Rehber Eski Windows bilgisayarlar nasıl hızlandırılır?

342746

Kilopat
Makaleler
10
Evet arkadaşlar bugün sizlere bir rehber sunacağım ve bu benim ilk rehberim. Rehberimizin konusu Eski veya iyi olmayan Windows bilgisayarlar nasıl hızlandırılır? İsterseniz başlayalım.

İlk önce Windows'umuzun daha iyi ve stabil çalışması için hasarlı veya bozuk sistem dosyası varsa onaracağız. Fakat bunu biz değil CMD yapacak. Aşağıya verdiğim adımları sırasıyla uygulayın.

İlk olarak CMD'yi yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Yönetici Olarak Çalıştıramama Hatası Çözümü

Sonrasında bu komutu girin.
Kod:
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Use DISM to fix issues SFC can't - gHacks Tech News

Tamamlanmasını bekleyin ve sonra bu komutu girin.
Kod:
sfc /scannow

How to Run System File Checker sfc /scannow in Windows 10

Sonrasında ise bu komutu

Kod:
DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

DISM-1-640x338.jpg

Sonra bu

Kod:
DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

DISM-2-640x223.jpg

Evet bir sorun olmazsa sistem dosyalarımız da sorun veya hasar varsa düzelttik. (Bir hata oluşursa yazabilirsiniz.)

Şimdi Görev Yöneticisinden bilgisayarın açılışını hızlandırmak için "Başlangıç" sekmesinden gereksiz uygulamaları kapatacağız. Kullanmadığınızı devre dışı bırakın.

Ekran görüntüsü 2020-12-08 113218.png

Evet, şimdi bilgisayarımızı en yüksek performansa geçireceğiz.

Ekran görüntsüsü 2020-12-08 113951.png

Ekran görüaantüsü 2020-12-08 114204.png

ff.png

Bu adımları sırasıyla uygulayın.

Arkadaşlar şimdi ise bir programa ihtiyacımız var. Bu linkten indirin.

Programı kurup açın ve karşınıza çıkan ekranlarda "evet"e basın. Programı kurduktan sonra çalıştırın.

Kontrol Et butonuna basın ve işlemin bitmesini bekleyin. Bu uygulama gerçekten çok iyi bir temizlik ve bakım uygulamasıdır. Önceden kaldırılan programların oluşturduğu kayıt defteri dosyalarına kadar bütün gereksiz dosyaları siler. (prefetch hariç.)
Ekran görüntüsü 2020-12-08 114935.png

Evet işlem bittikten sonra Sistem temizleyici kısmına giriş yapalım. Burada da Tara'ya basalım ve işlem bittikten sonra temizleyelim.

ss.png

Şimdi ise Sistem İyileştirme kısmı var. Burada adı üstünde Sistem İyileştirme yani Sistem karalılığı, Ağ hızlandırma vs. işlemler bulunuyor. Burada da hepsini iyileştirelim.
s.png

Evet arkadaşlar Gizlilik koruyucu kısmına girmemize gerek yok çünkü ilk başta PC Kontrolünü yaptığımız da zaten orası da temizlendi. Sistem izleyici kısmında ise sistem özelliklerinizi bulabilirsiniz. Bu uygulama bu kadardı şimdi diğer adımlarımıza geçelim.

Arkadaşlar şimdi ise Windows ve R tuşlarına basıp çıkan ekranda "prefetch" yazıyoruz ve karşımıza çıkan her şeyi siliyoruz. (silinmeyenleri pas geçin.)
ww.png

Tavsiyeler;
  • Sade masaüstü kullanın.
  • Windows'u güncel tutun.
  • Bilgisayarınızın temizliğini yapın.
  • Kullanmadığınız uygulamaları kaldırın.
  • Her zaman güncel driverlerı kullanın ve üreticinin kendi sitesinden indirin.
  • Ayda bir bir antivirüs ile tam tarama yapın. Önerim Kaspersky'dır
  • Wise Care 365'i Pro versiyona yükseltmeniz.

Evet arkadaşlar rehber bu kadardı. Gerçekten etkili bir rehber olduğunu düşünüyorum çünkü benim sistemim 20 saniyede açılıyor ve gayet hızlı. Bu benim ilk rehberimdi hatalarım olabilir siz hatalarımı düzeltirseniz sevinirim :) İyi forumlar

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam nacizane tavsiyem DISM komutlarını da ekleyebiliriz bence buraya :). Elinize sağlık bu arada bahsettiğiniz programı eski Laptopumda kullanıyordum kendisi bakım programları arasında zararı olmayan tek program olabilir.

Çok harika bir rehber olmuş elinize emeğinize sağlık.

Geri
Yukarı