Eski sabit diskim başlatılmıyor

bugzone2.0

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmit/KOCAELİ
Daha fazla  
Meslek
Jr. Java Back-end Developer
Merhabalar, eskiden kullandığım 80GB boyutunda bir SATA sabit diskim vardı. İçerisinden bir şey almam gerektiğinde bilgisayara bağlar alır sonra bilgisayarı kapatınca sökerdim bu gün yine lazım oldu taktım bilgisayarda yeni bir sürücü olarak göründü içerisine ilk seferinde girebildim fakat sonrasında disk kilitlendi, bir daha bilgisayarı başlattığımda ise disk artık bilgisayarımda ya da disk yöneticisinde görünmüyordu.

Şu anda disk yönetiminde başlatılmadı olarak görünüyor, başlat dediğimde ise yanlış işlev hatası alıyorum. Cihazı aygıt yöneticisinden durdurmayı denediğimde sistem kilitleniyor. Yaklaşık 10 yıllık bir sabit disk, HDD poşetinde ve kutusunda muhafaza ettiğim yılda bir kere takıp kullanıp geri yerine kaldırdığım bir cihaz.

Sabit diski dinlediğimde kafa atma vs. gibi sesler de gelmiyor, disk normal bir şekilde dönüyor. Bu diski kurtarmanın bir yolu var mı?

Sanırım Windows bu cihazın sürücüsünü güncelledikten sonra cihaz erişilemez duruma geldi.

Dosya Ekleri

• gorsel1.jpg
    gorsel1.jpg
    63,5 KB · Görüntüleme: 30
  • gorsel2.jpg
    gorsel2.jpg
    30,7 KB · Görüntüleme: 35
Dediğim şeyleri sırayla yap belki olur :/
Başlat tuşuna bas. En aşağıda Windows yönetimsel araçlarına bas. Sürücüleri birleştir ve iyileştir uygulamasına gir. Açılmayan diski seç en iyi duruma getire bas kırpılma işlemi bitince açmayı dene açılmadıysa şunu dene:

Arama yerine CMD yaz.
Sağ tıkla ve yönetici olarak çalıştır! Çalıştırmazsan bir işe yaramaz.
chkdsk C:
C yazma! C değil de o diskin ismi her neyse taratmayı başlat bitene kadar bekle. Bittikten sonra.
chkdsk C: /r
C yerine diskin ismini

C yazma sakın. Tarama bittiğinde PC yeniden başlat yine dene. Açılmıyorsa şunu da dene:

C: /f
C yerine diskin ismi.
PC yeniden başlat

Verdiğim komutlar yanlışsa şu linke bak.
miscrosof sorular

Bu bitince de olmazsa.
Diskin GG GO BRR :D.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sabit diski söktüm, içerisinde kafaya giden yollarda kalıplaşmış tozlar vardı sentetik tinerle temizleyip kafayı tekrar çalışır hale getirdim fakat kafa maalesef artık düzgün çalışmıyordu. Lehimlerine kadar yeniledim fakat nafile. Sabit disk sizlere ömür...

Geri
Yukarı