Eski türklerde samuray gibi teşkilatlar var mıydı?

Hayır ondan bahsetmedim arkadaş "eski türklerde" diyor ya yani bu grubun Türk olması gerekmiyor mu ben mi yanlış anlıyorum ya da yanlış mı anlatıyorum? Haşhaşilerin amacı büyük Selçuk'lu devletini yıkmaktı diye hatırlıyorum.
Doğru anlamışsın. Türklerden oluşan bir teşkilat arıyordum aslında.

Haşhaşiler vardı mesela. Suikast görevlerini üstlenen ama illegal bir yapılanma idi.

Haşhaşiler Osman'lı döneminde yoktu ayrıca Türk bile değiller.
Osman'lı'da herkes Türk değildi. Gerçi Osman'lı değil de Selçuk'lu devrinde faaliyet gösterdiler.

Osman'lı'da herkes Türk değildi. Gerçi Osman'lı değil de Selçuk'lu devrinde faaliyet gösterdiler.

Ayrıca Selçuk'lu için bile çalışmıyorlar. Bizzat onları kendileri yıkmaya çalışıyorlardi.

Hasan Sabbah ve adamları, Osmanlı ve Selçuklu'dan zıt ve ayrı bir konumdadır. Dolayısıyla bir örnek olamaz.

Samuray için Akıncılar ya da Yeniçeriler örnek verilebilir belki.

Tabii ordu içindeki yapılanmalar da farklıdır. Zaten eski Türklerde bulunan Alplik ve Ordu Millet mantığı da işleri değiştiriyor.

Bu arada Osmanlı, içinde çeşitli milletleri barındırmasının yanında, yabancıların gözünde ve yabancı kaynaklarda bir Türk devleti diye geçer. Zaten Osmanlı yerine Türkler ya da Türkiye kullanırlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı