ESP32'yi uart (RX tx) ile programlamak

nBeryXD

Centipat
Daha fazla  
Elimde bir ESP32 modülü var ve USB ile kod atamıyorum, Arduino'yu programmer (isp) olarak kullanabildiğimiz bir kodu var.
Not: ESP32 modülü "NodeMCU" şeklinde.

Elimde bir ESP32 modülü var ve USB ile kod atamıyorum, Arduino'yu programmer (isp) olarak kullanabildiğimiz bir kodu var.
Not: ESP32 modülü "NodeMCU" şeklinde.
USB ile kod atma sorununu cozelim once. Butona basiyor musunuz idf.py'i calistirmadan once?
Connecting yazip nokta nokta cikiyordu dogru hatirliyorsam. O sirada BOOT butonunu basili tutmayi deneyin. Bendeki bunu gerektirmiyor ama sizdeki gerektiriyor olabilir.

USB ile kod atma sorununu cozelim once. Butona basiyor musunuz idf.py'i calistirmadan once?
Connecting yazip nokta nokta cikiyordu dogru hatirliyorsam. O sirada boot butonunu basili tutmayi deneyin. Bendeki bunu gerektirmiyor ama sizdeki gerektiriyor olabilir.

Benim USB portu sıkıntılı çünkü zamanında direncine 12v bağlamak gibi bir akıllılık etmiştim. Vin portu üzerinden akım sağlıyorum. Kod yüklerken elektriği bağlamadan önce "boot" butonuna bağlı tutarak yüklüyorum ancak "MD5 file authenticate" 'de hata veriyor.

"MD5 file authenticate"
out:

esptool.py v3.1
Serial port COM8
Connecting.....
Chip is ESP32-D0WDQ6 (revision 1)
Features: WiFi, BT, Dual Core, 240MHz, VRef calibration in efuse, Coding Scheme None
Crystal is 40MHz
MAC: 3c:71:bf:fe:72:34
Uploading stub...
Running stub...
Stub running...
Configuring flash size...
Flash will be erased from 0x0000e000 to 0x0000ffff...
Flash will be erased from 0x00001000 to 0x00005fff...
Flash will be erased from 0x00010000 to 0x000bcfff...
Flash will be erased from 0x00008000 to 0x00008fff...
Compressed 8192 bytes to 47...
Writing at 0x0000e000... (100 %)
Wrote 8192 bytes (47 compressed) at 0x0000e000 in 2.3 seconds (effective 28.2 kbit/s)...
File md5: e6327541e2dc394ca2c3b3280ac0f39f
Flash md5: c0cd914a8d30a68a5733d88c0ba2f228
MD5 of 0xFF is 84d04c9d6cc8ef35bf825d51a5277699

A fatal error occurred: MD5 of file does not match data in flash!

Benim USB portu sıkıntılı çünkü zamanında direncine 12v bağlamak gibi bir akıllılık etmiştim. Vin portu üzerinden akım sağlıyorum. Kod yüklerken elektriği bağlamadan önce "boot" butonuna bağlı tutarak yüklüyorum ancak "MD5 file authenticate" 'de hata veriyor.
USB portu sorunlu ise anliyorum.
Suna bir goz at, kendim deneyecegim birazdan.
TX -> RX
RX -> TX
Seklinde baglaman gerek, beslemeyi zaten yapiyorsun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hmm, denedim ancak flashladigim programin UART ciktisini alabildim sadece, Flash modunda baslatmak gerekiyormus. Onu arastiriyorum.

Tamamdir, bende AI-Thinker NodeMCU-32S var, pinlere baktim P0 pinini GND'ye bagladim Flash mode'a sokmak icin. Ardindan RX - TX bagladim 5V'a UART'tan gelen voltaji verdim GND'ye de GND'yi bagladim UART'tan gelen.

1658082596518.png

Calisiyor.

Son düzenleme:
USB portu sorunlu ise anliyorum.
Suna bir goz at, kendim deneyecegim birazdan.
TX -> RX
RX -> TX
Seklinde baglaman gerek, beslemeyi zaten yapiyorsun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
elimde böyle bir dönüştürücü maalesef yok, arduino yu converter olarak kullanmayı denedim ve olmadı. Eğer usb portu sağlam olsa idi ne yapmamı önerirdiniz

USB portun bozuk olunca UART uzerinden Arduino ile nasil programlarsin bilemiyorum maalesef.
Kaldi ki sistemden Arduino'ya USB ile bagladigin icin yine is yapmayacaktir.
bu yöntemi uyguladım

USB saglam olsaydi direkt flashlayabilirdiniz zaten idf.py ile.
idf.py windows ta çalıştıramadım birde, esptool ile erase_data ile deniyorum
erase data == esptool.py -p COM8 erase_data
USB portun bozuk olunca UART uzerinden Arduino ile nasil programlarsin bilemiyorum maalesef.
Kaldi ki sistemden Arduino'ya USB ile bagladigin icin yine is yapmayacaktir.
P0 pini derken, bir adet scheme üzerinde işaretleye bilir misiniz? gpio pini olarak gözükmüyor bende

Son düzenleme:
bu yöntemi uyguladım

idf.py windows ta çalıştıramadım birde, esptool ile erase_data ile deniyorum
erase data == esptool.py -p COM8 erase_data

P0 pini derken, bir adet scheme üzerinde işaretleye bilir misiniz? gpio pini olarak gözükmüyor bende
ESP32 pinlerini atar misin? ESP32 modelinin pinoutunu arat Google'da bulursun oyle.

Burada veri yine COM'dan gidiyor USB'den. Dolayisiyla portsuz olmayacak mantiken. Farkli bir port dene mesela.

Yeni konular

Geri
Yukarı