Eski Sistemden Yeni Sisteme Geçiş

Emre@06

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle herkese iyi sosyaller. Önümüzdeki hafta içerisinde yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum fakat aklımı kurcalayan birkaç soru var bunları sizinle paylaşmak istedim.

Şu anda elimde bayağı eski bir sistem bulunmakta (yakın bir zamanda notebook um arızalandığı için şu an hala serviste).

İlk sorum elimde bulunan sistemi ne kadara satabileceğim hakkında. Monitör ve kasayı ayrı ayrı belirtirseniz sevinirim çünkü ikinci sorum bu konuyla ilgili.

Sistem söyledir;
Monitör: PHILIPS 227E4LSB/62, 1 yıl önce Teknosa' dan almıştım. Sistemde sadece VGA çıkışı bulunduğu için pek önemsememiştim.
P_20150308_160528.jpg

Kasa:
  • AMD Athlon 7750 Dual Core 2.7 Ghz,
  • 3 Gb DDR2 RAM,
  • Biostar MCP6PB M2+,
  • Onboard Nvidia GeForce 6150 GPU,
  • 80+500 HDD,
  • 300 watt PSU

P_20150308_160831.jpg

P_20150308_160736.jpg

İkinci sorum toplayacağım yeni sistem ile ilgili. Şu an kullandığım monitör 21.5 inch ve 1920x1080 çözünürlüğe sahip fakat sadece VGA (D-sub) girişine sahip ve nadiren de olsa dalgalanmaya sebep oluyor.

P_20150308_160253.jpg

Sizce bu monitörü kullanmaya devap edip 3400-3500 ₺ civarına sadece kasa mı toplamalıyım, yoksa şu an bulunanları 200-300 ₺ civarına elden çıkarıp, diğer bileşenlerden de biraz kısarak monitörlü bir sistem mi toplamalıyım? Eğer monitörsüz toplar isem monitörü ancak seneye değiştirebilirim. Monitörlü ve monitörsüz olmak üzere iki sistem hazırladım. Monitörlü:

monitör.PNG

Monitörsüz:

monitörsüz.PNG

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

@Recep Baltaş , @Silinen üye

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana kalırsa monitörlüyü topla. Eski pc'yi, eski monitörü falan satarsın bir bilgisayarcıya cep harçlığınıda çıkarırsın. Yalnız SSD olmalı bana 3.500TL'lik bir sistemde. Arkadaşlar SSD'li bir sistem toplarlar sana.

Artık DVI ve en az Full HD monitör şart oldu. Monitörlü sistemde ekran kartını GTX960 veya R9 290 yapıp daha iyi bir anakart ve işlemci alabilirsiniz. 1080p için GTX970 biraz lüks ve gereksiz kalıyor.

Peki bu monitörü 1 yıl kullanıp seneye yaza doğru (o zamana doğru 1200-1400 arası bir bütçem olur) yeni bir monitöre geçiş yapsam nasıl olur? Çünkü GTX970' den vazgeçmek istemiyorum. Acaba sistem arasındaki performans farkı ne kadar olur? Bir de monitörle birlikte sistemi ne kadara satabilirim? Ayrıca SSD' yi şimdilik düşünmüyorum. @yoxoxo , @Zeynel Abidin Karasu

Sistemler arası oyun performansı 1080p de fark yaratmaz fakat 1440p de GTX960 yetersiz kalır. Daha sonra 1440p monitör alacaksan GTX970 i öneriyorum.

Şu an merak ettiğim konu DVI veya HDMI girişli bir monitör alsam çok bir fark görür müyüm? VGA ile kartın performansından yararlanabilir miyim? Monitörü 1 yıl önce 369₺' ye almıştım hala garantisi devam etmekte acaba bakkallara :mutlu: kasa ile birlikte ne kadara satabilirim?

Etse etse ikisi birlikte en fazla 350 TL eder. Monitörlü sistemi toplayınız.

O zaman monitörsüz sistemi toplayacağım. Monitörü de en yakın zamanda değiştirmenin yollarına bakarım artık. Hele bir de seneye yaza kadar 1440p monitörler ucuzlarsa süper olur. :) Ayrıca attığım resimdekine göre bazı parçalar farklı olabilir. Sistem Nova ve İnventus' dan alınır ise anakart MSI Z97 GAMING 5 ve PSU CORSAIR CX600 olacak. Yardımlarınız için teşekkür ederim. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı