Eski sistem elektrikten çekildiğinde açılmıyor

MuratKinq

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Sosyal Medya Uzmanı
Sevgili arkadaşlar bir hayır işi yapayım dedim tabiri caizse elime yüzüme bulaştırdım. İlkokul öğrencisi bir çocuk için PC toplamaya karar verdim, öğrenciyim düşük bütçeli bir şey toplamak istedim, boş kasa ve ekran vardı. İkinci el her şeyi üzerinde bir anakart satın aldım. Satıcı aşırı güvenilir buraya kadar bir problem yok. Lakin aşağıdaki arızalarla karşılaştım, yardımcı olursanız sevinirim.

PC'nin tamamen elektrikle irtibatını kestiğinizde, (fişten çekerek, PSU'yu kapatarak, elektrikler kesildiğinde) tekrar fişe taktığınızda veya elektrik verdiğinizde bir daha açılmıyor, power tuşuna bastığınızda fanlar bir tur dönüp duruyor. Sürekli elektriğe bağlıyken sorun yok. Bu sorun ancak şu şekilde giderilebiliyor, elektriği kesikken kasanın power tuşuna basıp elektriği boşaltıyorum ve sonra tekrar fişe takıyor ve ancak öyle çalıştırabiliyorum. Not: Evde topraklama var ve 3 farklı PSU denendi.

PC'de ADSL kablosu takılıyken açtığınız internet yok, ünlem işareti var, PC'yi açtıktan sonra ADSL kablosunu söküp geri takınca internet yine yok, PC'yi açarken kablo takılı değilken açıldıktan sonra kabloyu takarsam internet o zaman var. Not: ADSL kablosu sağlam, başka kasada sorunsuz çalışıyor.

Ben işin içinden çıkamadım, satıcıya danıştım kendisi güvenilir bir kişi ve bir sorun olmadığına yemin ediyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Anakart: Asus M4N78SE
Diğer bileşenlerin markasını bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşini layığıyla yapacak bir bilgisayarcıya gidip anakart ve güç kaynağı üzerindeki devre bileşenlerini kontrol ettirin. Patlak bir kondansatör veya yanmış bir direnç bu soruna sebep oluyor büyük ihtimalle. ADSL kablosu sorunu da bu elektrik sıkıntısından kaynaklanıyordur. Yoksa sürücü kurarak çözebilirsiniz diye umuyorum.

Büyük ihtimalle anakartta sorun var. Kondansatörde, direnç, bobinlerden biri patlakdır veya bir yerde kısadevre vardır. Bunun iki çözümü var: Ya iyi bir anakart tamircisine gideceksiniz yada yeni anakart alacaksınız. Bunun haricinde önerebileceğim bir şey yok ne yazık ki.

İşini layığıyla yapacak bir bilgisayarcıya gidip anakart ve güç kaynağı üzerindeki devre bileşenlerini kontrol ettirin. Patlak bir kondansatör veya yanmış bir direnç bu soruna sebep oluyor büyük ihtimalle. ADSL kablosu sorunu da bu elektrik sıkıntısından kaynaklanıyordur. Yoksa sürücü kurarak çözebilirsiniz diye umuyorum.

Büyük ihtimalle anakartta sorun var. Kondansatörde, direnç, bobinlerden biri patlakdır veya bir yerde kısadevre vardır. Bunun iki çözümü var: Ya iyi bir anakart tamircisine gideceksiniz yada yeni anakart alacaksınız. Bunun haricinde önerebileceğim bir şey yok ne yazık ki.

Eğer bahsettiğiniz gibiyse ben o satıcıya hakkımı haram ediyor ve güzelce anıyorum kendisini, bir hayır işi yapalım dedik kandırıldık lanet olsun abi böyle işe, bilgilendirmeler için teşekkür ediyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı