Ethernet kablo ışığı yeşilden turuncuya döndü

Recep Kaan

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba Vodafone Net'ten TurkNet'e geçtim Vodafone kullanırken anakart giriş portundaki internet kablosu yeşil yanıyordu TurkNet'e geçtiğimde ise turuncu yanmaya başladı. Bunun sebebi nedir? Yeterli hıza ulaşamıyorum bunda etkisi var mıdır?

Merhaba Vodafone Net'ten TurkNet'e geçtim Vodafone kullanırken anakart giriş portundaki internet kablosu yeşil yanıyordu TurkNet'e geçtiğimde ise turuncu yanmaya başladı. Bunun sebebi nedir? Yeterli hıza ulaşamıyorum bunda etkisi var mıdır?
Eğer modeminiz benim de kullandığım Türk Telekom'un OEM satışa sunduğu ZyXEL VMG3312 B10B VDSL2 modem ise ve DSL yazan kısım turuncu yanıyorsa VDSL'e geçişiniz yapılmış demektir.

Modeminiz üzerinde 192.168.1.1 sitesine girip xDSL istatistikleri denen kısmın ekran görüntüsünü atarsanız hizmet durumunuzu kontrol edebiliriz.

İnternet Altyapı Sorgulama - GÖKNET İLETİŞİM A.Ş. -> TT ALTYAPISI SORGU

Buradan da ulaşılabilir max. hızınızı görüntüleyebilirsiniz.

Eğer modeminiz benim de kullandığım Türk Telekom'un OEM satışa sunduğu ZyXEL VMG3312 B10B VDSL2 modem ise ve DSL yazan kısım turuncu yanıyorsa VDSL'e geçişiniz yapılmış demektir.

Modeminiz üzerinde 192.168.1.1 sitesine girip xDSL istatistikleri denen kısmın ekran görüntüsünü atarsanız hizmet durumunuzu kontrol edebiliriz.

İnternet Altyapı Sorgulama - GÖKNET İLETİŞİM A.Ş. -> TT ALTYAPISI SORGU

Buradan da ulaşılabilir Max. Hızınızı görüntüleyebilirsiniz.

Merhaba kontrol eder misiniz iç hatlarda sorun var dendi bana TurkNet'ten ekip yollayıp baktıklarında. Vodafone Net kullanırken aynı hattan 4 yıl önce 85Mbps alıyordum kampanyayı kaldırıp en fazla 45Mbps vermeye başladılar 2 yıldırda 42-43 alıyordum son zamanlarda çok internet kullandığım için internet hızımı düşürdükleri kanaatine vardım kendimce :D buyuzden TurkNet'e geçtim şu an ise 35 alıyorum :D modemim ZyXEL VMG3625 T50b

=============================================================================
XDSLFwVersion: FwVer:5.12.21.0_B_A60901 HwVer: T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: İTÜ G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B
=============================================================================
INP downstream: 10276
INP upstream: 14946
ShineGINPdownstream: 0
ShineGINPupstream: 0
ReinGINPdownstream: 0
ReinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM T.C.

Near-end interleaved channel bit Rate: 0 Kbps
Near-end Fast channel bit Rate: 36618 Kbps
Far-end interleaved channel bit Rate: 0 Kbps
Far-end Fast channel bit Rate: 8188 Kbps

Near-end FEC error Fast: 3396068
Near-end FEC error interleaved: 0
Near-end CRC error Fast: 63229
Near-end CRC error interleaved: 0
Near-end HEC error Fast: 0
Near-end HEC error interleaved: 0
Far-end FEC error Fast: 0
Far-end FEC error interleaved: 0
Far-end CRC error Fast: 144
Far-end CRC error interleaved: 0
Far-end HEC error Fast: 0
Far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime: 1 day, 1:42, 8 secs
DSL activetime: 0min, 13 secs

Downstream:
Relative capacity occupation: 100%
Noise margin downstream: 8.2 dB
Output Power upstream: 9.2 dbm
Attenuation downstream: 21.1 dB

Upstream:
Relative capacity occupation: 100%
Noise margin upstream: 11.7 dB
Output Power downstream: 14.6 dbm
Attenuation upstream: 20.4 dB

Bit table:
Carrier load: Number of bits per tone
Tone 0- 31: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
Tone 32- 63: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 01 11 11 12 21
Tone 64- 95: 21 12 11 22 22 23 22 33 33 33 33 33 33 22 22 22
Tone 96-127: 23 33 22 23 34 44 44 44 33 44 44 44 34 44 55 55
Tone 128-159: 55 54 43 44 54 45 44 45 55 55 55 55 55 56 56 65
Tone 160-191: 65 55 64 55 54 54 55 44 55 44 54 44 44 44 44 34
Tone 192-223: 33 33 44 44 44 45 55 55 55 56 55 65 66 66 66 66
Tone 224-255: 66 66 66 66 66 65 65 66 55 55 56 55 55 66 65 55

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    15,3 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:
@Recep Kaan Hocam modem arayüzünüz çok karışıkmış inanın okudum değerleri birkaç kez. Ekran fotoğrafı atsaydınız belki biraz daha belirgin olurdu.
Göknet'e göre yaptığınız sorguda altyapı değerleriniz çok iyi. Apartman dibinde VDSL santrali bulunuyor. Fakat aldığınız hizmette sıkıntı var. SNR değeri aşırı sınırda. Şu an kaç Mbit hız alabiliyorsunuz kablolu ile. Ayrıca Türknet OIM uygulamasına giriş yapıp teknik bilgi kısmında modeminize gelen hızı yazıyor olması lazım sitenin. Bakalım kaç Mbit'e sabitlemişler sistemde.

CRC değeri 10bin li değerin üstü çıkmış. Bir kablo arızasını çağrıştırıyor olabilir düşük SNR margin değeri ile birlikte.

Türknet OIM uygulaması üzerinden destek kaydı açın. xDSL istatistiğini bu şekilde atmayın ekran görüntüsü olarak alın ve bu destek kaydına ekleyin. Duruma göre ya hız sabitlemesi ya da kablo değişimi önerisi verebilirler. Ya da bölgenizde Türk Telekom kaynaklı bir arıza yüzünden ya da arızalı port yüzünden sorun yaşıyorsanız size yardımcı olacaklardır.

@Recep Kaan Hocam modem arayüzünüz çok karışıkmış inanın okudum değerleri birkaç kez. Ekran fotoğrafı atsaydınız belki biraz daha belirgin olurdu.
Göknet'e göre yaptığınız sorguda altyapı değerleriniz çok iyi. Apartman dibinde VDSL santrali bulunuyor. Fakat aldığınız hizmette sıkıntı var. SNR değeri aşırı sınırda. Şu an kaç Mbit hız alabiliyorsunuz kablolu ile. Ayrıca TurkNet OIM uygulamasına giriş yapıp teknik bilgi kısmında modeminize gelen hızı yazıyor olması lazım sitenin. Bakalım kaç Mbit'e sabitlemişler sistemde.

CRC değeri 10binli değerin üstü çıkmış. Bir kablo arızasını çağrıştırıyor olabilir düşük SNR margin değeri ile birlikte.

TurkNet OIM uygulaması üzerinden destek kaydı açın. xDSL istatistiğini bu şekilde atmayın ekran görüntüsü olarak alın ve bu destek kaydına ekleyin. Duruma göre ya hız sabitlemesi ya da kablo değişimi önerisi verebilirler. Ya da bölgenizde Türk Telekom kaynaklı bir arıza yüzünden ya da arızalı port yüzünden sorun yaşıyorsanız size yardımcı olacaklardır.

Modem direk bu şekilde veriyor bilgileri maalesef böyle paylaşmak zorunda kaldım incelediğiniz için teşekkürler...
Şu an kablolu ile 34-35 alıyorum nperfden baktığımda teknik bilgiler kısmındada bu şekilde gösteriyor

Adsız.png

Buradaki bilgiler sınır mı yoksa aldığım mı bilemiyorum. Sizin biligniz var mı?

TurkNet oimden port değişimi isteyeceğim aynı hattan zamanında 85 alırken şimdi 35 almam çok saçma...

Teşekkür ediyorum çok

Son düzenleme:
Modem direk bu şekilde veriyor bilgileri maalesef böyle paylaşmak zorunda kaldım incelediğiniz için teşekkürler...
Şu an kablolu ile 34-35 alıyorum nperfden baktığımda teknik bilgiler kısmındada bu şekilde gösteriyor
Eki Görüntüle 1352804

TurkNet oim den port değişimi isteyeceğim aynı hattan zamanında 85 alırken şimdi 35 almam çok saçma...

Teşekkür ediyorum çok
Hocam bilgisayarda iseniz Windows tuşu + Shift + S yaparsanız bulunduğunuz ekranın ekran görüntüsünü alabiliyorsunuz. Bu değeri Türknet temsilcisi büyük ihtimal kendisi de görüntüler ama ek olarak ya da not defterine yükleyip log halinde .txt dosyası yapmanızda fayda var. Ne kadar veri o kadar çözüm odaklı çalışma.

Bu arada modeminiz sanırım VMG3625 T50B. Türknet'in sattığı VDSL modem. Yanlış bilmiyorsam modülasyonu Mediatek çipsetli. Umuyorum korktuğum sorun başınıza gelmemiştir. Bazı DSLAM cihazları Mediatek çipsetli modemlerle anlaşamayıp böyle saçma sapan kopmalara kadar değer düşüklükleri sunabiliyor. Türk Telekom bu sebeple xDSL modemlerini ekseriyetle Broadcom, en kötü ihtimalle Lantiq SoCli şekilde ürettiriyor. Mediatek çipsetli modemler çok kullanılmaz Türkiye'deki DSLAM cihazları koşulunda. Bu modem ile güzel bir fiber deneyimi alınır ama DSL modülü için dediğim gibi tam bir şans. Umarım modemden yana sorununuz yoktur ama evde eski TTNET, TT modemi varsa denemenizi de ayrıca öneririm. Bu bahsettiğim DSLAM uyumsuzluğu nadir bir problemdir. Saha dolabına göre değişkenlik gösterir ama yaşayan kullanıcıları da gördük.

Sizin sorununuzun kablo ile ilgili olma olasılığı var. Hata kısmından dolayı şüphelerim artıyor.

Broadcom çipsetli örnek modemler : Airties 5650v2, TPLink W9970v3, ZyXEL VMG3312 B10B
Test yapmanızı önerdiğim modemler bunlar. Üç modem de Türk Telekom'un OEM modemleri. Broadcom çipsetli.

Son olarak destek kaydı oluşturduğunuz gibi buraya Destek kaydı no : XXX şeklinde yazın. Türknet yetkililerini de ben etiketleyeyim sorununuz hakkında yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

@500498 @TurkNet Destek Ayşegül @TurkNet Destek Tutku ;

Sn. yetkililer destek bekleyen bir konu bulunuyor.

Son düzenleme:
Hocam bilgisayarda iseniz Windows tuşu + Shift + S yaparsanız bulunduğunuz ekranın ekran görüntüsünü alabiliyorsunuz. Bu değeri TurkNet temsilcisi büyük ihtimal kendisi de görüntüler ama ek olarak ya da not defterine yükleyip log halinde .txt dosyası yapmanızda fayda var. Ne kadar veri o kadar çözüm odaklı çalışma.

Bu arada modeminiz sanırım VMG3625 T50B. TurkNet'in sattığı VDSL modem. Yanlış bilmiyorsam modülasyonu MediaTek çipsetli. Umuyorum korktuğum sorun başınıza gelmemiştir. Bazı DSLAM cihazları MediaTek çipsetli modemlerle anlaşamayıp böyle saçma sapan kopmalara kadar değer düşüklükleri sunabiliyor. Türk Telekom bu sebeple xDSL modemlerini ekseriyetle Broadcom, en kötü ihtimalle Lantiq SoC'li şekilde ürettiriyor. MediaTek çipsetli modemler çok kullanılmaz Türkiye'deki DSLAM cihazları koşulunda. Bu modem ile güzel bir fiber deneyimi alınır ama DSL modülü için dediğim gibi tam bir şans. Umarım modemden yana sorununuz yoktur ama evde eski TTNET, TT modemi varsa denemenizi de ayrıca öneririm. Bu bahsettiğim DSLAM uyumsuzluğu nadir bir problemdir. Saha dolabına göre değişkenlik gösterir ama yaşayan kullanıcıları da gördük.

Sizin sorununuzun kablo ile ilgili olma olasılığı var. Hata kısmından dolayı şüphelerim artıyor.

Broadcom çipsetli örnek modemler: AirTies 5650v2, TP-Link W9970v3, ZyXEL VMG3312 B10B

Üç modem de Türk Telekom'un OEM modemleri. Broadcom çipsetli.

Son olarak destek kaydı oluşturduğunuz gibi buraya Destek kaydı no: XXX şeklinde yazın. TurkNet yetkililerini de ben etiketleyeyim sorununuz hakkında yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

@500498 @TurkNet Destek Ayşegül @TurkNet Destek Tutku;

Sn. yetkililer destek bekleyen bir konu bulunuyor.

Siz modemden kaynaklı bir şey olabilir deyince eski Vodafone Net'ten kalma modemimi taktım ve hız testi yaptım 43Mbps almaya başladım yeni aldığım TB50 modemle 35 alıyorum nasıl olabilir ya bu aklım almadı cidden kafam karıştı hatlarda bir şey yok sorun modemlerde mi yani iyi bir modem alırsam tam hızıma ulaşabilecek miyim?

Adsız.png

dasdasasdas.png

Siz modemden kaynaklı bir şey olabilir deyince eski Vodafone Net'ten kalma modemimi taktım ve hız testi yaptım 43Mbps almaya başladım yeni aldığım TB50 modemle 35 alıyorum nasıl olabilir ya bu aklım almadı cidden kafam karıştı hatlarda bir şey yok sorun modemlerde mi yani iyi bir modem alırsam tam hızıma ulaşabilecek miyim?

Eki Görüntüle 1352817

Eki Görüntüle 1352818
Buna kesin cevap vermek çok zor fakat tahmin ettiğim gibi değerlerinizde iyileşme oluyor olması bu ihtimali güçlendiriyor. Siz yine de bir kayıt açın. Bu görsellerin ekte olduğu da iyi oldu.

Bakalım sorununuz port arızası mı, ankastreden yana mı sorun var, yoksa ankastreden beri kablo mu çekilecek?

Buna kesin cevap vermek çok zor fakat tahmin ettiğim gibi değerlerinizde iyileşme oluyor olması bu ihtimali güçlendiriyor. Siz yine de bir kayıt açın. Bu görsellerin ekte olduğu da iyi oldu.

Bakalım sorununuz port arızası mı, ankastreden yana mı sorun var, yoksa ankastreden beri kablo mu çekilecek?

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için... Kayıt açıyorum ayrıca etiketlediğiniz kişilerdende destek bekliyorum...

Yeni konular

Geri
Yukarı