Ethernet kablosu ile internet hızının hepsi kullanılabilir mi?

Bu tabi modemin performansına göre değişir, Wi-Fi 5 yada 6 olmasına göre değişir ama basitçe şöyle anlatayım:

Kablosuz 5 Ghz ile 200 Mbit bir internette 160-170 Mbit civarı alırsın.

Kablo takarsan 196 Mbit'lere kadar çıkar. Tam performans alamasan bile kablosuzdan daha iyi performans alırsın.
100Mbps kullanıcısı mı bu değerleri alacak :D

Evde toplam 5 cihaz bağlı modeme, 2 Ethernet 3 Wi-Fi 5GHz hala 198Mbps hız alıyorum. Bunun çok bir etkisi olmadı hız konusunda.
Hocam bağlı olmaktan kastım diğer cihazların kullanım yapması. Herkes aynı anda kullanırken o hızı almanız pek mümkün değil.

Aklımda bir soru var; 100 MB internet kullanıyorum Ethernet kablosu ile bilgisayara bağlayınca internetin %100 son hızını kullanabilir miyiz? Bu soruyu çok kişiye sordum kimisi hayır mümkün değil dedi kimisi evet doğru son hızda kullanırsın Ethernet kablosu ile bağlanırsan bende kararsız kaldım buraya sorayım dedim. Sizce nedir cevabı? Ethernet kablosu ile bağlanırsak Full son hız 100 MB hızda kullanır miyiz?
Altyapı bütün hızı verebiliyorsa kullanabilirsin. Yani atıyorum paketin 100lüktür altyapın 75 veriyordur, kablo ile bağlasan bile maksimum alt yapının verdiği kadarını kullanabilirsin. Senin alt yapın sorunsuz şekilde sana 100 Mbps iletebiliyorsa, kablo ile kayıpsız şekilde bütün hızdan faydalanabilirsin. Kablo olarak Cat6 kablo kullanmanı tavsiye ederim. Cat5 varsa eğer 100Mbps hızlarda ortalama %5 - %10 arası bir hız kaybı yaşatabiliyor.

Beni yanlış anladınız.

Yanlış anlamış olabilirim, daha açık ifade edeyim siz ona göre yanlış anlayıp anlamadığımı söyleyin. Şimdi saydım tekrar 5 cihaz değil 6 cihaz bağlıymış modeme. 2 TV 1 tanesinde sürekli internet üzerinden film izleniyor. 4 bilgisayar, 2 tanesinden gün içinde yoğun şekilde yüksek GB dosya indirmesi yapılıyor ve Online oyun oynanıyor. 2 bilgisayar da akşam üzeri 5'ten sonra gece 2-3'e kadar YouTube Netflix gibi platformları kullanıyor. Bu cihazlar özellikle akşam 5'ten sonra aynı anda saydığım işlemleri yapıyorlar, bu cihazlardan 1 tanesine benim ve internet hızımda belirgin bir düşüş olmuyor. Mesela dosya indirirken 18-19mb/s ile indiriyorum. CS:GO falan girdiğimde pingim falan yükselmiyor genelde 45-75 arası ping alıyorum. Yani demek istediğim bu şekilde bir kullanımda henüz sorun yaşamadım. Ama sizin dediğiniz doğrudur yani teoride hatta çoğu zaman pratikte bu sekilde bir kullanımda yavaşlama olur, size katılıyorum.

Yanlış anlamış olabilirim, daha açık ifade edeyim siz ona göre yanlış anlayıp anlamadığımı söyleyin. Şimdi saydım tekrar 5 cihaz değil 6 cihaz bağlıymış modeme. 2 TV 1 tanesinde sürekli internet üzerinden film izleniyor. 4 bilgisayar, 2 tanesinden gün içinde yoğun şekilde yüksek GB dosya indirmesi yapılıyor ve Online oyun oynanıyor. 2 bilgisayar da akşam üzeri 5'ten sonra gece 2-3'e kadar YouTube Netflix gibi platformları kullanıyor. Bu cihazlar özellikle akşam 5'ten sonra aynı anda saydığım işlemleri yapıyorlar, bu cihazlardan 1 tanesine benim ve internet hızımda belirgin bir düşüş olmuyor. Mesela dosya indirirken 18-19mb/s ile indiriyorum. CS:GO falan girdiğimde pingim falan yükselmiyor genelde 45-75 arası ping alıyorum. Yani demek istediğim bu şekilde bir kullanımda henüz sorun yaşamadım. Ama sizin dediğiniz doğrudur yani teoride hatta çoğu zaman pratikte bu sekilde bir kullanımda yavaşlama olur, size katılıyorum.

Yüksek GB'li her gün ne indiriliyor? Merak ettim.

Geri
Yukarı