Eski laptopa hangi işletim sistemi kurulmalı?

Sistemden sisteme değişebilir ama bu arkadaşımızın sistemi açıkçası bayağı bayağı kötü o yüzden Windows 7 en iyisidir ben bütün işletim sistemlerini kullandım Windows 7 en performanslısı cevremdeki insanlarda aynı şekilde Windows 7'den memnun.
Bende bütün işletim sistemlerini kullandım (3.1'den Windows 11'e kadar) Canım sıkıldıkça işletim sistemi değiştirirdim. Windows 7 adamdır. Ama çok yavaş açılıyor. Windows 8.1 bir de Windows 7'yi beğenirim. Ve 8.1, 7'den daha hafif bana göre.

antiX kullanın şaşakalırsınız. Kullanımı biraz zorlar ama alışırsanız meyvesini yersiniz fazlasıyla. 2 gb ram kasamda antiX 22 64 bit (güncel olan) kullanıyorum şuan 8 gb ramli diğer kasamdaki win10'dan çok daha hızlı açılıyor. Kullanım hızı da muazzam. Steamden oyun da oynuyorum donanım yettiği kadar. Şiddetle tavsiye ederim. İşlemciniz 64 bit desteklemiyorsa antiX 22 32 bit kurun daha da hafif olur ama program desteği sıkıntı olabilir. Günümüzde 32 bit program desteği iyice daraldı.

O laptopa en uygun OS XP 32 Bit olur bence. Ekran kartınız azıcık daha iyi olsa belki 7 Starter falan derdim de olmuyor güzel. Bende de IBM R40 var. Bendekinde 1.25 RAM, 32MB AMD ekran kartı, 1.4 Pentium M işlemci var. Linux Distroları dahil tüm OS'ları denedim. En güzel XP çalışıyor.

Adam zorin os lite kasıyor demiş biraz tutarlı sistem önerin bence.

Win10 resmi sistem gereksinimleri 2 gb ram (yersen)
Zorin Lite sistem gereksinimleri 512mb ram
Elimde 32MB Intel ekran kartlı 2 GB RAM'li Intel Celeron'lu bir laptop var. Windows 7 denedim, iyi çalıştı ama hemen ısınıyor. Vista denedim, arayüzü durmadan duruyor. XP kurmuştum, ortalamaydı ama çok yavaş açılıyordu programlar vesaire. Zorin OS Lite denedim, lakin xpdende yavaştı.
Dostum o ekran kartıyla maalesef bir şey yapamazsın. Destek konusu da ayrı sıkıntı...
2 gb ram ve 32 mb vram ile günlük işlerin dışında bir şey beklemeyin derim. Hatta o işlerde bile kasacaktır illaki. Kaldı ki bilgisayar kasa olsa bir iki gömlek daha iyi performans verebilirdi aynı donanımlarla.

Tabi windows diye diretirseniz durum böyle...

2 gb ram ile bilgisayarı ne eski windows'a ne modlu windows'a ne de forumun gözdesi ltsc ve ltsb gibi sürümlere zorlamayın. Size birkaç Linux önereyim onlara yönelin. Emin olun bu önerdiklerim win7'den hatta xp'den bile daha performanslı çalışabilir (64 bit olsa bile)

1. antiX 22 (son sürüm). Çalışması için 128mb ram, kullanım için de 512 mb ram yeterlidir. Ki sizde 2 gb ram mevcut. Bende boşta 150 mb ram kullanıyor ben kullanıyorum antiX 22.

2. Sparky linux minimal gui (son sürüm stable). İlk dediğim kadar olmasa da bu da oldukça hafiftir. 200 mb'lerde boşta ram kullanır sadece.

3. LXLE focal fossa 64 bit. Bu da boşta yaklaşık 200-250 mb arası ram kullanır.

Bunlar dışında hafif linux diye linux mint, lubuntu, xubuntu vb önerenlere inanmayın üstteki verilerde kanıtlar mevcut. Xfce (Zorin Lite, Linux Lite, Linux mint xfce, Xubuntu vb.) sürümleri 500+ mb, LXQT sürümleri de 300+ mb boşta ram kullanır. Rami düşük kullanıcılar için boşta 50-100 mb fark bile olması performansa beklenmedik şekilde etki eder.

Windows 7 32 bitte 400-500 mb arası(orijinalse yaklaşık x2), 64 bitte 500+(orijinalse yaklaşık x2) kullanır. Forumun gözdesi ltsc ltsb sürümleri de 600+ kullanır genelde.

Seçim sizin. Benim fikrim ltsc ltsb gibi ucube sürümler, xp ya da 7 gibi program sıkıntısı yaşanan sürümler yerine gündelik işleri güncel ve sıkıntısız şekilde halletmek için yazdığım hafif linuxlardan birini denemenizi öneririm.

Adam Zorin OS Lite kasıyor demiş biraz tutarlı sistem önerin bence.

Windows 10 resmi sistem gereksinimleri 2 GB RAM (yersen)
Zorin Lite sistem gereksinimleri 512MB RAM.

Dostum o ekran kartıyla maalesef bir şey yapamazsın. Destek konusu da ayrı sıkıntı...
2 GB RAM ve 32 MB VRAM ile günlük işlerin dışında bir şey beklemeyin derim. Hatta o işlerde bile kasacaktır illaki. Kaldı ki bilgisayar kasa olsa bir iki gömlek daha iyi performans verebilirdi aynı donanımlarla.

Tabii Windows diye diretirseniz durum böyle...

2 GB RAM ile bilgisayarı ne eski Windows'a ne modlu Windows'a ne de forumun gözdesi LTSC ve LTSB gibi sürümlere zorlamayın. Size birkaç Linux önereyim onlara yönelin. Emin olun bu önerdiklerim Windows 7'den hatta XP'den bile daha performanslı çalışabilir (64 Bit olsa bile)

1. antiX 22 (son sürüm). Çalışması için 128MB RAM, kullanım için de 512 MB RAM yeterlidir. Ki sizde 2 GB RAM mevcut. Bende boşta 150 MB RAM kullanıyor ben kullanıyorum antiX 22.

2. sparky Linux minimal GUI (son sürüm stable). İlk dediğim kadar olmasa da bu da oldukça hafiftir. 200 MB'lerde boşta RAM kullanır sadece.

3. lxle focal fossa 64 Bit. Bu da boşta yaklaşık 200-250 MB arası RAM kullanır.

Bunlar dışında hafif Linux diye Linux Mint, Lubuntu, Xubuntu vb önerenlere inanmayın üstteki verilerde kanıtlar mevcut. Xfce (zorin Lite, Linux Lite, Linux Mint Xfce, Xubuntu vb.) Sürümleri 500+ MB, lxqt sürümleri de 300+ MB boşta RAM kullanır. RAM'i düşük kullanıcılar için boşta 50-100 MB fark bile olması performansa beklenmedik şekilde etki eder.

Windows 7 32 Bit'te 400-500 MB arası(orijinalse yaklaşık X2), 64 Bit'te 500+(orijinalse yaklaşık X2) kullanır. Forumun gözdesi LTSC LTSB sürümleri de 600+ kullanır genelde.

Seçim sizin. Benim fikrim LTSC LTSB gibi ucube sürümler, XP ya da 7 gibi program sıkıntısı yaşanan sürümler yerine gündelik işleri güncel ve sıkıntısız şekilde halletmek için yazdığım hafif Linux'lardan birini denemenizi öneririm.

Hocam LXDE ile bir dağıtım.

Yeni konular

Geri
Yukarı