Ethernet kablosu eskiyse interneti hızını etkiler mi?

spacetech0

Kilopat
Yeni bir eve taşındık internetin nakil işlemleri bitti. 16 Mbps'lik paketim var ancak 3'ü bile görmedim. Max 2.5 falan ve ping aşırı yüksek. Ethernet kablosu en az 9-10 senelik ve sanırım ek falan yapılmış kabloya ince eski bir kablo. İnternetin bu kadar yavaş olması bundan mı kaynaklı eğer öyleyse CAT 7 kablo alacağım. (Modem DSL AC-51)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kablonun eski olması etkilemez, yıpranma ve ek yapma durumları etkileyebilir. Ki sizde de ek mevcut sanırım. Tek parça halinde yeni kablo ile değiştirmenizi öneririm. Faydası olacaktır.

Bir çok nedeni olabilir internet saglayıcınızı arayip bi baktırın gelip kontrol etsinler kablodandanda olabilir. Belki baska bi sıkıntıda vardır zamanında cok ugrasmıştım kablo bile degismistim sıfırdan dısardan cekip olamamıstı. Yok santrala uzak falan filan sallıyolardı Sorun sokaktakı telefon kablosunun ek yerinin oksitlenmesinden dolayımıs onuda şansa ogrenmıştım hem düsük internet hemde kopmalar alıyodum aklınızda bulunsun. bide sokagınıza ne kadar int ulasıyor onada bakın netten.

Hattın desteklediği maksimum değeri sorgula. Ayrıca iletimin kalitesi kablonun cinsine bağladır. Dolayısıyla iletimin kalitesi internet hızıyla alakalı olduğu için hızın düşüklüğü kablonun cinsiyle doğru orantılıdır. CAT6 yada CAT7 Kullanmanız ankastreden size gelen hattı iyileştirmeniz işe yarayabilir. Elektrikçiler ile görüşün. Ama öncelikle hattın kalitesini sorgulamanız lazım. O düşükse siz ne yapsanız düşük verir.

10 senedir aynı kabloyu kullanıyorum. Bir sıkıntı yok kendinize göre yanlış olan birşey bu sanırım? Modemin antenleri bile kırık :)
Alakayı anlamadım? Kablo kalitesi bağlantıyı etkiler bunu söylüyorum. 10 yıllık binada iyi kablo var iken yeni binada kötü olması gerçeği sizin cümlenizi konuyla alakasız olduğunu ispatlar. Biz senin hattın benim hattım meselesi değil kablonun hızla azda olsa alakalı olduğunu ve etki ettiğini söylüyoruz.

Evet etkiler ama bulunduğun konumdaki A veya B operatörü kullanımınada bağlı senin çevrende ne kadar az kişi kullanırsa o operatörü o kadar hızlı olur internetin örneğin 20mbsl bir internetin var cevrenizde o operatörden 50 kisi kullanirsa o an sana 10 mbsl hiz gelir eger denersen bir gün gece 1 veya 2 de internete gir internetinin daha hızlı olduğunu fark edersin sabaha göre.

Faydalı oldusa yorumumu begenir misin iyi gunler.

Geri
Yukarı