Eski Windows sürümlerine neden destek verilmiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir şeyi açıklığa kavuşturalım bundan sonra win11 çıkmayacak. Yani win10 nihai Windows sürümü. Gelişimine ara vermeyecek ve sürekli güncellenecek.
Bunun ne demek olduğunu ve izledikleri politikanın neden böyle olduğunu anlamışsınızdır artık.

Bir şeyi açıklığa kavuşturalım bundan sonra win11 çıkmayacak. Yani win10 nihai Windows sürümü. Gelişimine ara vermeyecek ve sürekli güncellenecek.
Bunun ne demek olduğunu ve izledikleri politikanın neden böyle olduğunu anlamışsınızdır artık.
Windows 10.1 çıkacağı söylentileri biraz şüphe uyandırdı bence biraz bakalım belki Microsoft haber verir bunun ile ilgili.

Bu da kutulu OS satışlarının sonu ve Microsoft' un indirilebilir ISO' sunu devamlı güncel tutması demek. İlk güncellemelerden kurtuluyoruz :)

Dediğiniz politika, aslında hep vardı diye düşünüyorum. Yazılım alanında pek bildiğim yok ancak W10 ile diğer sürümler arasındaki fark nedir? Hepsi koddan oluşuyor. Kendini oluşturan kodları güncelleme ile değiştirerek W95 i de W10' a çeviremez miyiz? Bu 7, 8, 10 meselesi bana isimden başka bir şey ifade etmiyor.

Bu da kutulu OS satışlarının sonu ve Microsoft' un indirilebilir ISO' sunu devamlı güncel tutması demek. İlk güncellemelerden kurtuluyoruz :)

Dediğiniz politika, aslında hep vardı diye düşünüyorum. Yazılım alanında pek bildiğim yok ancak W10 ile diğer sürümler arasındaki fark nedir? Hepsi koddan oluşuyor. Kendini oluşturan kodları güncelleme ile değiştirerek W95 i de W10' a çeviremez miyiz? Bu 7, 8, 10 meselesi bana isimden başka bir şey ifade etmiyor.
Windows sürümlerini bir bina olarak düşünebiliriz. 95'i bir apartman, 10'u ise bir gökdelen olarak düşünün. Apartmanın üstüne gökdelen inşa etmek için hem sağlam bir temel, hem de sıfırdan gökdelen oluşturmaktan daha fazla uğraşa ihtiyaç duyarsınız.

Bu nedenle her sistem bir süreye kadar güncellenir. Temeller yetmediğinde iste sistem değiştirilir.

Teknik olarak çevirebilirsin fakat çevirdiğinde o artık Windows 95 olmak çıkar ve boot edilemez hale gelir. :)

Temel olarak 90 serisi sonrası tüm sürümler Windows NT Kernel üzerinde çalışıyor. Fakat gün geçtikçe artan ihtiyaçlar, gelişen teknoloji, değişen tasarım anlayışları yüzünden bu çekirdek oldukça fazla modifikasyona ve değişime uğradı. Yani şuan da Win95 ile Win10 NT Kerneli karşılaştırılsa Base Core diye ifade edilen Ana Çekirdek dışında hemen hemen hiçbir kod benzerliğiyle karşılaşamazsınız. (Win95'in 64 Bit sürümü olmadığı için Vista ile beraber gelen NT64 sürümüyle Base Core arasında bağ neredeyse yok düzeyinde.)

Gelelim Technopat'ın neden destek vermediğine, (daha önce başka bir konuda da yazmıştım ama onu bulamadım nedense)
  1. En güncel sürüm. En güncel sürümler en güncel donanımlar baz alınarak hazırlanır. Ayrıca eski donanımlar için piyasada olmayan bizzat Microsoft tarafından hazırlanan en güncel sürüm sürücüleri kullanır. Bu sayede olabilecek uyumsuzluk, hata, çakışma gibi performansı etkileyecek hususlar olmaz.
  2. Güncelleme desteği. Windows 10 şimdiye kadar çıkan tüm Windows sürümlerinden farklı bir güncelleme politikasına sahip. Tam otomatik güncelleme sistemi, sürekli en son teknolojiyi dahil eden yapısı, sürekli güncellenen güvenlik ve açık tespit sistemi insan geri-bildirimlerine kulak veren yapısı, herşeyi basite indirgeyip koddan tasarruf, performansı maksimum düzeye çıkartmaya çalışıyorlar. Windows 10 sıfır kurulumda en az yer kaplayan işletim sistemi. Daha ne olsun?
  3. Sadelik. Bu biraz kişisel zevke bağlı bir durum olsa da Windows 10 gelmiş geçmiş en sade, basit ve anlaşılır arayüze sahip. Ayrıca eskisi kadar tonla ince ayar yapmanıza gerekmiyor.
  4. Uygulama desteği. Windows 10 şuana kadar Windows 95'ten itibarem çıkmış olan tüm uygulamaları rahatça uyumluluk modu vasıtasıyla (32 bit sürümlerinde 16 bit DOS uygulamaları dahi) problemsizce otomatik olarak çalışıyor.
  5. Hız. Windows 10, Windows 8 ile gelen hız artışını maksimuma taşıdı. Şuan da eski bilgisayarlarda dahi çok hızlı açılıp, kullanıma hazır hale geliyor.
  6. Stabilite. Windows 10 ilk çıktığından beri format atılmasa dahi hala daha o kararlı yapısını sürdürebilen bir yapıya sahip. Minimum şişme ve hata ile eski sistemlerde bile sorunsuz olarak çalışıyor. Şimdiye kadar kaç makine kurdum saymadım ve stabilite sorunu hiç olmadı. Tek tük karşılaştığım bazı durumlarda ise problemin kaynağı ya arızalı donanım ya da çok eski olan sürücü bileşeni oldu.
  7. İnternet bağlantısı olmadığı halde maksimum donanım uyumluluğu. Birçok donanımı internetiniz olmasa bile sürücü yüklemeden Windows 10 kendisi tanımlayıp kendi sürücüsünü kurarak donanımı kullanıma hazırlıyor. Acil durumda hayat kurtarıyor.
  8. Dizüstüler için en az enerji sarfiyatı yapan İS. Tüm Windows sürümleri arasında en az enerji tüketimi yapan ve pil kullanım ömrü en uzun olan sürüm Windows 10. Dahili işlemci güç yönetimi sistemi anlık olarak sistemin durumunu analiz ediyor ve işlemcinin güç tüketimini ona bağlı olarak ayarlıyor. Sonuç olarak kullanım süresinde gözle fark edilir biçimde artış oluyor.
  9. Tüm sürümleri buradaki kullanıcılar takip etmek zorunda değil! Banane artık miladı dolmuş olan Windows XP/7 kullanan elemanın sorunundan. Aynı şeyi Windows 10 otomatik kendi yapıyorken (misal TRIM ve SSD'ler için defrag olayını kapatma) ben diğer sürümlerde elle bir sürü komut girmek zorundayım. Sebep? Eski olması!

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı