Eski sistemdeki HDD yeni sisteme takılır mı?

217099

Kilopat
Makaleler
5
Yer
‏‏‏‏‏‏‏‏
Arkadaşlar selam. Sorum başlıktaki gibidir. 250 GB Samsung 860 Evo modelli SSD alacağım. Harddisk eski sistemde bulunuyor. 500 GB.
500 GB boyutunun yeteceğini düşünüyorum fakat bu HDD'nin içinde bulunduğu kasa çok kirli olduğu için modeline falan bakamıyorum. Ayrıca sistem de çok eski.
WD marka olduğunu düşünüyorum. Eğer kasanın içini bakmadan HDD'nin marka ve modeline direkt bir programdan bakabileceğimizi sağlayan bir program varsa söylerseniz sevinirim.
Bu olduğunu düşünüyorum.
Yeni sistemdeki kasa da GameGaraj Pollux veya GameGaraj Aquarius sistemlerindeki kasa olacak. Anakartları da yazıyor özelleliklerde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selam. Sorum başlıktaki gibidir. 250 GB Samsung 860 EVO modelli SSD alacağım. Harddisk eski sistemde bulunuyor. 500 GB.
500 GB boyutunun yeteceğini düşünüyorum fakat bu HDD'nin içinde bulunduğu kasa çok kirli olduğu için modeline falan bakamıyorum. Ayrıca sistem de çok eski.
WD marka olduğunu düşünüyorum. Eğer kasanın içini bakmadan HDD'nin marka ve modeline direkt bir programdan bakabileceğimizi sağlayan bir program varsa söylerseniz sevinirim.
Bu olduğunu düşünüyorum.
Yeni sistemdeki kasa da GameGaraj Pollux veya GameGaraj Aquarius sistemlerindeki kasa olacak. Anakartları da yazıyor özelleliklerde.

Görev yöneticisinde Performans sekmesine girip HDD'ye tıklarsan sağ üstte diskin modelini bulabilirsin.

Kullanabilirsiniz hocam. Silmek zorunda değilsiniz. Boot Manager olarak SSD ile başlar. Daha sonra isterseniz diski biçimlendirme yapabilirsiniz.

Hocam benim 11 yıllık bilgisayarımdan hafıza yetmediği için 250 GB HDD söküp yenisine takmıştım. Tamamen boş bir şekildeydi taktığımda. İçinde işletim sistemi falan vardı ama boş gözüküyordu. Sizde de çalışır diye düşünüyorun.

Sistem çok eskiyse HDD soketi IDE olabilir. Eğer böyleyse yeni bilgisayarınıza takmak için dönüştürücü almanız gerekir. Diğer türlü SATA sürümleri uyuyorsa sorun çıkmaz.

Arkadaşlar işletim sistemi olan bir HDD takarsak ne olur peki? Ya da işletim sistemini kaldırmamız mı gerekiyor?
Dolaylı yoldan evet fakat bilgisayar açıldığında sistemde 2 tane işletim sistemi yüklü disk bulunuyorsa BOOT sırasına göre başlatır. İsteğe göre yukarı ya da aşağı taşıyarak sırayı değiştirebilirsiniz. Ayrıca Windows içinden disk yöneticisini kullanarak istediğiniz diski biçimlendirebilirsiniz.

Fark etmez hocam. Herhangi bir SATA kablosu olur. Anakart kutusundan çıkan daha iyi olur. Beslenmeyi zaten PSU üzerinden yapacaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı