Ethernet ile bağlantıda daha az upload almak

mi veya Cat-6 mı? Emin olm
Merhaba arkadaşlar. Sorunum şu: TTNET 1000/50 Fiber internet kullanıyorum. Wi-Fi ile bağlantılarda her cihazda dowloand Max 380 upload 55 58 civarları geliyor.
Fakat aynı modemden Ethernet ile bilgisayarımı vs bağladığımda dowloand olması gereken 900 ve üstü upload ortalama ise 25 geliyor teste başlarken 10 12 falan böyle çok yavaş yavaş yükseliyor. TTNET ile sürekli görüştük iki kere modem değişti fakat çözüm bulunmadı. Garip olan birkaç şey var, mesela bana en yakın sunucuya Wi-Fi ile Speedtest yapınca üstteki değerleri alabilirken bilgisayarda vermemesi, bilgisayarda başka bir sunucu mesela Antalya yerine Aksaray seçince upload 50 falan geliyor ama dowloandda 500-700 arası oluyor. Wi-Fi'de iken Antalya konumuna gönderilende sorun yok ama kablo ile bağlantıda neden sorun var anlamış değilim. TTNET ekibide zaten bu şeyi bahane ederek uploadda sorun yok deyip konuyu kapattılar ama ben sorunuma çözüm bulamadım. Kablolu bağlantıda uploadımı kullanamıyorum. Evde 2 3 adet farklı bilgisayar ve hepsi yeni eski adresimdeyken böyle bir sorun yaşamıyordum fakat yeni bir yere taşınınca böyle bir sorun yaşamaya başladım. ZTE H3600 V9 Wi-Fi 6 modem var şu anda. Başka modem alıp bağlamak istemedim çünkü MAC adresi ile başka modem çalışmasını engelliyorlarmış riske girip para harcamak istemedim. Daha önce başına böyle bir şey gelip çözen var mı? Wi-Fi Klon yöntemi ile TTNET Fiber interneti kullanabileceğim modem önerisi olan varsa ona da açığım başka çare kalmadı TTNET soruna çözüm bulmuyor sorun yok diyor. Birinci fotoğraf olması gereken Antalya en yakın sunucuya ikincisi ise Türk Telekom Aksaray konumuna test. Acaba düşündüm dowloand düşük olunca mı upload yüksek geliyor, aradım biraz indirin parası aynı kalsın falan ama yok dediler yapmadılar, tamamen çıkmaza döndü. Çok fazla kablo aldım denedim ama hiçbir şey çözüm olmadı.
Dostum yaşadığın sorun şu;
Senin modeminin ethernet portları 1Gbps, bu şu demek değil;
1Gbps download ve 1Gbps upload alabilirsin anlamına gelmiyor.
sen şuan max 950Mbps download / 50 Mpbs upload alabilirsin. 1000 Mpbs'a tamamlarsın yani.
Türkiye'de veya dünyada Net yani dedicate hatlar ev müşterilerine satılmadığı için internet hızları Best Effort mantığıyla çalışır. Daireye kadar giren fiber internetlerde bile bu durum geçerli. Senin modemine kadar 1050 Mpbs bant genişliği verilir, Modem download'a ağırlık verdiği için ilk 1000 üzerinden 930-940-950 mbps'ını sana aktarır o arada upload ile 1000'e tamamlar. Bu biraz network durumuyla da alakalı. Türktelekom tarafı ADSL/VDSL hatlarda hız profilleriyle oynayabiliyor, FTTH sistemlerde geçerli mi hatırlamıyorum. Bunu bölgedeki telekom müdürlüğün veya santralin yapabilir.
Eve arıza kaydı bırakırsın, gelen ekip kendi terminalinde düşürebilir yada kendi ofis kısmından arkadaşlarına düşürtebilirler.
Bu arada TT Network Managment Servis dediğimiz departman belli başlı vakitler de bu düşürülmüş hızları yukarı çıkartıyor. yani her seferinde tekrardan arıza bırakıp hızı düşürtmen lazım.
Sabit IP almamanı şiddetle tavsiye ediyorum, rastgele varyasyon bir bilgi bu. Sabit IP bantgenişliğine müdahale etmez, sadece sabit olmayan IP'ni sabit IP'ye çevrilme işlemi(NAT) sırasında maksimum BufferBloat'a takılırsın. Bu da günümüz şartlarında artık mikro saniye takılmalar ve hissetmezsin. UPLOAD'ını etkilemez. Gereksiz masraf yapmana gerek yok, harcadığın vakite değmez.
Hız testlerini genelde ISP'ye doğru yapmaya çalış. Başka bir sunucuya yaptığın hız testleri her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir. Karşı sunucunun durumu, akıbeti de bu durumda etkileyen faktörlerdendir.

Best regards.

