Çözüldü Eski SSD'yi sökünce bilgisayar açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hakan 01

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Adana
Bilgisayara yeni bir SSD takıp Windows 11 kurulumu yaptım. Eski SSD'yi çıkartıp bilgisayarı açtığımda BIOS menüsü geliyor ve bilgisayar açılmıyor. Eski SSD'yi taktığımda bilgisayar açılıyor fakat BIOS'a girdiğimde boot option kısmında eski SSD görünüyor.
Bu eski SSD'yi sadece depolama amaçlı kullanıp yeni SSD içinde işletim sistemi kalsın istiyorum. Yardımcı olur musunuz? Bu işlemlerden önce disk klonlama yapmayı da denedim. Yani ortalığı bayağı karıştırdım şimdi ne yapacağımı bilmiyorum.

Gigabyte B450M S2H.
Adata SU630 480 GB.
Kingston renegade 500GB.

Adsız.png

WhatsApp Image 2022-12-07 at 16.09.13.jpeg

Çözüm
Fotoğraf açık ve net aslında. Üstteki SSD'de önyükleyici var. EFI bölümü eski SSD'de. Yeni SSD'de EFI bölümü yok. Bu yüzden içinde Windows olsa bile onu tetikleyecek bir bootloader yok. Bu yüzden EFI bölümü olan SSD'yi sökünce sistem açılmıyor.

Çözüm yeni SSD'de bootloader bölümü yapmak. Emin olmamakla birlikte şu rehber işine yaramalı:

Uğraşamam dersen eski SSD'yi sök, yenisine öyle Windows kur.
Fotoğraf açık ve net aslında. Üstteki SSD'de önyükleyici var. EFI bölümü eski SSD'de. Yeni SSD'de EFI bölümü yok. Bu yüzden içinde Windows olsa bile onu tetikleyecek bir bootloader yok. Bu yüzden EFI bölümü olan SSD'yi sökünce sistem açılmıyor.

Çözüm yeni SSD'de bootloader bölümü yapmak. Emin olmamakla birlikte şu rehber işine yaramalı:

Çözüm

Eski SSD'yi söküp yenisine Windows kurdum sorun çözüldü. Teşekkürler.

Geri
Yukarı