Eski sisteme Linux kurmak

USB yoksa DVD alabilirsin muhtemelen eski cihazda okuyucusu bulunuyordur. DVD'ye yazarak işini halledebilirsin. Fakat önce forumda 1-2 saat linux konularını okursanız temel seviyede bilgi sahibi olursunuz ardından her hafta onlarca açılan hangi dağıtımı seçmeliyim konularını okuyarak seçeceğiniz dağıtıma da karar vermiş olursunuz en son olark sadece kurmak kalır o da internette kısa bir araştırma ile bulunabilir.

Bence gnome ubuntu kurabilirsiniz ben çok seviyorum gnome ubuntuyu. Eğer pc laptop her şey küçük olsun diyorsanız unity desktop ama unity crash verebiliyor. Performans istiyorum ben görsellik pek önemli değil diyorsanız zaman xfce masaüstü arayüzlü bir dağıtım kurun. Ama tavsiyem debian türevi bir şey olsun çünkü nasıl yapılır gibi makalelerde genelde debian örnek verilir.

Evet BIOS'a girebildim. Yükleme kısımlarını Windows sayesinde biliyorum zaten. Ben hangi Linux dağıtımını kullanmalıyım?

@detista yukarıdaki mesajlarda yazıyor sistem.
i5 460M.
4 GB RAM.
500 GB HDD.

Mükemmel bir yorum :D.
Wine ile açarsanız emulatör olacağından her zaman Windows'dan çok çok düşük alırsınız. Oyun dışında her şeyde Linux daha iyi performans verir(optimize olduysa)
Sisteminiz düşükse Linux kullanabilirsiniz. Bilgisayar işleriyle uğraşıyorsanız çok zevk alırsınız :D kolay gelsin.

Wine ne alaka? HL native olarak Linux desteği ile gelirler.
Tek fark DirectX ve OpenGL. HL oyun motoru ilk DirectX üzerine tasarlandığı için böyle vasat durumlar oluyor.

Aynı şeyi Ark için söyleyemezsiniz. Linux'ta Windows'tan daha güzel çalışıyor.

Geri
Yukarı