Son düzenleyen: Moderatör:
sen şuan max 950Mbps download / 50 Mpbs upload alabilirsin. 1000 Mpbs'a tamamlarsın yani.
Türkiye'de veya dünyada Net yani dedicate hatlar ev müşterilerine satılmadığı için internet hızları Best Effort mantığıyla çalışır. Daireye kadar giren fiber internetlerde bile bu durum geçerli. Senin modemine kadar 1050 Mpbs bant genişliği verilir, Modem download'a ağırlık verdiği için ilk 1000 üzerinden 930-940-950 mbps'ını sana aktarır o arada upload ile 1000'e tamamlar. Bu biraz network durumuyla da alakalı. Türktelekom tarafı ADSL/VDSL hatlarda hız profilleriyle oynayabiliyor, FTTH sistemlerde geçerli mi hatırlamıyorum. Bunu bölgedeki telekom müdürlüğün veya santralin yapabilir.
Eve arıza kaydı bırakırsın, gelen ekip kendi terminalinde düşürebilir yada kendi ofis kısmından arkadaşlarına düşürtebilirler.
Bu arada TT Network Managment Servis dediğimiz departman belli başlı vakitler de bu düşürülmüş hızları yukarı çıkartıyor. yani her seferinde tekrardan arıza bırakıp hızı düşürtmen lazım.
Sabit IP almamanı şiddetle tavsiye ediyorum, rastgele varyasyon bir bilgi bu. Sabit IP bantgenişliğine müdahale etmez, sadece sabit olmayan IP'ni sabit IP'ye çevrilme işlemi(NAT) sırasında maksimum BufferBloat'a takılırsın. Bu da günümüz şartlarında artık mikro saniye takılmalar ve hissetmezsin. UPLOAD'ını etkilemez. Gereksiz masraf yapmana gerek yok, harcadığın vakite değmez.
Hız testlerini genelde ISP'ye doğru yapmaya çalış. Başka bir sunucuya yaptığın hız testleri her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir. Karşı sunucunun durumu, akıbeti de bu durumda etkileyen faktörlerdendir.

Best regards.
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim evet bende sabit ip adresi konusunda şüpheliydim, TT ile görüştüm fakat hızınızı düşüremeyiz diyorlar sürekli. Elimde sanırım tek çözüm daha iyi bir modem almak ve mac klonlayarak ona kurmak olacak. Başka bir sunucuya test atarken dowloand düşük çıkıyor buda sanırım dediğiniz port çıkışındaki 1050 Mpbs olayına takılmadan uploadı düzgün verebiliyor.

Türkiye'de 1Gbps+ portu olan modem var mı araştırmadım. Varsa eğer alınıp Mac clone ile denenmesi lazım, olmazsa iade edersiniz :)
Ayrıca QoS üzerinden downloadı 50-100 Mbps kısıp denemeni rica ederim. Eğer cihazda bu özellik varsa tabii.

QoS menüsü var fakat hiç anlamadım çok karışık geldi değer vs verdim ama bişey değişmedi, başka bir hız sınırlayıcı ayarda bulamadım. Kneetic modemlere yönelebilirim. Annemlerin eve onu almıştım VDSL altyapıda istediğim gibi hız sınırı vs yapabiliyordum güzeldi.

Dosya Ekleri

• 57282805-7a62-4bb7-87d7-b643816cf47c.jpg
    57282805-7a62-4bb7-87d7-b643816cf47c.jpg
    57 KB · Görüntüleme: 5
  • d72b5e1a-b8d8-470e-abd4-efb807a87ce9.jpg
    d72b5e1a-b8d8-470e-abd4-efb807a87ce9.jpg
    84,7 KB · Görüntüleme: 5
  • d685a670-6766-479e-a94e-6f9fe7e11a34.jpg
    d685a670-6766-479e-a94e-6f9fe7e11a34.jpg
    77 KB · Görüntüleme: 5
  • e75989cf-a999-41cf-b300-a4047ede4547.jpg
    e75989cf-a999-41cf-b300-a4047ede4547.jpg
    94,5 KB · Görüntüleme: 12

Best regards.
Merhaba, konu sahibi arkadaş Download ve Uploadı aynı anda kullandığını söyleseydi dediğiniz doğru olurdu. Hız testleri de önce Download ardından Upload hız testini yapar zaten. Anlatmaya çalıştıklarınızdan ziyade modemin ethernet portu ile ilgili kronik sıkıntılı olabileceğini düşündüm. Ayarlar ile ilgili bir fikrim yok.

Layer2 seviyesinde 1GBPS çalışan portun Layer3-4 seviyesinde hız ayrımı yapabileceğini zannetmiyorum hocam. Ayrıca arkadaşında download hızını düşük aldığı yerde upload'ı yüksek alması konuşulan case'i kanıtlar nitelikte. Zaten modemin hız testi sırasında açtığı session'ı portun hızına göre max belirlemişse eğer yine 1gbps'ı aşamayız.
Not: Hız testi sırasında bizler ilk önce download işleminin yapıldığını, sonra ikinci test olarak upload işleminin yapıldığını görüyoruz.
teste başladığımız sırada hem download hem upload işlemini aynı anda yapıp, sonuçları ayrı ayrıda gösteriyor olabilir.

Hız testleri indirme ve yükleme işlemini aynı anda yapmazlar. Bu şekilde yapılan bir test zaten sağlıklı sonuç vermeyecektir. Bazı hız testleri bu ikisini beraber test etme seçeneği koymuş olabilir. Bu olsa bile opsiyonel bir seçenek olacaktır. Varsayılan olamaz.

Test yapın. Canlı olarak Görev Yöneticisi'nden kullanılan ağ oranını takip edin. İnternet hız değerlerinizi biliyorsanız aradaki farkı anlayacaksınız.

Yukarıdaki yazdıklarım haricinde konu sahibinin problemi bence farklı bir şey.

Geri
Yukarı