ETH kazma işlemi nasıl şekillenir?

YunusEmre234

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS ROG STRIX B450-F GAMING
Gainward RTX 4060 Ghost NE64060019P1-1070B 128 Bit GDDR6 8 GB Ekran Kartı
Corsair Vengeance 16 GB (2X8) 3200MHz DDR4 CL16 CMK16GX4M2E3200C16
AMD RYZEN 5 3600 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm
Kingston 500 GB A2000 SA2000M8/500G M.2 PCI-Express 3.0
WD Blue 1TB 7200RPM Sata 3.0 64Mb 3,5"
Rampage Hardy 4 Fanlı 600 W ATX Oyuncu Kasası
Meslek
Bilişim sistemleri ve teknolojileri öğrencisi
ETH kazma işlemi nasıl şekillenir? Gerçek hayata etkisi nedir? Mesela şimdi benim 10 tane RTX 3060 Ti ekran kartım var. ETH kazıyorum. Para kazanıyorum. Kimse kimseye bedava para vermez. ETH kazma işlemim sırasında karşı tarafa katkım ne?

Kripto ağında gönderip aldığınız coinler kayıtlı tutulur ve şifrelenir. Siz de madencilik yaparak bu insanların coin transfer şifrelerini çözmüş olursunuz ve ödül olarak coin kazanırsınız. En basit mantıkla olay bu.

Kriptopara madenciliği, en temel tanımıyla, özel yazılım ve donanımlara sahip cihazların, karmaşık problemleri çözerek kriptopara transfer işlemlerini onaylaması ve bunun sonucunda yeni üretilen kriptopara ile ödüllendirilmesidir. Teoride, bir bilgisayara ve ‌internete sahip olan herkes madencilik yapabilmektedir.

Cüzdanlar arasında yapılan transferler, çoğu blokzincirinde onaylanmadan önce bir işlem havuzuna (mempool) aktarılır. Ardından bu işlemler bir araya getirilerek bir blok oluşturulur. Bu bloklar, ağa bağlı cihazlar tarafından doğrulanarak onaylandıktan sonra blokzincirine yazılır.

Kriptopara madencileri, transfer işlemlerini doğrular, onaylar ve blokzincirinin bir kopyasını saklar.

Kaynak: https://www.btcturk.com/bilgi-platformu/quiz/kriptopara-madenciligi-mining-nedir/

Yeni konular

Geri
Yukarı