Eski sinema sistemindeki Subwoofer'ı kullanmanın bir yolu var mıdır?

6'lı orta kısımdaki rca demetinin sağ tarafında 2çizgiyle LR olarak belirtilmiş aux girişleri. Buraya rca to 3.5mm jack kablosu alacaksınız. Bilgisayarınızın ses çıkışı butaya bağlanacak. En alt kısımda ise evrensel geçerliliği olmayan garip bir bağlantı türü seçmiş arçelik :). 2pin özel bir soket yapısı kullanmış. Sistemin kabloları duruyorsa şayet oraya sırasıyla sistemdeki hoparöleri bağalayacaksınız (Subwoofer, Front Right, Center vs gibi). Şayet bulamıyorsanız orijinal kablolarını, elektrikçiye durumu izah edin oraya kabla pabucu sıkıştırıp lehimleyebilir veya elinizden gelirse siz de yapabilirsiniz veya kablo ucuna lehimlenmiş elektronikçilerin krokodil dedikleri klips şeklinde aparatlarda bağlantı almak için yeterli olabilir. Direkt karşıdan baktığınızda düz bir şekilde, iğne gibi görünen uçlardan pozitif ve negatif bağlantı noktaları görülüyor. Aslında biraz meraklı birisi için çocuk oyuncağı ama daha önce deneyimi olmayan birisi için çok tuhaf gelebilir. Sistemi kullanacağınız alandaki yerleşimi belirleyip kablo uzunluklarını 1-1-5 metre fazladan hesaplayın. Sistem hiend veya üst düzey olmadığı için 2x0.75lik bakır kablo iş görecektir.
Elimde kabloları da mevcut fakat elektrik işlerinden her zaman korkmuşumdur evi yakarım korkusu merakımın önüne geçiyor doğrusu şu anda, normalde olsa uğraşır yapmaya çalışırım ama şu an ciddi anlamda korku var içimde :) Ve evet dediğiniz gibi arçeliğin kendine özel bu yazının altına ekleyeceğim görseldeki gibi plastik kablo uçları mevcut. Şimdi özetle aslında yapılması gereken bir adet Rca to 3.5mm kablosu alıp rca ucunu aux inputlardan birisine, 3.5mm ucunu bilgisayarıma bağlayıp, subwoofer ve kolonların kablolarını da kendi inputlarına bağladıktan sonra dvd'ye güç vermek anladığım kadarıyla. Bunu yapmaya çalışırken olası bir yangın çıkarma ihtimalim nedir acaba? Güvenlik amaçlı soruyorum :D Yoksa yarın gidip bir elektrikçide yaptıracağım.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-03-05 at 22.23.20.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-05 at 22.23.20.jpeg
    76,5 KB · Görüntüleme: 37
Elimde kabloları da mevcut fakat elektrik işlerinden her zaman korkmuşumdur evi yakarım korkusu merakımın önüne geçiyor doğrusu şu anda, normalde olsa uğraşır yapmaya çalışırım ama şu an ciddi anlamda korku var içimde :) Ve evet dediğiniz gibi arçeliğin kendine özel bu yazının altına ekleyeceğim görseldeki gibi plastik kablo uçları mevcut. Şimdi özetle aslında yapılması gereken bir adet Rca to 3.5mm kablosu alıp rca ucunu aux inputlardan birisine, 3.5mm ucunu bilgisayarıma bağlayıp, subwoofer ve kolonların kablolarını da kendi inputlarına bağladıktan sonra dvd'ye güç vermek anladığım kadarıyla. Bunu yapmaya çalışırken olası bir yangın çıkarma ihtimalim nedir acaba? Güvenlik amaçlı soruyorum :D Yoksa yarın gidip bir elektrikçide yaptıracağım.
Amfi devresinde ve diğer elektronik devrelerin pcbleri olası yangına ateşe belli bir süre dirençlidir. En fazla birkaç kondansatör patlar çatapat gibi veya duman çıkar, sigorta atar ama yanma alev alma olmaz merak etmeyin :)

Amfi devresinde ve diğer elektronik devrelerin pcbleri olası yangına ateşe belli bir süre dirençlidir. En fazla birkaç kondansatör patlar çatapat gibi veya duman çıkar, sigorta atar ama yanma alev alma olmaz merak etmeyin :)
Hocam gazı aldım sizden yarın Rca to 3.5mm kablo bulup bir elektrikçiden evde deneme yapacağım bakalım :D Başarılı bir sonuç alabilirsem videolu bir şekilde tekrar geleyim konuya bari 😅
Güncelleme: Devreye elektrik geliyordu fakat devre çalışmıyordu, nerelerine voltaj geliyor acaba diye kontrol kalemiyle bakınırken bir yerde kısa devre yaptırmış olacağım ki devre çalışmaya başladı. Sonrasında giriş çıkışları kontrol ettim, hoparlörlere giden tarafta da aux tarafında da enerji var gözüküyordu. Bilgisayarıma bağladım fakat bir türlü ses alamadım. Devreyi fişten çektim, biraz sağına soluna bakındım acaba gözden kaçan bağlı olmayan bir kablo var mı diye, bir şey göremeyince yeniden prize taktım ve şalter attı. Sanırım elektrikçiye götürmem gerekecek
Hocam konuyu hortlatmak gibi oldu da anca müsait olup elektrikçiye gidebildim. Besleme devresinde arıza olduğunu ve tamir edilemediğini ilettiler, sizce bu götürdüğüm yere özel bir durum mudur yoksa besleme arızası tamir edilebilir bir sorun mudur?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-03-06 at 13.35.39.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-06 at 13.35.39.jpeg
    123,2 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı