Ethernet Bağlantısı ile Kablosuz Bağlantı Karşılaştırması

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Masaüstü bilgisayar için kablosuz ağ adaptörü bakıyorum ancak istediğim gibi bir şey bulamadım. İstediğim şey şu; çok fazla online oyun oynuyorum ve internetimiz 24 Mbps hıza sahip. Bu hız ile maksimum 3 MB/s indirme hızına ulaşabiliyorum (bildiğim kadarıyla da zaten internet hızın kaç megabit ise onu 8'e bölünce sana maksimum indirme hızını megabayt cinsinden veriyor.). Ayrıca League of Legends'da pingim 65-70, Counter Strike: Global Offensive'de ise 90 civarı oluyor (bu değerler AKK'ye girmeden önceki değerler ki zaten girse de en fazla 10 ping oynuyor ve ayrıca bu değerlerin hepsi laptoptan alınan bilgiler). Şimdi sorulara geleyim;

1. Öncelikle merak ettiğim şey modemden masaüstü bilgisayara ethernet kablosu ile bir bağlantı kursam indirme hızım 3MB/s'nin üstüne çıkar mı?
  2. Aynı şekilde ethernet kablosu ile modemden bilgisayara bağlantı kursam oyunlardaki pingim kablosuz bağlantıya göre düşer mi?
  3. Sizlere evin krokisini çizdim, verdiğim mesafelerden 4 diş üzerinden en az 3 diş ya da full çekecek bir kablosuz adaptör önermeniz.
  4. Masaüstü bilgisayarla takılan kablosuz adaptörler, laptoplarda bulunandan daha güçlü müdür?

Not: Krokide '' Eski Laptop'' olarak bahsettiğim laptop HP Pavilion G6 ve o mesafeden genellikle 4 diş üzerinden full ya da 3 diş çekiyor.

kroki.png

@Asım Demir @samet67671 @THE_MILLER @Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleyen: Moderatör:
1-Gözle görünür bir artış olacağını sanmıyorum ama kablolu tavsiye derim.
2-Evet. Düşme derken 100'den 10'a gibi değilde 100 yerine 96-97 yapabilir.
3-Cat 6 kablo ile bağlanırsan güzel olur ama annen evde kablo istemiyorsa önerebilirim.
4-Hız olarak içindekine bağlı ama desktop alıcıların çoğunun sinyal gücü iyidir. Mesela kuzenimde 2 tane 5 dBi antenli adaptör var. Sen ondan alıp 8 dBi ile yükseltirsen alma gücü artar. Modeminde de anten çıkabiliyorsa
Tp-link 8dbi Tl-ant2408cl Wireless Anten - n11.com alıp yayım gücünü arttırabilirsin.
Bende de Hp Pavilion g6 2302st var. Çapraz odadaki AP 2 çekerken TP-Link WN7200ND ile 5 çekiyor.

@Handsome Reis Dostum uzaklaştırma aldığım için yazamadım kusura bakma. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Modem için anten önermişsin bir de bilgisayar için network kart önerir misin? Çekim alanı geniş olan ve kopma yaşatmayacak bir tane.

Bir de bu kart nasıldır?
Link: ASUS PCE-AC51 300MBPS-433MBPS DUAL-BANT KABLOSUZ-AC PCI-E KART

Bir de bu kartı ekran kartının takıldığı PCI-e portlarından birine mi takmalıyım?

Kartın hızları güzel fakat herhangi bir yerde antenlerin dBi'si belirtilmediği için bir şey diyemiyorum. Sana önerdiğim 3. seçenek sana en uygunudur. Eve gittiğinde de modemin antenlerini değiştirdiğin zaman yüksek çekim alanlı bir modem ve adaptörün olucaktır.

Adında belli olduğu gibi evet PCI-e portlarından birine takman gerek.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı