Eski laptopu server nasıl yaparım?

277726

Hectopat
Makaleler
4
Debian server kurmayı planlıyorum ama asla internete bağlantısı olmayacak nextcloud, focalboard, joplin kullanacağım.

Debian da sorun yaşarsam Fedora server önerir misiniz? Ubuntu(bildiğim kadarıyla bazı trackerları varmış? Kapalı kaynak uygulamalar?) gizlilik ve güvenlik nedeniyle tercih etmemeyi düşünüyorum. Tabii Fedora'ya da tamamen açık kaynak bir server olup olmadığına da bakmam lazım.​
Biraz docker öğrendim ama onu da gizlilik nedeniyle tercih etmeyeceğim. Docker benzeri Podman'ı kullanmayı düşünüyorum. Gerçi podman için tutorial olmadığından dolayı belki kendi server kurulumlarını yapmaya çalışırım. Olmadı zoraki docker kullanacağız ki zaten​
Eski i5-4200M CPU sahip bir laptop var. SSD yükseltmesi ve RAM takviyesi daha sonra yapacağım ama tabii önce CPU düzgün çalışıyor mu onu da test etmem lazım ki sonra server bozulup da başımı ağrıtmasın.​
  • GNU/Linux da CPU sağlığını kontrol edebileceğim uygulama biliyor musunuz?

Debian server kurmayı planlıyorum ama asla internete bağlantısı olmayacak nextcloud, focalboard, joplin kullanacağım.

Debian da sorun yaşarsam Fedora server önerir misiniz? Ubuntu(bildiğim kadarıyla bazı trackerları varmış? Kapalı kaynak uygulamalar?) gizlilik ve güvenlik nedeniyle tercih etmemeyi düşünüyorum. Tabii Fedora'ya da tamamen açık kaynak bir server olup olmadığına da bakmam lazım.​
Biraz docker öğrendim ama onu da gizlilik nedeniyle tercih etmeyeceğim. Docker benzeri Podman'ı kullanmayı düşünüyorum. Gerçi podman için tutorial olmadığından dolayı belki kendi server kurulumlarını yapmaya çalışırım. Olmadı zoraki docker kullanacağız ki zaten​
Eski i5-4200M CPU sahip bir laptop var. SSD yükseltmesi ve RAM takviyesi daha sonra yapacağım ama tabii önce CPU düzgün çalışıyor mu onu da test etmem lazım ki sonra server bozulup da başımı ağrıtmasın.​
intel xeonlu bir sistem üzerine yapacağım , yaklaşık 15 - 16 yıllık PC ama güzel bir performans verir diye düşünüyorum.

CPU sağlığı diye bir şey yok. Server kuracaksan cihazının bulunduğu ordan serin olmalı ve cihazının bakımlarıda yapılmış olmalı. Sonuçta 7/24 çalışacak ama ömrü server kadar uzun olmasada.

Eski laptop hem server hem de web için kullanmam güvenlik sorunu yaratır mı? Hatta Server'e web browser için bir container kurmak ve sadece o Container'ın internet bağlantısı olmasını sağlayabilir miyim?

Intel Xeon'lu bir sistem üzerine yapacağım, yaklaşık 15 - 16 yıllık PC ama güzel bir performans verir diye düşünüyorum.

Hiç hata alırsınız da dosyalar gider diye korkmuyor musunuz?

CPU sağlığı diye bir şey yok. Server kuracaksan cihazının bulunduğu oradan serin olmalı ve cihazının bakımları da yapılmış olmalı. Sonuçta 7/24 çalışacak ama ömrü server kadar uzun olmasa da.

Aslında local olduğu için 7/24 çalışmasına gerek yok. Sadece ihtiyacım olduğunda açarım diye düşünüyorum.

Eski laptop hem server hem de web için kullanmam güvenlik sorunu yaratır mı? Hatta Server'e web browser için bir container kurmak ve sadece o Container'ın internet bağlantısı olmasını sağlayabilir miyim?

Hiç hata alırsınız da dosyalar gider diye korkmuyor musunuz?

Şu an bir korkum yok. Sistemde 4 tane disk var, 1 TB'lik olan disk yedekleme diski.

Eski cihazı kullanman bir sorun yaratmaz.

Geri
Yukarı