Eski sistemler için Linux dağıtıcısı önerisi

• Konuyu başlatan T-Bad
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 177

T-Bad

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Elime Lenovo IdeaPad S10-3 geçti. Kendisinin 2 GB RAM, Intel atom N450 1.66 GHz ve 160 GB depolaması bulunmakta. Bilgisayardan fazla bir beklentim yok. Kendisinde en fazla tarayıcı kullanır, arada bir medya oynatıcılarını kullanırım. Belki Excel benzeri program çalıştırırım. Bu işlemler için bilgisayarı da fazla yormayack bir Linux dağıtıcısı önerebilir misiniz? Ayrıca bu sorumun dışında, windowsda USB belleklerden ReadyBoost ile sanal RAM yapılabiliyordu. Oyunlarda çok bir etkisi olmasa da, okuma hızı düşük olan DDR2 RAM'e sahip bir bilgisayarda bayağı etki edeceğini düşünüyorum. Herhangi bir Linux dağıtıcısında bu özelliğe benzer bir özellik var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elime Lenovo IdeaPad S10-3 geçti. Kendisinin 2 GB RAM, Intel atom N450 1.66 GHz ve 160 GB depolaması bulunmakta. Bilgisayardan fazla bir beklentim yok. Kendisinde en fazla tarayıcı kullanır, arada bir medya oynatıcılarını kullanırım. Belki Excel benzeri program çalıştırırım. Bu işlemler için bilgisayarı da fazla yormayack bir Linux dağıtıcısı önerebilir misiniz? Ayrıca bu sorumun dışında, windowsda USB belleklerden ReadyBoost ile sanal RAM yapılabiliyordu. Oyunlarda çok bir etkisi olmasa da, okuma hızı düşük olan DDR2 RAM'e sahip bir bilgisayarda bayağı etki edeceğini düşünüyorum. Herhangi bir Linux dağıtıcısında bu özelliğe benzer bir özellik var mı?

Linux'ta swap özelliği mevcut ve bu sayede disk alanınızdan swap alanı oluşturabiliyorsunuz ama USB'ye swap atamak direkt olarak mümkün değil yanlış bilmiyorsam. Biraz uğraşarak USB içinde swap alanı oluşturabiliyorsunuz.

Dağıtım olarak Linux Lite dağıtımına bakabilirsiniz. Ubuntu tabanlı olduğundan başlangıç için iyi bir tercih olacaktır. Daha hafif bir şey isterseniz gene Ubuntu tabanlı lxle ya da Debian tabanlı wattos dağıtımlarına bakabilirsiniz.

Aslında daha önce Linux deneyimim olmuştu ama tamamen zevk amaçlı sanal bilgisayara yüklemiştim. Yani Linux işletim sistemlerine çok da yabancı sayılmam. Olası en az sıkıntıyı çekeceğim, çeksem bile destek bulabileceğim bir dağıtıcı bakıyorum. Ayrıca Zorin-OS nasıldır ? Kendisinin Lite sürümünü bulamıyorum acaba kaldırıldı mı ?

Aslında daha önce Linux deneyimim olmuştu ama tamamen zevk amaçlı sanal bilgisayara yüklemiştim. Yani Linux işletim sistemlerine çok da yabancı sayılmam. Olası en az sıkıntıyı çekeceğim, çeksem bile destek bulabileceğim bir dağıtıcı bakıyorum. Ayrıca Zorin OS nasıldır? Kendisinin Lite sürümünü bulamıyorum acaba kaldırıldı mı?

17 Lite sürümü çıkmadı daha. 16 için var ama sitelerinde yok belki Wayback Machine ile bulabilirsiniz. Ben kendim Zorin OS 17.1 Core kullanıyorum şu anda. Gayet iyi bir dağıtım bence. Benim için en iyi dağıtım kendisi.

Hocam 2 GB RAM için seçenilecekleriniz çok kısıtlı. Kullanmaya alışabilirseniz Debian tabanlı antiX öneririm bu sisteme en iyi bu gider. Diğer önerilerle RAM'inizin %40'ına yakın kısmını zaten sistem boştayken kullanır ama antiX ile 150 MB falan kullanır. Kalan size kalır. 2-3 GB de takas alanı öneririm.

Profilimdeki kasaya bakabilirsiniz ben de antiX'çiyim bayağıdır kullanıyorum. Bu zamanda kullanabilene hem en işlevsel hem en hafif dağıtım bence. Debian'da ne yapıyorsanız bunda da yapabiliyorsunuz sonuçta.

AntiX kullanamazsanız alışamazsanız, ki şiddetle öneririm antiX'i, Lxde kullanan dağıtımları deneyebilirsiniz ya da Ubuntu tabanlı Bodhi Linux deneyebilirsiniz. Daha üstü ağır gelecektir örneğin Zorin Lite Xfce ile gelir bu da 2 GB RAM'in 4'te 1'ini kafadan alır demek sayılır.

Hocam 2 GB RAM için seçenilecekleriniz çok kısıtlı. Kullanmaya alışabilirseniz Debian tabanlı antiX öneririm bu sisteme en iyi bu gider. Diğer önerilerle RAM'inizin %40'ına yakın kısmını zaten sistem boştayken kullanır ama antiX ile 150 MB falan kullanır. Kalan size kalır. 2-3 GB de takas alanı öneririm.

Profilimdeki kasaya bakabilirsiniz ben de antiX'çiyim bayağıdır kullanıyorum. Bu zamanda kullanabilene hem en işlevsel hem en hafif dağıtım bence. Debian'da ne yapıyorsanız bunda da yapabiliyorsunuz sonuçta.

antiX kullanamazsanız alışamazsanız, ki şiddetle öneririm AntiX'i, LXDE kullanan dağıtımları deneyebilirsiniz ya da Ubuntu tabanlı Bodhi Linux deneyebilirsiniz. Daha üstü ağır gelecektir örneğin Zorin Lite Xfce ile gelir bu da 2 GB RAM'in 4'te 1'ini kafadan alır demek sayılır.

2 GB ı görmemişim hocam. Zorin OS Lite da olmaz o zaman antiX Linux en iyisi.

Zorin OS Lite kurup deneyeceğim çok bir beklentim yok. antiX Linux deneyeceğim ama onu denemeden Lubuntu, Xubuntu ve Linux Lite hakkındaki görüşleriniz neler ?

Geri
Yukarı