Eski monitörlerdeki görüntü kalitesi

Ersinhc32

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba,
Sorum şu şekilde: Eski monitörlerle(tüplü vb.) Ve sistemlerle oynadığımız oyunları, izlediğimiz videoları şu anki yeni sistemlerle izlediğimizde aynı görüntü kalitesini alamıyoruz. Nasıl yani derseniz YouTube'da 12-13 yıllık bir video izlediğimde görüntü kalitesi aşırı kötü ama ben o videonun net olduğunu şu anki okunamayan bazı yazıların daha net okunduğunu iyi hatırlıyorum ve oyun kısmında da aynı şekilde eski oyunların eski sistemlerde daha kaliteli görüntü verdiğini hatırlıyorum. Bunun bir açıklaması var mıdır acaba? Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Aslında eskiden çok alternatif yoktu fakat olan mal kaliteydi.
Şimdi nüfus talep çok fazla kalitesiz ürün çok fazla piyasada her şeyin a kalitesi cart kalitesi curt kalitesi var.

2014 2015 yılında bu kadar Çinli marka aktif değildi bizde fakat şimdi çok fazla.

Temelinde alım gücünün düşmesiyle değişik mallar geliyor adını bile duymadığımız çinlilerin almadığı ürünleri bile bize kakalıyorlar.

Mesela Gaming laptoplarda falanda öyle

Bir Dell g 15 falan var bir de Dell alien serisi var

Bir Acer Nitro serisi var bir de Acer Predator var.

Her şey para göre alım gücü düştükçe ucuz kalitesiz kağıt üzerinde kaliteli görünen mallar türüyor.

Mesela Toyota'nın Avrupa'ya Amerika'ya gönderdiği Toyota'larla Türkiye'ye hindistana gönderikleri farklı ürünler hep.

Eskide çok alternetif monitörler yoktu yağ gibi akardı.

Hocam YouTube eski videoların kaltesini düşürdü bence eskiden 480p çok kalitelidi şu an aynı videoyu 480p de çamur kalitesinde izliyoruz. Belki YouTube eski videoların kalitesini düşürüp bulut servislerinde yer açtı (GB olarak) ya da bizim göz kalitemiz 1080P'ye alıştığı için çok kötü geliyor videolar.

Konunun ne taleple, ne nüfusla, ne Çin'le ne Ahmet'le ne Mehmet'le hiçbir alakası yok.
Bu video kalitesinin 20 yıllık monitör ve şimdi ki monitörle tekrarlıyorum hiçbir alakası yok. Monitörler hakkında bilgi sahibi olmadan bu karşılaştırmayı yapmak doğru olmamış.
Ortada kıyaslanan bir monitör dahi yok. Koca monitör piyasasını bir konuda bitirmiş arkadaş.

Konunun ne taleple, ne nüfusla, ne Çin'le ne Ahmet'le ne Mehmet'le hiçbir alakası yok.
Bu video kalitesinin 20 yıllık monitör ve şimdi ki monitörle tekrarlıyorum hiçbir alakası yok. Monitörler hakkında bilgi sahibi olmadan bu karşılaştırmayı yapmak doğru olmamış.
Ortada kıyaslanan bir monitör dahi yok. Koca monitör piyasasını bir konuda bitirmiş arkadaş.

Bu yaklaşımda doğru. Mesela şu an laptopum 1080p 144Hz panele sahip ben bunda Half-Life oynayacağıma tüplü monitörde oynasam çok daha keyif alırım anılarımı yâd etmiş olurum birde bu perspektifi var.

Teknoloji geliştikçe ekran çözünürlükleri arttı. Haliyle düşük çözünürlüklü videoları çamur gibi izliyoruz. Eski tüplü monitörlerin çözünürlüğü düşük olduğu için izlediğiniz 360-480p videolar o yıllarda HD gibi görünüyordu.

Aslında eskiden çok alternatif yoktu fakat olan mal kaliteydi.
Şimdi nüfus talep çok fazla kalitesiz ürün çok fazla piyasada her şeyin a kalitesi cart kalitesi curt kalitesi var.

2014 2015 yılında bu kadar Çinli marka aktif değildi bizde fakat şimdi çok fazla.

Temelinde alım gücünün düşmesiyle değişik mallar geliyor adını bile duymadığımız çinlilerin almadığı ürünleri bile bize kakalıyorlar.

Mesela Gaming laptoplarda falanda öyle.

Bir Dell g 15 falan var bir de Dell alien serisi var.

Bir Acer Nitro serisi var bir de Acer Predator var.

Her şey para göre alım gücü düştükçe ucuz kalitesiz kağıt üzerinde kaliteli görünen mallar türüyor.

Mesela Toyota'nın Avrupa'ya Amerika'ya gönderdiği Toyota'larla Türkiye'ye hindistana gönderikleri farklı ürünler hep.

Eskide çok alternetif monitörler yoktu yağ gibi akardı.

Yanılıyorsun ilk defa hangi marka bakmadım ama Siemens, telefunken gibi markalar 90'lı yıllarda Çin'de üretiyordu.

İşin kaliteyle ilgisi yok arkadaşlar. FHD, 2K, 4K çözünürlüklü monitörlerle 480p video izlerseniz bir zahmet çamur gibi görüntü oluşsun.

İşin kaliteyle ilgisi yok arkadaşlar. FHD, 2K, 4K çözünürlüklü monitörlerle 480p video izlerseniz bir zahmet çamur gibi görüntü oluşsun.

Evet hocam güzel noktaya değinmişiniz aslında ben bunun nedenini soruyorum, nedir bu olayın mantığı? Tüplü monitörde 480 neden daha kaliteli geliyor bana hala.

Yeni konular

Geri
Yukarı