Eski şarkılar neden daha güzel?

Cem Karaca, Erkin Koray, Barış Manço, İlhan İrem, erkut taçkın, haramiler, MFÖ, 3 hürel, mavi ışıklar ve daha nicelerinin zamanında yaptığı eserlerin günümüz şarkılarından bin kat daha güzel olduğunu düşünüyorum, siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Cem Karaca, Erkin Koray, Barış Manço, İlhan İrem, erkut taçkın, haramiler, MFÖ, 3 hürel, mavi ışıklar ve daha nicelerinin zamanında yaptığı eserlerin günümüz şarkılarından bin kat daha güzel olduğunu düşünüyorum, siz ne düşünüyorsunuz?
Bugünün müzik ve sanat dünyasının bir ticarethaneye dönmesinden kaynaklanıyor. Popüler kültür ve toplum baskısının etkileriyle birlikte insanlar buna alıştı müzik piyasası o kadar kalitesizleşti ki çoğu klipte enstrüman gördüğümde şaşırır hale geldim. Bugünlerin en çok dinlenen müzik türleri hep yeni yeni çıkmış müzik türleridir. En basitinden insanlık tarihinin başından beri devam eden Geleneksel/Lokal ve Halk müziklerinin hiç dinlenmediğini görüyorum. Bu müzikler genellikle bir halk'a ,kişiliğe veya olaya dayanarak yazılır örnek olarak bir savaş hakkında veya bir adamın kahramanlığı hakkında veya bir halkın ne kadar acı çektiği hakkında olduğu için sözler derin ve anlamlıdır. "Eski" dediğimiz müziklerinde muhteşem olduğunu düşünmüyorum. Bana kalırsa sanat ve müziğin en üst noktaları Rönesans ve Barok döneminde atılmıştır. Bugün "modern sanat" adı altında yapılan çoğu sanat eserlerine bakın en küçük yetenek ve emek yoktur, en küçük bir anlam gönderme ifade etmez ancak milyonlara-milyarlara satılır. Bunun en basit sebebi artık bu tabloların sadece bir ticari malzemeye dönüşmüş olmasıdır. Ünlü bir isim bir tablo yapıyor aşırı vasat bir tablo ancak milyonlar ediyor çünkü etiketinde o adamın ismi var. Zenginler ise değerini hızlı yitirmeyen bu "sanat eserlerini" alıp ya ticaret için kullanıyorlar ya da saklıyorlar. Aynı tabloyu ünsüz bir kişi yapsa bir çöp olduğundan dolayı üstüne para verse almazlar.
İnsanlar ünü olan şeyi dinliyor o müzik berbat olsa bile. Bunu test eden bir isim Joshua Bell'dir. Keman üstüne usta olan bu adam test için metroya gidiyor ve çalıyor ancak neredeyse kimsenin dikkatini bile çekmiyor normalde insanların orkestrasına gitmek için bol bol para bayıldıkları adamı dinlemek için durmuyorlar bile.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bizzat böyle aktarılıyor: "1000 kişiden 35 veya 40'ı kaliteyi anladı sanırım. Belki 75 ila 100 kişi durup dinlemeye biraz zaman ayırır." Bu sektörde "herkesin zevki farklı" diyerek müziğin kalitesine bakılmaksızın dinleniyor bu da müzikte büyük bir yozlaşmaya sebep oldu-oluyor. Bugünün herhangi bir hip-hop, rap müziğini dinlemeye 1dk bile dayanamıyorum. İnsanları görüyorum yabancı ünlü rapcilerin müziklerini dinliyorlar ve sözler o kadar çirkin ki bir adamın/kadının ne kadar kişiyle cinsel ilişkiye girip ne kadar parası olduğunu küfürlü bir dille sizin kulağınıza bağırması nasıl hoşunuza gidiyor? diye düşünmeden edemiyorum.

Son düzenleme:
İnsanlar ünü olan şeyi dinliyor o müzik berbat olsa bile. Bunu test eden bir isim Joshua Bell'dir. Keman üstüne usta olan bu adam test için metroya gidiyor ve çalıyor ancak neredeyse kimsenin dikkatini bile çekmiyor normalde insanların orkestrasına gitmek için bol bol para bayıldıkları adamı dinlemek için durmuyorlar bile.
Buraya kadar yazdıklarınıza katılamak ile birlikte, alıntı yaptığım yorumunuzun hatalı olduğunu düşünüyorum.

J.BELL in yaptığı elbette insanların bir kısmının dikkatini çekti ama dikkat edin "bir kısmı" dedim. Sıradan / popüler müzik dinleyen insanlar, orada çalan bir icracının yetkinlik seviyesini / tuşesini / enstümana kattığı kaliteyi algılayamaz. Klasik müzikteki Virtüözlük; sadece eğitimli kulaklar tarafından algılanabilir.

Eğitimli kulak ise; kelimeden yola çıkıp; sandığınız gibi müzik eğitimi almış kişiler değillerdir. Müziğin temeli olan ses aralıklarını ayırabilmeyi / algılamayı öğrenmiş kişilerdir. Bu da onları Klasik müzik / jazz gibi geniş armoni yapılı çok sesli müziklere yönlendirir. Ve evet, bu tarzları da bu nedenle herkes dinleyemez. Her zaman çok az insana hitap eder.

normalde insanların orkestrasına gitmek için bol bol para bayıldıkları adamı dinlemek için durmuyorlar bile.
Oradaki insanların tamamı o insanlar değiller.
Beyaz çantalı kadına dikkat edin. Ve onun gibi durup dinleyen bir kaç kişiye. işte o insanlar; o insanlar...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı