Ethernet bağlantısı akşam var sabah yok

talhattok

Hectopat
Öncelikle masaüstü ve Ethernet bağlantılı bir bilgisayar kullanıyorum.

Merhaba birkaç gün önce Tarsus'tayken internet bağlantım varken inanmayacaksınız ama durduk yere bağlantım koptu.
Orada modemden veyahut kablodan bir sıkıntı olacağını düşündüğüm için Niğde'ye gelmeyi bekledim. Niğde'ye geldiğimde sırasıyla.

Ethernet kablosunu değiştirdim = çalışmadı.
Modemi değiştirdim = çalışmadı.

Bunların sonucunda yazılımsal bir sıkıntı olabileceğini düşündüm:
Gigabyte H81 rev 2.1 anakartımın desteklediği son LAN bağlantısı driveri yükledim.
Intel'in sürücülerini yükledim.
3. parti yazılımları denedim.
CMD'den Microsoft yetkililerinin verdiği çözüm yöntemini denedim.
Ağ sıfırladım.

Derken araştırırken modeme restart atılması önerilmişti akşamına denedim ve çalıştı.
İnternet bağlantım gelmişti fakat sevincim sabaha kadar sürdü. Sabah uyandığımda modemin üstündeki LAN lambası yanmıyordu. Bilgisayarın fişini çekip gezmeye gittim döndüğümde fişi taktım ve çalıştırdığımda internet tekrar gelmişti bende temiz bir kurulum için format attım.

Windows güncelleştirmelerini yaptım.
Tüm sürücüleri indirdim yükledim.
Birkaç oyun indirmesi bile yaptım.
İnternet bağlantım vardı.

Format attıktan sonra Aygıt Yöneticisi'nden, güç kazancı sağlamak için, bilgisayar bu aygıtı kapatsın seçeneğini iptal ettim. Tüm sorunun bundan olduğunu düşündüm çünkü genelde prize takılı şekilde kalır bilgisayarım ve monitörüm.

Bunların sonucunda gece tekrardan uyudum bilgisayarım ve monitörüm prize takılı şekilde bu sabah uyandığımda ise internet tekrardan yoktu.

Hiçbir şekilde çözüm bulamadım ve bu durum artık zıvanadan çıkmaya başladı Ethernet kartı alabilirim ama almak istemiyorum çünkü parçam çalışıyor. Sizlerden yardım bekliyorum.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    46,6 KB · Görüntüleme: 15
  • 2.png
    2.png
    47,5 KB · Görüntüleme: 13
  • 3.png
    3.png
    324,4 KB · Görüntüleme: 17
  • 4.png
    4.png
    95 KB · Görüntüleme: 16
  • 5.png
    5.png
    37,4 KB · Görüntüleme: 16
Ethernet portunuz veya kablonuz temassızlık yapıyor olabilir.
Yeni ve düzgün olduğundan emin olduğunuz bir kablo ile de aynı sorun devam ediyorsa portunuz temassızlık yapıyordur.
Temassızlık yapan port sorununu ucuz bir laptop ile yaşıyorum. Ethernet kablosunun ucuna, pinleri kapatmadan bir kaç kat elektrik bandı sararak sorunu çözdüm.

IMG_20220623_115635~2.jpg

Son düzenleme:
BIOS pilini çıkartıp takarak veya BIOS ayarlarına girip sıfırlama seçeneğini seçebilirsin.
Deneyeceğim.

Ethernet portunuz veya kablonuz temassızlık yapıyor olabilir.
Yeni ve düzgün olduğundan emin olduğunuz bir kablo ile de aynı sorun devam ediyorsa portunuz temassızlık yapıyordur.
Temassızlık yapan port sorununu ucuz bir laptop ile yaşıyorum. Ethernet kablosunun ucuna, pinleri kapatmadan bir kaç kat elektrik bandı sararak sorunu çözdüm.

Eki Görüntüle 1428727
Olabilir oynama yapıyordu çünkü portta şimdi deniyorum.

İkimizinde dediğini aynı anda yaptım ama sanırsam BIOS pilim orijinal pil idi ve eskimiş bitmiş olabilir suanlik problemi çözdük yarın sabah tekrar kopmazsa sorun kökten çözüldü demektir. Koparsa BIOS pilini çıkar tak yapıp. Hemen yeni pil alacağım. Destekleriniz ve yardımlarınız için çok çok çok teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı