Çözüldü Ethernet bağlantısı sürekli kesiliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BURUH THE GREAT

Centipat
Yer
Antalya
Arkadaşlar taşındığım adresime bugün internet kuruldu. Ben de bu yüzden bilgisayarı kurdum, direkt fakat aldığım 10 metrelik CAT5e kablo en fazla 100Mbps hız verebiliyor. Ethernet ayarları kısmından 1000MBPS'yi seçince ise internet hızını test edecek vakit bile kalmıyor. Paketim 200Mbps ve Wi-Fi ile test ettiğimde 180-190 civarı hızları gördüm. 1000MBPS modundayken test ettiğimde 160'ı görebildim en fazla ki zaten sürekli gidip geliyor internet bu moddayken. Önceki evimde modem kutularından çıkan CAT5e sarı Ethernet kablosunu kullanıyordum ve hiçbir zaman sıkıntı yaşamamıştım. Bu konunun çözümünü bilen ve yardımcı olabilecek var mı? Aşağıya görsel bırakıyorum, iyi Sosyaller.

Dosya Ekleri

• resim_2023-08-05_005703793.png
    resim_2023-08-05_005703793.png
    14,2 KB · Görüntüleme: 31
  • resim_2023-08-05_005847507.png
    resim_2023-08-05_005847507.png
    15,5 KB · Görüntüleme: 34
Çözüm
Büyük ihtimal RJ45 tam oturmuyor. Bazı RJ45 jack jackları Ethernet girişine gevşek geliyor.

8 pinin hepsi kullanılırsa 1 gigabit bağlantı sağlar eğer 8 pinden bir pin bile buluşmazsa otomatik 4 pin 100 Mbps hıza düşer.
Büyük ihtimal RJ45 tam oturmuyor. Bazı RJ45 jack jackları Ethernet girişine gevşek geliyor.

8 pinin hepsi kullanılırsa 1 gigabit bağlantı sağlar eğer 8 pinden bir pin bile buluşmazsa otomatik 4 pin 100 Mbps hıza düşer.

Çözüm

hocam ben pek anlamıyorum bu kablo işlerinden ama alırken özellikle cat 5e veya cat 6 almaya çalıştım. Evimin yakınındaki markette cat 5e vardı ben de onu aldım sorun yaratmaz düşüncesiyle. 100mbps kullanıyorum şu an ve oyun falan da oynadım herhangi bir sıkıntı olmadı fakat 1000mbpsye alınca sürekli gidip geliyor internet. Bu dediğinizi düzeltmenin bir yolu var mı? Eğer yoksa zaman kaybetmeden kabloyu iade edip varsa sizin önereceğiniz bir kablo onu alayım.

CAT5e normalde 1 gigabit destekli. Sizin yaşadığınız sorunun aynısını yaşıyorum. Ethernet ucunun klipsi anakartta yuvayı tutmuyor bu yüzden bazen 1 gigabit hızdan 100'e düşüyor. Ben de araya ek aparatı alıp başka bir kablo ile bilgisayara girdim 1 senedir sorun yaşamadım.

CAT5e normalde 1 gigabit destekli. Sizin yaşadığınız sorunun aynısını yaşıyorum. Ethernet ucunun klipsi anakartta yuvayı tutmuyor bu yüzden bazen 1 gigabit hızdan 100'e düşüyor. Ben de araya ek aparatı alıp başka bir kablo ile bilgisayara girdim 1 senedir sorun yaşamadım.
Aslında elimde Tplink Archer AX53 router var, odama bunu kurup kullanacaktım önceki gibi ama daha kolilerin birisinde duruyor. Ona bu klips tam oturur mu? Bu konu hakkında bir fikriniz var mıdır? 10 metre kablo zaten pek yetmedi gibi yani varsa 12, 13 yoksa da 15 metre ile değişeceğim gibi duruyor zaten. Eğer klipsi normal sarı ethernet kabloları gibi olanlardan varsa onlardan alayım direkt.

Arkadaşlar taşındığım adresime bugün internet kuruldu. Ben de bu yüzden bilgisayarı kurdum, direkt fakat aldığım 10 metrelik CAT5e kablo en fazla 100Mbps hız verebiliyor. Ethernet ayarları kısmından 1000MBPS'yi seçince ise internet hızını test edecek vakit bile kalmıyor. Paketim 200Mbps ve Wi-Fi ile test ettiğimde 180-190 civarı hızları gördüm. 1000MBPS modundayken test ettiğimde 160'ı görebildim en fazla ki zaten sürekli gidip geliyor internet bu moddayken. Önceki evimde modem kutularından çıkan CAT5e sarı Ethernet kablosunu kullanıyordum ve hiçbir zaman sıkıntı yaşamamıştım. Bu konunun çözümünü bilen ve yardımcı olabilecek var mı? Aşağıya görsel bırakıyorum, iyi sosyaller.

Sorun kablodan dolayı anlaşılan normalde CAT5e kablolar 1000MBPS kadar iletim sağlarken CAT6 kablolar 10000MBPs kadar veri akışı sağlamaktadır. Önceki CAT5e kablosunda sorun yaşamadıysan ve şimdi yaşıyorsan sebebi kalitesiz veya ömrünü doldurmuş bir kablo kullanmadan dolayı olabilir.

Sorun kablodan dolayı anlaşılan normalde CAT5e kablolar 1000MBPS kadar iletim sağlarken CAT6 kablolar 10000MBPs kadar veri akışı sağlamaktadır. Önceki CAT5e kablosunda sorun yaşamadıysan sebebi kalitesiz veya ömrünü doldurmuş bir kablo kullanmadan dolayı olabilir.
Hocam kalitesiz olabilir belki bilemiyorum, yukarıda yazmamışsam da kabloyu bugün aldım daha. Market ismi vermek yasak diye vermedim ama en büyük spot marketi desem Türkiye'deki anlarsınız zaten. Sizce Vatan'da kaliteli kablo satılıyor mudur? İnternetten sipariş edersem tahminimce 2-4 gün beklemek zorunda kalacağım.

Arkadaşlar bunu da şimdi fark ettim; önceki kullandığım sarı kablo bayağı bir sert ve kalın fakat aldığım beyaz cat5e kablo o kadar kalın değil ve yumuşak. Sanırım kablo bayağı bir kalitesiz.

Hocam kalitesiz olabilir belki bilemiyorum, yukarıda yazmamışsam da kabloyu bugün aldım daha. Market ismi vermek yasak diye vermedim ama en büyük spot marketi desem Türkiye'deki anlarsınız zaten. Sizce Vatan'da kaliteli kablo satılıyor mudur? İnternetten sipariş edersem tahminimce 2-4 gün beklemek zorunda kalacağım.

Siz paylaşın sorun olmaz. Paylaşılıyor zaten bu tarz firmalar. Vatan da satılıyor olması kaliteli olduğu anlamına gelmiyor. Aldığınız ürüne bağlı. Kalite konusunda isterseniz bütçeniz var ise öneri yapabilirim. Ugreen veya Baseus marka alabilirsiniz. Hazır almışken CAT5 yerine CAT6 alın.

Siz paylaşın sorun olmaz. Paylaşılıyor zaten bu tarz firmalar. Vatan da satılıyor olması kaliteli olduğu anlamına gelmiyor. Aldığınız ürüne bağlı. Kalite konusunda isterseniz bütçeniz var ise öneri yapabilirim. Ugreen veya Baseus marka alabilirsiniz. Hazır almışken CAT5 yerine CAT6 alın.
İnternetim 200mbps fakat ileride Vodafone paket oluşturursa 1000mbps'ye bile geçebilirim. Bütçe konusundan kastınız ne kadar? Tahtakale Spot'tan almıştım bu arada ürünü. Vatandaki ucuz bir kabloyu almam zaten, Tahtakale'de başka kablo olmadığı için bunu alıp geçmiştim, sorun yaşayacağımı hiç düşünmedim. :D

İnternetim 200Mbps fakat ileride Vodafone paket oluşturursa 1000MBPS'ye bile geçebilirim. Bütçe konusundan kastınız ne kadar? Tahtakale Spot'tan almıştım bu arada ürünü. Vatandaki ucuz bir kabloyu almam zaten, Tahtakale'de başka kablo olmadığı için bunu alıp geçmiştim, sorun yaşayacağımı hiç düşünmedim. :D

Genelde metre hesabına göre fiyat biçilir. Siz bana kaç metre lazım onu söyleyin önerimi yapayım.

Geri
Yukarı