Eskiden 60 FPS alan laptop şimdi oyunlarda 20 FPS üstü görmüyor

recaii

Hectopat
Makaleler
1
Eskiden 60 FPS gibi oynanabilir bir FPS aldığım ETS 2, PUBG Lite gibi oyunlarda aradan uzun bir süre geçtikten sonra girdiğimde 20 FPS'nin üstüne çıkamadığını gördüm.
Bilgisayarım eskimiş olmalı. Termal macun falan yenilersem sorunlar çözülür mü? Sıcaklık değerlerim ve sistemim şu şekil:

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran görüntüsü 2020-10-31 115440.png

Ekran görüntüsü 2020-10-31 115525.png

Ekran görüntüsü 2020-10-31 115543.png

Sıcaklık değerlerim boştayken 50-65 oyundayken 80-90.
Ayrıca 500 GB HDD'si vardı onu çıkartıp 120 GB SSD taktık aslında FPS düşüşü ondan sonra gerçekleşti gibi geliyor bana ama PC oyun dışında oldukça hızlanmıştı SSD ile yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Bu sistemle internette gezinebildinize şükretmelisiniz bence. Sisteminiz doğal olarak zamanla eskiyor ve oyunlar da gittikçe donanımsal ve yazılımsal olarak daha talepkar oluyor, termal macun sürmeniz biraz işe yarayabilir belki ama asıl sebep donanım yetersizliği.

Eskiden 60 FPS gibi oynanabilir bir FPS aldığım ETS 2, PUBG Lite gibi oyunlarda aradan uzun bir süre geçtikten sonra girdiğimde 20 FPS'nin üstüne çıkamadığını gördüm.
Bilgisayarım eskimiş olmalı. Termal macun falan yenilersem sorunlar çözülür mü? Sıcaklık değerlerim ve sistemim şu şekil:

Eki Görüntüle 721101

Eki Görüntüle 721105

Eki Görüntüle 721107

Eki Görüntüle 721109

Ayrıca 500 GB HDD'si vardı onu çıkartıp 120 GB SSD taktık aslında FPS düşüşü ondan sonra gerçekleşti gibi geliyor bana ama PC oyun dışında oldukça hızlanmıştı SSD ile yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
Eğer sıcaklık yüzünden tam performansta çalışamayan bir sistemse bakım yapmak işe yarayabilir.

Eki Görüntüle 721101

Eki Görüntüle 721105

Eki Görüntüle 721107

Eki Görüntüle 721109

Acaba şuan Intel HD 4000 kullanmaya olmayasınız. Bu yüzden olabilir, diye düşünüyorum.

80 derecenin üstü GPU veya CPU'nun kendini yavaşlatmasına sebep oluyor. Benim eskiden kullandığım laptopta öyleydi çok sıcak çalıştığı için CS:GO bile oynanmıyordu bazen. 1058 MHz GPU clock hızım 200 MHz değerlerine kadar düşüyordu ve oyunu oynanılamaz bir hale geliyordu. Sıcaklığınızı düşürmenin bir yolunu bulun.

Bu sistemle internette gezinebildinize şükretmelisiniz bence. Sisteminiz doğal olarak zamanla eskiyor ve oyunlar da gittikçe donanımsal ve yazılımsal olarak daha talepkar oluyor, termal macun sürmeniz biraz işe yarayabilir belki ama asıl sebep donanım yetersizliği.
Evet sistem eski ama o kadar da abartmayın. O yazdığı oyunları rahat bir şekilde oynuyordum ben daha kötü bir ekran kartıyla.

Acaba şuan Intel HD 4000 kullanmaya olmayasınız. Bu yüzden olabilir, diye düşünüyorum.
Evet arkadaşın dediği gibi harici ekran kartı (bir şekilde) devre dışı kaldığı için CPU’nuzun dahili grafik birimini kullanıyor olabilir bilgisayar. Aygıt yöneticisinden harici ekran kartınızın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı