Eskiden kalma kasa kullanılır mı?

Zef

Femtopat
Daha fazla  
Uzun süredir kullandığım dizüstü bilgisayarım geçenlerde bozuldu ve tamir edilemiyor, idareten düşük bütçeli bir masaüstü toplamaya çalışıyorum. Evde 15~yıllık, artık kullanılmayan eski bir bilgisayarın kasası var. Bütçem kısıtlı olduğu için yeni kasa almak yerine bunu kullanmayı düşünüyorum. Arkasında ve önünde fan yeri var. Yan tarafında da fan yerine benzeyen bir kısım var: Orada banyo giderine benzeyen büyükçe plastik bir parça takılıydı, ağzında da filtre vardı.

İlk defa bilgisayar topladığım için ve uzun süredir dizüstü bilgisayar kullandığım için nelere dikkat etmem konusunda okuduklarım haricinde kişisel bir deneyimim yok. Hava akışı ve soğutma ilk aklıma gelen konu, yani hava akışının önemli olduğunu anlasam da iyi olup olmadığının nasıl anlaşıldığını anladığımı söyleyemem. Ama şu bilgiyi verebilirim: İşlemcim Ryzen 3 3200g olacak ve ayrı bir ekran kartı olmayacak. Kullanım amacı olarak arada bir "light gaming" olabilir; onun haricinde genel olarak video seyretmek, ofis programları ve internet tarayıcı haricinde başka bir işlem için kullanılmayacak. Bu açılardan kasanın içinin fazla ısınmayacağı varsayımında bulunabilir miyim? Bunun haricinde, kasanın eski olmasından dolayı bir uyumluluk sorunu olabilir mi? Mesela ön panelden gelen Power ve Reset butonlarının kabloları; USB girişleri, mikrofon ve kulaklık jaklarının kabloları yeni parçalarla çalışma konusunda sorun yaşatır mı? Eski bilgisayar hazır sistemdi ve içinde Intel Pentium 4 vardı, eğer Intel-AMD durumunun kasa açısından herhangi bir anlamı varsa.

(Geri kalan parçalar: MSI MAG A550BN PSU, 2x8gb Corsair RAM, MSI B450M-A PRO MAX Anakart). Şimdilik eski HDD kullanacağım, önümüzdeki tarihlerde 250gb gibi bir SSD almayı planlıyorum. Daha sonraları yeni kasa da alabilirim, ama eğer bu iş görür gibiyse önceliğim yapmak istemiyorum.
IMG_0703.jpgIMG_0704.jpgIMG_0705.jpgIMG_0708.jpgIMG_0710.jpgIMG_0706.jpgIMG_0707.jpg

Kullanılır hocam, kasanın ön alt kısmında fan takmak için bir alan mevcut, şahsen oraya bir fan takmanızı öneririm sadece. Kulaklık girişinde sorun yaşamazsınız ancak USB'leri tam bilemiyorum. Power tuşu sorunsuz çalışır.

Kullanılır. Benim önerim, eğer yeni fan alacaksanız 12 cm'lik egzoz fanını, en az 1500-1600 RPM almanız. Anakart bileşenlerinin ve PSU'nun ısınmasını biraz daha azaltmak için.

Sizinkiyle benzer tarihlerde üretilmiş bir kasada MSI H81M PRO-VD anakart kullanıyorum ve kasanın USB 2.0 kablolarıyla anakartın USB 2.0 pinleri arasında bir uyumsuzluk çıkmadı, sizde de bir uyumsuzluk olmayacaktır muhtemelen ancak kasanın USB 3.0 portu olmadığı için anakarttaki USB 3.0 pinleri boş kalacaktır. Şu tarz bir ürünle o sorunu çözebilirsiniz:

Son düzenleme:
Kasa kullanılabilir bir de MAG 550 yerine indirimdeyken Pylon almanı öneririm:

Maalesef güç kaynağını çoktan aldım bir indirimde denk gelince.
Kullanılır. Benim önerim, eğer yeni fan alacaksanız 12 cm'lik egzoz fanını, en az 1500-1600 RPM almanız. Anakart bileşenlerinin ve PSU'nun ısınmasını biraz daha azaltmak için.

Sizinkiyle benzer tarihlerde üretilmiş bir kasada MSI H81M PRO-VD anakart kullanıyorum ve kasanın USB 2.0 kablolarıyla anakartın USB 2.0 pinleri arasında bir uyumsuzluk çıkmadı, sizde de bir uyumsuzluk olmayacaktır muhtemelen ancak kasanın USB 3.0 portu olmadığı için anakarttaki USB 3.0 pinleri boş kalacaktır. Şu tarz bir ürünle o sorunu çözebilirsiniz:

Teşekkürler hocam göz atacağım USB port durumuna. Fan konusunda da; kasanın içinde çalışır durumda bir tane kasa fanı vardı. İkinci bir fan almam gerekecek, onun için bahsettiğiniz özelliklere dikkat ederim. Fanları nasıl yerleştireceğimden emin değilim ama, egzoz fanı dediğiniz kasanın arka tarafa yerleştirilen ve dışarı üfleyen mi olacak? Kasanın ön kısmındaki fan yerine de kasanın içine doğru üfler biçimde yerleştireceğim değil mi?

Teşekkürler hocam göz atacağım USB port durumuna. Fan konusunda da; kasanın içinde çalışır durumda bir tane kasa fanı vardı. İkinci bir fan almam gerekecek, onun için bahsettiğiniz özelliklere dikkat ederim. Fanları nasıl yerleştireceğimden emin değilim ama, egzoz fanı dediğiniz kasanın arka tarafa yerleştirilen ve dışarı üfleyen mi olacak? Kasanın ön kısmındaki fan yerine de kasanın içine doğru üfler biçimde yerleştireceğim değil mi?
Önceki mesajımda "Sorunu çözebilirsiniz" şeklinde bir ifade kullandım ama o bir sorun değil aslında, kasanın önünde de USB 3.0 port isterseniz demeliydim, düzeltmiş olayım.

Evet, egzoz fanı arkadaki 12 cm'lik fan ve havayı dışarı atacak. Tüm fan yönleri için şu post gayet güzel:

Önceki mesajımda "Sorunu çözebilirsiniz" şeklinde bir ifade kullandım ama o bir sorun değil aslında, kasanın önünde de USB 3.0 port isterseniz demeliydim, düzeltmiş olayım.

Evet, egzoz fanı arkadaki 12 cm'lik fan ve havayı dışarı atacak. Tüm fan yönleri için şu post gayet güzel:

Anladım, ön paneldeki USB yerini sökebileceğim başta aklıma gelmemişti açıkçası, böyle bir seçeneğimin olduğunu öğrenmek iyi oldu.

Fan ile ilgili post için de teşekkür ederim. Anlaşılması kolay bir şekilde açıklamış gerçekten. 🙂

Anladım, ön paneldeki USB yerini sökebileceğim başta aklıma gelmemişti açıkçası, böyle bir seçeneğimin olduğunu öğrenmek iyi oldu.
Öndeki iki tane USB 2.0 portunu sökmenize gerek yok. O iki USB portunun solunda plastiği sökülmüş bir boşluk var, az önce attığım tarzda bir ürünü anakarta bağlayıp o boşluktan USB 3.0 portlarınıza ulaşabilirsiniz. Yani öndeki iki USB 2.0 portunuza ek olarak iki tane de USB 3.0 port elde edersiniz. Gerçekten ihtiyacınız olursa tabii. Yüksek devirli bir fan en önemlisi şu an.

Geri
Yukarı