Ethernet kabloları farklı mıdır?

BenFatih

Centipat
Merhaba. Ben laptop kullanıyorum. İnternet hız mı arttırmak için Ethernet kablosu ve USB dönüştürücü alacağım. Ethernet kablolarının bir önemi var mı, yoksa herhangi bir kablo olur mu?

Piyasadaki USB dönüştürücüler 10/100 olarak çalışıyor bildiğim kadar gigabit olarak çalışan bir USB to Ethernet alırsan sorun olmaz kullanacağın kablo 100/100 Bakır olacak ve kesinlikle 8 Tel bağlantılı yani gigabit hızı desteklemeli.

Merhaba. Ben laptop kullanıyorum. İnternet hız mı arttırmak için Ethernet kablosu ve USB dönüştürücü alacağım. Ethernet kablolarının bir önemi var mı, yoksa herhangi bir kablo olur mu?
Modemin verebildiği hız düşükse ne kadar kaliteli kablo alırsan al bir fark olmaz. Gigabit internet hızın yoksa kabloya dikkat etmen gerekmez, sadece biraz kaliteli olanlarından alırsan sağlam olur.

C

Piyasadaki USB dönüştürücüler 10/100 olarak çalışıyor bildiğim kadar gigabit olarak çalışan bir USB to Ethernet alırsan sorun olmaz kullanacağın kablo 100/100 bakır olacak ve kesinlikle 8 tel bağlantılı yani gigabit hızı desteklemeli.

Sepetimde ki Ethernet kablosunda CAT6 yazıyor USB dönüştürücüsüde 10/100 (Ayrıca Rj45 Uçlu yani 8 adet bakır çıkışı var)

Modemin verebildiği hız düşükse ne kadar kaliteli kablo alırsan al bir fark olmaz. Gigabit internet hızın yoksa kabloya dikkat etmen gerekmez, sadece biraz kaliteli olanlarından alırsan sağlam olur.

Türk Telekom'dan TurkNet'e geçtim modemde yeni 5 GHz ve 2.4 desteği.
  • ADSL, VDSL ve ETH (fiber) destekleri var.
  • Wi-Fi hızım 2.4 (30) 5 GHz (60)
  • Ethernetle Diğer Laptopumda Hız 70 Civarı

Son düzenleme:
Türk Telekom'dan TurkNet'e geçtim modemde yeni 5 GHz ve 2.4 desteği
  • ADSL, VDSL ve ETH (fiber) destekleri var.
Modeminiz gayet yeterli gözüküyor, yalnız yine sınırlamalar bitmedi :) ISS'den gelen hız da önemli. 100 MBit tarifeyle 5 GBit modemden yine 100 mbit hız alırsınız. Yani modeminiz destekliyor fakat tarifeniz düşükse yine bir verim alamazsınız. Eğer tarifeniz de yüksekse güle güle kullanın.

Bu arada CAT6 kablo gayet yeterlidir. (1 GBit'e kadar hız desteği) Dönüştürücü için bir şey söylememem.

Modeminiz gayet yeterli gözüküyor, yalnız yine sınırlamalar bitmedi :) ISS'den gelen hız da önemli. 100 Mbit tarifeyle 5 gbit modemden yine 100 Mbit hız alırsınız. Yani modeminiz destekliyor fakat tarifeniz düşükse yine bir verim alamazsınız. Eğer tarifeniz de yüksekse güle güle kullanın.

Bu arada CAT6 kablo gayet yeterlidir. (1 Gbit'e kadar hız desteği) dönüştürücü için bir şey söylememem.

Açıkçası sabit 25 indirme hızı bile alsam yeter Wi-Fi'de sürekli internet dalgalı olduğu için ethernet kullanmak istiyorum.

Açıkçası sabit 25 indirme hızı bile alsam yeter Wi-Fi'de sürekli internet dalgalı olduğu için geçmek istiyorum.
O zaman CAT6 hayli hayli yetecektir size. Bildiğim kadarıyla genellikle ofis ortamlarında kullanılıyor sağlam olduğundan, yani şüpheniz olmasın.

Ben odada CAT5 kullanıyorum ve gayet stabil bir hız alabiliyorum.

Geri
Yukarı