Eski laptopa hangi işletim sistemi kurulmalı?

Hocam LXDE ile bir dağıtım.
lxde hafiftir evet ama antiX ve sparky minimal gui ondan da hafif. Günümüzde lxde kullanan dağıtım kalmadı diyebiliriz. Çok çok elle kurulur ondan da pek verim alınmaz çünkü her masaüstü ortamı her dağıtımda aynı yükte değil. Düz Ubuntu indirip lxqt kursan Lubuntu kadar hafiflik elde edemezsin mesela.

Her şeyi grafik arayüzle çözmeye çalışan, fare ile kullanılabilen ve hafiflik anlamında tüy gibi olan ve güncel olan dağıtımlar deneyimlerim sonucunda antiX ve sparky minimal gui bir de bunlardan az biraz daha ağır olan LXLE. Gerisi ya klavyeye zorluyor ya kullanımı basit kullanıcıya küfür ettiriyor ya da hafiflik mottosuyla bağırmasına rağmen 300+ mb ramde yer kaplıyor.

LXDE hafiftir evet ama antiX ve sparky minimal GUI ondan da hafif. Günümüzde LXDE kullanan dağıtım kalmadı diyebiliriz. Çok çok elle kurulur ondan da pek verim alınmaz çünkü her masaüstü ortamı her dağıtımda aynı yükte değil. Düz Ubuntu indirip lxqt kursan Lubuntu kadar hafiflik elde edemezsin mesela.

Her şeyi grafik arayüzle çözmeye çalışan, fare ile kullanılabilen ve hafiflik anlamında tüy gibi olan ve güncel olan dağıtımlar deneyimlerim sonucunda antiX ve sparky minimal GUI bir de bunlardan az biraz daha ağır olan lxle. Gerisi ya klavyeye zorluyor ya kullanımı basit kullanıcıya küfür ettiriyor ya da hafiflik mottosuyla bağırmasına rağmen 300+ MB RAM'de yer kaplıyor.

Hocam sanırım sizin bir YT kanalınız vardı profil resminiz bir yerden tanıdık geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı