın tam modeli Lenovo B590 20206 anakart

Whitelist problemi tam olarak nedir acaba açıklayabilir misiniz?
Hocam yükseltme yapacağınız işlemci socket uyumu var dediğim gibi ben dizüstü bilgisayarımın işlemcisini yükseltirsen attığım siteden seçtim işlemcimi bir sorunla karşılaşmadım.

Bence mantıklı olan SSD ve RAM yükseltmesidir. 8 GB RAM o düzeydeki bir cihaz için fazlasıyla yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Yani bir 4 GB RAM ve SSD eklerseniz fazlasıyla iş görecektir.

Aynı söketi kullanan Samsung notebook sahibiyken İşlemcimi yükseltmiştim. "Unlocked" diye tabir edilen modifiye edilmiş bir BIOS'a ihtiyaç duymuştum. Onu da yabancı forumlardan temin edip yükledim ve işlemciyi değiştirdiğimde herhangi bir sorun yaşamadım. Ama işlemci değişiminin pek bir esprisi olmamıştı açıkcası. Uyguna temin edebiliyorsanız olabilir yoksa fuzuli gibi geliyor bana.

edit: Bu arada eski işlemci elimde halen baktım modeli SR04J yani i3-2330M'den i5-3210M e yükseltmişim ben.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı