"Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil" hatası

Soykan Soycan

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarı açtığım zaman internet bağlı gözükmüyor, ben de sorunları gidere tıklayıp sorunu aratıyorum ve sonuç olarak "ethernet geçerli bir ıp yapılandırmasına sahip değil" hatasını alıyorum. CMD'ye "ipconfig" yazıp çıkan DNS'leri giriyorum ama yine de olmuyor. Modemi resetlediğim zaman sorun düzeliyor. Bu sorun varken telefonumda falan sorunsuzca kullanabiliyorum interneti. Veya dışardan geldiğim zaman telefondan internete bağlanamıyorum, bu zamanda da bilgisayarımda internet oluyor. Yine modemi resetleyince sorun çözülüyor. Yardımcı olabilecek var mı?

Modemi resetlemekten kastın nedir? Sadece kapatıp açıyor musun yoksa reset tuşunu kullanıp fabrika ayarlarına geri döndürüyor musun? Eğer sadece kapatıp açıyorsan, şuradaki reset tuşuna modem açıkken 15-20 saniye ince uçlu kürdan vs. gibi şeyler ile bastırıp deneyip sonucu paylaşır mısın?

modemres.jpg

Modemi resetlemekten kastın nedir? Sadece kapatıp açıyor musun yoksa reset tuşunu kullanıp fabrika ayarlarına geri döndürüyor musun? Eğer sadece kapatıp açıyorsan, şuradaki reset tuşuna modem açıkken 15-20 saniye ince uçlu kürdan vs. gibi şeyler ile bastırıp deneyip sonucu paylaşır mısın?

Eki Görüntüle 675424
Kapatıp açıyorum. Zaten bilgisayarı her açtığımda olmuyor bu hata. 3-4 günde bir oluyor.
DHCP ayarı işaretli mi ?
Modem arayüzünden baktığımda "DHCP Sunucu Durumu" Etkin olarak gözüküyor. Kapatmam mı gerekiyor onu?

Son düzenleme:
Bahsettiğiniz hata DHCP(otomatik ip atama gibi birşey) kapalı iken karşılaşılan bir hata gibi geldi bana. Eğer DHCP etkin ise servis sağlayıcınızı aramanız gerekebilir.

Geri
Yukarı