Ethernet kablosu renk sırası

Surrealist Kasap

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Üst kattan aldığım interneti kabloyla kullanıyorum. Ama bir sıkıntım var. Sanırım kablo da bir yerde kırık var.
7-8 renk var hepsini renk renk eşleştirip bağlıyorum ama bir türlü başarıya ulaşamadım. Yeni bir jack mı takmalı ?

İnterneti nereden alıyorsan kablonun başından yeni bir kablo çekmeni tavsiye ederim. Eğer mesafe çok uzunsa boşuna masraf yapmak istemiyorum diyorsan tek tek kabloları denemen lazım. O kabloyu bağlayan rastgele kendi kafasından renklerle bağlamış olabilir. Yada iki tane rj45 jak alıp iki ucunada yeniden jak çakabilirsin. Renkleri internetten bulabilirsin.

Renk sıralaması şu sekildedir.
rj45.jpg

Turuncu beyaz, turuncu, yeşil beyaz, mavi, mavi beyaz, yeşil, kahverengi beyaz, kahverengi tam sırası böyle ancak farklı bağlantıda yapılabilir.
Ancak bu klasik bağlantıdır normalde her iki uç aynı şekilde sıralı ise sıkıntı çıkmaz.
Ayrıca network pensi ile bağlantı yapmak çok kolay yoksa zorda olsa tornavida ve pense ile iş çözülür.

2 kat varsa kablonun başını bulup eğer jak çakmayı biliyorsan yeni bir jak çak iki ucunada. Eğer bilmiyorsan servis sağlayıcısıyla iletişime geçip fiyat karşılığında yapar o işi. Yada bir bilgisayarcı ile anlaşıp yaptırabilirsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı