Ethernet kablosu ile dosya nasıl aktarılır?

MeKepc

Picopat
Yer
Tekirdağ/Çerkezköy
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
NVİDİA RTX 3050 ekran kartı
12. Nesil İntel Core i7 12650H İşlemci
GDDR4 16 GB RAM
WİNDOWS 11
Meslek
Öğrenci, Serbest meslek
İyi günler, hemen soruna geçiyorum.
Yeni laptopumdaki oyun dosyalarını depolama alanı olarak kullanmak için eski laptopuma Ethernet kablosu kullanarak aktaracaktım. Her şey tamam IP atama falan başarılı, eski bilgisayardan ağ bölümünde gözüken bilgisayarıma girmek istediğim zaman Windows güvenliği kullanıcı adı ve parola istiyor. Doğru şekilde yazmama rağmen kullanıcı adı veya parola hatalı diyor. Bağlantıyı yenildedim, internetteki tüm adımları denedim fakat olmadı. Yardımcı olursanız sevinirim. Başaramadım.

Başaramadık abi. :)

Hocam bu adımları deneyebilirsiniz.

1. Adım: Donanım Bağlantısı:
Her iki bilgisayarınızda da Ethernet kartı olduğundan emin olun.
Ethernet kablosu ile her iki bilgisayarı da doğrudan yönlendiricinize bağlayın.
Kablo bağlantısının sağlam olduğundan emin olun.

2. Adım: IP Adresi Ayarları:
Her iki bilgisayarda da IP adreslerinin otomatik olarak atanmasını sağlayın. Bunu yapmak için:

Başlat menüsünü açın ve "Ayarlar" > "Ağ ve İnternet" > "Ethernet" > "Gelişmiş ağ ayarları" seçeneğine gidin. "IP ayarlarını değiştir" seçeneğine tıklayın ve "Otomatik olarak IP adresi al" seçeneğini seçin.

3. Adım: Klasör Paylaşımı:
Aktarmak istediğiniz dosyaların bulunduğu klasörü paylaşmanız gerekir. Bunu yapmak için:

Klasöre sağ tıklayın ve "Özellikler" seçeneğini seçin. "Paylaşım" sekmesine gidin ve "Bu klasörü ağda paylaş" seçeneğini seçin. "Paylaşım" butonuna tıklayın ve "Herkes" seçeneğini seçin veya belirli kullanıcılar için izinleri ayarlayın.

4. Adım: Dosya Aktarma:
Dosya Gezgini:

Dosya Gezgini'ni açın. "Ağ" bölümünde, paylaştığınız klasörü içeren bilgisayarı göreceksiniz. Klasöre tıklayın ve aktarmak istediğiniz dosyaları seçin. Kopyala ve Yapıştır komutlarını kullanarak dosyaları yeni bilgisayarınıza aktarın.

Not: FileZilla - The free FTP solution gibi üçüncü taraf FTP yazılımı kullanarak da dosyaları aktarabilirsiniz.

Kullanıcı adı ve parola hatasını giderme:

Paylaştığınız klasöre erişim izniniz olduğundan emin olun.

Her iki bilgisayarda da aynı kullanıcı adını ve parolayı kullandığınızdan emin olun.

Windows'ta, "Ağ ve Paylaşım Merkezi"ne gidin ve "Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir" seçeneğini seçin. "Ağ keşfi" ve "Dosya ve yazıcı paylaşımı" seçeneklerinin açık olduğundan emin olun.

Gelişmiş paylaşım ayarlarında parola korumalı paylaşım işaretini kaldırırsan şifre sormayacaktır.

1710335320526.png

Geri
Yukarı