Eski PC kasasına yeni sistem takılır mı?

orcsn

Centipat
Merhaba.
Eski bilgisayarıma aşağıdaki parçaları takmak istiyorum fakat kasam eski. Acaba değiştirmeme gerek var mı?
Kasa fotosunu ekledim. Manevi değeri var o yüzden soruyorum.

i3 9100F işlemci.
Gigabyte A310 anakart.
GTX1650 4 GB ekran kartı.
700W FPS PSU.
8 GB RAM.

Kasa arkasında alt alta 2 adet 80 mm fan yuvası var.
Kasa üstünde 1 adet 80 mm aktif fan var.
HDD bölmesinde yan yana 2 adet 80 mm fan yuvası var fakat kasanın önü kapalı. O yüzden kasanın arkasındaki fanlarla aynı yönde dönecek şekilde monte edilip HDD, SSD soğutarak kasanın içindeki sıcak havanın dışarı atılması sağlanabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem ATX olmadığı sürece takılabilir fakat o sistem için yüklü çalışmada yeterli hava akışını bu kasa sağlayamaz maalesef bu sistemi hiç bozmadan uygun fiyatlı yeni bir kasa alıp yeni sisteminizi aldığınız kasaya monte etmenizi öneririm eğer sisteme çok yüklenmeyecekseniz bu kasa da yeterli gelecektir.

10 Yıllık kasayı kullanıyorum, kapağını kapatınca çok fazla ısınıyor diye kapağını açık bırakıyorum fıstık gibi çalışıyor 2 yıl olacak.

Overclock yapma imkanım bu anakart ve i3 işlemci ile yok. Onun için daha üst işlemci ve anakart almam gerekiyor, o zaman rakam bütçemi aşıyor.

O yüzden ısı sorunum olmaz diye düşüyorum.
Şuan sistemde Pentium 4 530 3 Ghz var. 3.40 Ghz overclocklu kullanıyorum. Bakır tabanlı coolermaster soğutucu var. Termal macun yok gibi birşey diyebilirim. Mevcut işlemci TDP değeri 84W yeni işlemci 65W. Mevcut işlemci 3.4 ghz de min. 45 C max. 58 C avg. 55 C olarak ölçtüm.

Ekstra kule tipi soğutucu takabilirim, fan boşluklarını ekstra fan ile doldurabilirim.

SSD montajına uygun yuva bulamama ihtimaliniz haricinde bir sorunla karşılaşacağınızı öngörmüyorum. Manevi değere sahip olan kasaları yeniden değerlendirmenizi de ayrıca takdir ediyorum.

Bildiğim kadarıyla takılabilir ama 2.0 motor Renault Symbol e binmek gibi birşey olur.

Benzetme hoşuma gittiği için kendimden bir örnek verme ihtiyacı hissettim. Fotoğraftaki Casper kasa ayarındaki bir kasaya kurduğum yeni nesil Threadripper iş bilgisayarı sistemim ise bu durumda 8.0 WR16 motorlu Anadol gibi oluyor galiba. 🙂

f.jpg

SSD montajına uygun yuva bulamama ihtimaliniz haricinde bir sorunla karşılaşacağınızı öngörmüyorum. Manevi değere sahip olan kasaları yeniden değerlendirmenizi de ayrıca takdir ediyorum.

Benzetme hoşuma gittiği için kendimden bir örnek verme ihtiyacı hissettim. Fotoğraftaki Casper kasa ayarındaki bir kasaya kurduğum yeni nesil Threadripper iş bilgisayarı sistemim ise bu durumda 8.0 WR16 motorlu Anadol gibi oluyor galiba. 🙂

Eki Görüntüle 572203

Teşekkür ederim. Alacağım anakart micro atx diye geçiyormuş. Mevcut anakartım gigabyte g41m combo eski tiplerden. Mevcut anakart yapı itibarıyla yatay konumda fakat yeni nesil anakartlar artık dikey konumda üretiliyor. Acaba yeni anakart montajı için kasa problem çıkartır mı? Sizde böyle bir durum oldu mu?

Ssd montajı için hdd yuvasına uyumlu aparatlar varmış. O şekilde bir problem olmaz diye düşünüyorum.

Ben de eski bir kasaya yeni ürün takmaya çalışanlardanım. Hava akışının çok kötü olmasını ve ısınmasını beklediğim bir sistem şu an yük altında bile bana mısın demiyor. Ancak bütün fan yuvalarını doldurdum.

Teşekkür ederim. Alacağım anakart micro atx diye geçiyormuş. Mevcut anakartım gigabyte g41m combo eski tiplerden. Mevcut anakart yapı itibarıyla yatay konumda fakat yeni nesil anakartlar artık dikey konumda üretiliyor. Acaba yeni anakart montajı için kasa problem çıkartır mı? Sizde böyle bir durum oldu mu?

Ssd montajı için hdd yuvasına uyumlu aparatlar varmış. O şekilde bir problem olmaz diye düşünüyorum.

Anakartın yatay ve dikey konumu ile ne kastettiğinizi malesef anlayamadım. Sizinki gibi LGA775 soketli bir anakart (fotoğrafta koyu pembe) ile yeni alacağınız Micro-ATX (açık pembe) anakartların tümü, montaj yönü ve vida delikleri bakımından uyumludur. Daha eski anakart takılı olan kasalarda dahi şahsen hiç sorun yaşamadım.

ATX.png

Yön/doğrultu ile ilgili kafanızı karıştırmış olabilecek şeylerden aklıma tek gelen detay, eski anakartınızdaki işlemci hizalamaya yardımcı üçgen sembolünün, anakartın sağ alt köşesine doğru bakması. Yeni alacağınız anakartta bu üçgen sembolü sol alt köşeye doğru bakacaktır.

Geri
Yukarı