Eski nesil işlemciler neden pahalı?

sinankytrn

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, bende 2019 yılında topladığım PC de i7 9700K vardı. 2 sene geçti şimdi tekrar bir işlemci alayım diyorum 9.nesil anakartım var. Fakat 9.nesil işlemcilere bir bakıyorum 12. nesil işlemcilere fiyatları yakın hatta bazılarından fiyatları daha bile yüksek. Kaç sene önceki işlemciler nasıl oluyor da daha pahalı olabiliyor? Örnek i7 9700 ikinci elde 3.5K'dan aşağı yok. Zaten 12400 3.5K gider 12. nesil alırım. Merakımdan sormak istedim. Teşekkürler.

Selam arkadaşlar, bende 2019 yılında topladığım PC de i7 9700K vardı. 2 sene geçti şimdi tekrar bir işlemci alayım diyorum 9.nesil anakartım var. Fakat 9.nesil işlemcilere bir bakıyorum 12. nesil işlemcilere fiyatları yakın hatta bazılarından fiyatları daha bile yüksek. Kaç sene önceki işlemciler nasıl oluyor da daha pahalı olabiliyor? Örnek i7 9700 ikinci elde 3.5K'den aşağı yok. Zaten 12400 3.5K gider 12. nesil alırım. Merakımdan sormak istedim. Teşekkürler.

Üretimi olmadığı için elde az kaldığı için bir de piyasanın durumu böyle olduğu için böyle maalesef. Piyasa kötü olmasaydı düşük olurdu. Bir de 2. el satışlarına yöneldiler piyasadan dolayı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye'de çoğu insan bilgisayarını komple yenileyemediği için sadece parçaları yükseltiyor. Eski bir anakarta kendi soketi dışında işlemci takamadığınız için, bundan dolayı fazla bir seçenek olmuyor.

Bu yüzden pahalılar.

Selam arkadaşlar, bende 2019 yılında topladığım PC de i7 9700K vardı. 2 sene geçti şimdi tekrar bir işlemci alayım diyorum 9.nesil anakartım var. Fakat 9.nesil işlemcilere bir bakıyorum 12. nesil işlemcilere fiyatları yakın hatta bazılarından fiyatları daha bile yüksek. Kaç sene önceki işlemciler nasıl oluyor da daha pahalı olabiliyor? Örnek i7 9700 ikinci elde 3.5K'den aşağı yok. Zaten 12400 3.5k gider 12. nesil alırım. Merakımdan sormak istedim. Teşekkürler.

Yani şimdi biraz da millet mecbur kaldığı için öyle yapıyorlar, dediğin gibi 12. nesil ile aynı fiyat ama sen şimdi 12. nesile geçersen bir de üstüne anakart parası vermek zorunda kalacaksın, öyle olunca da eski işlemciler de yüksek fiyatta oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer işlemci çok eski ise pahalı yapmasını anlarım ama yakın zamanlarda çıkan işlemci fiyatları yüksek ise sebep belli aç gözlülük, silkelemek.

Size bir akıl vereyim, biraz jenerasyonları eski, ancak Rufus ile Windows 11 yükleyebilen, 2 işlemci önerebilirim: Xeon E5-2696 v3 ve E5-2696 v4. Sırasıyla 4. ve 5. jenerasyon'a giriyorlar.

İlki 18 çekirdek, ikincisi 22 çekirdek. Birincisi Aliexpress'te satılıyor, ikincisi eBay'de. İlki 2800, ikincisi 3000 lira gibi. Ama performans açısından 8 çekirdek işlemciden çok daha fazlalar. Yanlız bunlara Çin malı uygun anakart gerek, onlar da 2000~2500 gibi. Huananzhi X99-TF yada X99-F8'i tavsiye ederim. Bu işlemciler 4 kanal hafıza kullanabiliyor. Bende her iki işlemciden de 1'er tane var.

Xeon E5-2696 v3 olan DDR3 ile de kullanılabiliyor. DDR3 ram ile kullanılabilen piyasadaki en hızlı işlemci budur! Ona Huananzhi X99-TF anakart gerekiyor. (Huananzhi X99-T8'de olur o zaman üzerinde 8 tane DDR3 yuva oluyor.) Yani DDR4 ram elinde olmayıpta hızlı işlemci isteyenler, yeni DDR4 Ram almak istemeyenlar için oldukça performanslı bir işlemci.

Bu bilgileri en uygun fiyata, en hızlı seçenekler olduğu için yazıyorum. Fakat, bir parça eski sistem sayılırlar, tek dezavantajları bu.

Son düzenleme:
Intel Core 2 Quad 9650 işlemci fiyatına bakıyordum görünce almaktan vazgeçtim AliExpress'ten Xeon E5450 işlemci alırım daha iyi hem daha ucuz.

Size bir akıl vereyim, biraz jenerasyonları eski, ancak Rufus ile Windows 11 yükleyebilen, 2 işlemci önerebilirim: Xeon E5-2696 V3 ve E5-2696 v4. sırasıyla 4. ve 5. Jenerasyon'a giriyorlar.

İlki 18 çekirdek, ikincisi 22 çekirdek. Birincisi AliExpress'te satılıyor, ikincisi EBay'de. İlki 2800, ikincisi 3300 lira gibi. Ama performans açısından 8 çekirdek işlemciden çok daha fazlalar. Yalnız bunlara Çin malı uygun anakart gerek, onlar da 2000~2500 gibi. Huananzhi X99-TF ya da X99-F8'i tavsiye ederim. Bu işlemciler 4 kanal hafıza kullanabiliyor. Bende her iki işlemciden de 1'er tane var.

Xeon E5-2696 V3 olan DDR3 ile de kullanılabiliyor. DDR3 RAM ile kullanılabilen piyasadaki en hızlı işlemci budur! Ona huananzhi X99-TF anakart gerekiyor. (huananzhi X99-T8'de olur o zaman üzerinde 8 tane DDR3 yuva oluyor.) Yani DDR4 RAM elinde olmayıpta hızlı işlemci isteyenler, yeni DDR4 RAM almak istemeyenlar için oldukça performanslı bir işlemci.

Bu bilgileri en uygun fiyata, en hızlı seçenekler olduğu için yazıyorum. Fakat, bir parça eski sistem sayılırlar, tek dezavantajları bu.

Ciddi misiniz, 3-4 k işlemci 2-3 k anakart a para vereceksin ve bu sistemi güncel değil de eski sistem olarak toplayacaksın acayip bir öneri.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı