Çözüldü Eski PC açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

rauxey

Hectopat
Merhabalar, gününüz aydın geçsin. Bir iki sene önce kendi bilgisayarımın anakartı yandığı için kenarda duran yaklaşık benimle yaşıt eski mi eski bir bilgisayarımı kullanmaya başlamıştım, miladı dolduğu için arada sorun çıkarabiliyordu ve genelde çözüyorduk. Donanımsal olarak bayağı eski olsa da işletim sistemi olarak ReviOS kurmuştum idare ediyordu. Bilgilendirme için söyleyeyim TV'ye HDMI kablosu üzerinden bağlanıp öyle kullanıyorum bilgisayarı, arada dediğim gibi sorun yapabiliyordu bazen görüntü gitmiyordu fakat sırasıyla önce TV'yi ardından bilgisayarı açınca sorun olmadan açılıyordu vesaire.

Dün gece dizi izlerken birdenbire kapandı tekrar açtığımda görüntü gitmiyordu ne kadar eski yöntemleri denesekte, kasa içerisine baktığım zaman ise gözüme ilk çarpan şey anakarta bağlı olan Power LED kablosunun düğme bağlantısında kopukluk olduğuydu. Sadece LED kablosu koptuğu için düğme ile açabiliyordum fakat dediğim gibi görüntü gelmiyordu. Bir iki uğraşayım derken o kablolardan birinj daha kopaedım sanırsam onlar lehimlenmiş oraya. Ardından anakart üzerinden kontrol kalemi kullanarak bilgisayarı açmaya çalıştım bir iki bjr şeyler daha denedim ekran kartını çıkardım kasayı iyice kontrol ettim çıkan kablosu var mı diye ama hiçbir şey dikkatimi çekmedi. Saçma olan şey ise bazen kasa düğmesindeki LED ışığı yanmasa da kasaya güç geliyordu fakat görüntü gelmiyordu, bir iki resetten sonra kasanın ışığı yanıyor ve sorunsuz çalışıyordu. Şu anda ise herhangi bir ışık yok ve görüntü gelmiyor.

Hiçbir mantığı olduğunu sanmıyorum aklıma hiçbir şey gelmiyor bir iki saate açık bilgisayarcı bulursam götüreceğim ne demem gerektiği hakkında en ufak bir bilgim yok.
Ve son olarak da normalde düğmeye basmadan çalışmayan bilgisayar o olaydan sonra kasaya elektriği verdiğim gibi çalışmaya başlıyor fanlar dönüyor vs. ama anakarta bağlı olan Power tuşu kablolarının bağlantısını kestiğim zaman başlamıyor, güç tuşu sıkışmış olabilir bu da bir ek bilgi.

Çözüm
Sanırım güç tuşunun bağlantısı yanlış yapılınca bu güce bağladığın gibi açılma olayı oluyordu. Bunu bende yaşamıştım. Anakartın internetten kullanım kılavuzunu buldum ve oradaki talimatlara göre düzgün takıp onu düzelttiydim. HDD LED ve Power LED olması lazım bir de. Sizin kasanıza göre değişkenlik gösterebilir. Onları çıkarıp sadece Power Switch kablosunu takar mısınız?

Henüz evde değilim yarım saate geçeceğim deneyip döneceğim size.
Bu kısıma istinaden bir kısa devre olmuş olabilir anakartüzerindeki tüm bağlantıları çıkartıp sadece güç kablosunu takıp yine kontrol kalemi ile çalıştırmayı görüntüyü almayı deneyebilirsiniz bence
Kabloların hepsini yerlerine taktım elektriği verdim direk fanlar dönmeye başladı, dediğiniz gibi sadece pw SW kablosunu taktım, sonuç yine aynı şekilde.
Ve 2. bir TV ile denedim belki TV'den kaynaklanan bir sorundur diye fakat yine aynı.
Sorun çözüldü, problem ekran kartındaymış servise götürdüm halloldu teşekkür ederim.
Sanırım güç tuşunun bağlantısı yanlış yapılınca bu güce bağladığın gibi açılma olayı oluyordu. Bunu bende yaşamıştım. Anakartın internetten kullanım kılavuzunu buldum ve oradaki talimatlara göre düzgün takıp onu düzelttiydim. HDD Led ve Power Led olması lazım bir de. Sizin kasanıza göre değişkenlik gösterebilir. Onları çıkarıp sadece Power switch kablosunu takar mısınız?

Ve son olarak da normalde düğmeye basmadan çalışmayan bilgisayar o olaydan sonra kasaya elektriği verdiğim gibi çalışmaya başlıyor fanlar dönüyor vs
Bu kısıma istinaden bir kısa devre olmuş olabilir anakartüzerindeki tüm bağlantıları çıkartıp sadece güç kablosunu takıp yine kontrol kalemi ile çalıştırmayı görüntüyü almayı deneyebilirsiniz bence

Sanırım güç tuşunun bağlantısı yanlış yapılınca bu güce bağladığın gibi açılma olayı oluyordu. Bunu bende yaşamıştım. Anakartın internetten kullanım kılavuzunu buldum ve oradaki talimatlara göre düzgün takıp onu düzelttiydim. HDD LED ve Power LED olması lazım bir de. Sizin kasanıza göre değişkenlik gösterebilir. Onları çıkarıp sadece Power Switch kablosunu takar mısınız?

Henüz evde değilim yarım saate geçeceğim deneyip döneceğim size.
Kabloların hepsini yerlerine taktım elektriği verdim direk fanlar dönmeye başladı, dediğiniz gibi sadece pw SW kablosunu taktım, sonuç yine aynı şekilde.
Ve 2. bir TV ile denedim belki TV'den kaynaklanan bir sorundur diye fakat yine aynı.
Sorun çözüldü, problem ekran kartındaymış servise götürdüm halloldu teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı