"Ethernet geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil" uyarısı

unique11245

Kilopat
Merhaba, yaklaşık bir haftadır masaüstü bilgisayardan internete erişemiyorum. Wi-Fi bağlantısında hiçbir sorun yok telefonlardan ve laptoptan internete girebiliyorum. Kabloyu değiştirmeyi de denedim farklı portları da denedim hiçbir işe yaramadı. DNS değiştirmeyi ve elle IP girmeyi de denedim. Modem Ethernet üzerinden erişim vermiyor, ayrıca garip olan Ethernet bağlanan bilgisayarda modem arayüzüne vs. de girilmiyor. Bağlantı ışıkları yanıyor fakat IP vermiyor sanırım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Çok uzun süreler bu sorunla uğraştım, çözümü var ama kısa vadeli;

1-Başlata "Ağ Sorunlarını Bul ve Onar" yazın.
2-İlk seçeneği "İnternet Bağlantımın Sorununu Gider" seçin ve sorunun düzeltilmesini bekleyin.

İşlem bittiğinde bilgisayar internete bağlanacaktır fakat kapatıp açtığınızda tekrar aynı işlemi yapmanız gerekiyor.

Bende bu sorun Siemens PLC lerle otomasyon yaptıktan sonra ortaya çıkmıştı, PLC'leri de ethernet ile bilgisayara bağladığımız için PC IP'siyle çakıştığı yönünde bir teorim vardı fakat araştırmadım.

Admin hakları ile CMD açın, sırayla şu komutları yazın ve ekran görüntüsünü buraya atın.

ipconfig /release
ipconfig /renew

Çok uzun süreler bu sorunla uğraştım, çözümü var ama kısa vadeli;

1-Başlata "Ağ Sorunlarını Bul ve Onar" yazın.
2-İlk seçeneği "İnternet Bağlantımın Sorununu Gider" seçin ve sorunun düzeltilmesini bekleyin.

İşlem bittiğinde bilgisayar internete bağlanacaktır fakat kapatıp açtığınızda tekrar aynı işlemi yapmanız gerekiyor.

Bende bu sorun Siemens PLC lerle otomasyon yaptıktan sonra ortaya çıkmıştı, PLC'leri de ethernet ile bilgisayara bağladığımız için PC IP'siyle çakıştığı yönünde bir teorim vardı fakat araştırmadım.
Aynı program (TIA Portal) şu an bende de yüklü ve bu sorun modem değiştirince ortaya çıktı. Sorun modemde mi yoksa benim bilgisayarda mı anlamadım bir türlü. Dediğinizi yapınca düzeliyor, evet. Veya USB Wi-fi adaptörünu takıyorum, internet geliyor, sonra geri çıkarıyorum adaptörü.

Hiç PLC bağlamadım bilgisayarıma. Ders için TIA Portal ve PLCSIM ile uğraşıyorum.

Aynı program (TIA Portal) şu an bende de yüklü ve bu sorun modem değiştirince ortaya çıktı. Sorun modemde mi yoksa benim bilgisayarda mı anlamadım bir türlü. Dediğinizi yapınca düzeliyor, evet. Veya USB Wi-fi adaptörünu takıyorum, internet geliyor, sonra geri çıkarıyorum adaptörü.

Hiç PLC bağlamadım bilgisayarıma. Ders için TIA Portal ve PLCSIM ile uğraşıyorum.
Hocam fiziki PLC ile PLCSIM arasındaki fark çok azdır. PLCSIM'in de bir IP si olduğundan dolayı yine ilk yazdığım mesajımdaki teorimin doğru olabileceğini düşünüyorum. Tabii ben o mesajı yazdığım dönemde TIA 14 ile çalışıyordum şu anda otomasyon işlerinden uzaklaştım yeni sürüm TIA larda daha farklı sonuçlar alınabilir.

Hocam fiziki PLC ile PLCSIM arasındaki fark çok azdır. PLCSIM'in de bir IP si olduğundan dolayı yine ilk yazdığım mesajımdaki teorimin doğru olabileceğini düşünüyorum. Tabii ben o mesajı yazdığım dönemde TIA 14 ile çalışıyordum şu anda otomasyon işlerinden uzaklaştım yeni sürüm TIA larda daha farklı sonuçlar alınabilir.
Programı kaldırmadan çözülmedi mi sorun? Dediğiniz gibi ethernet ile bağlantı yapıldığından modemi ilk modem olarak değil de PLC olarak görmeye çalışıyor sistem sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı