Ethernet kart testi nasıl yapılır?

iNeonDragon

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 3-4 gündür laptopumda upload hız düşüklüğü yaşıyorum. Elektriğin sürekli kesilidiği bir bölgedeyim. En son elektrik gidip geldiğinde bilgisayarımda upload hızının çok düşük olduğunu fark ettim. 7 olması gerekirken 1 bile değil aşırı düşük. Önce modem kaynaklı olduğunu düşündüm modemi resetledim ama bir çözüm olmadı. Sonra kablo sorunu var diye düşündüm değiştirdim yeni kablo aldım ama yine çözüm olmadı. Başka bilgisayar üzerinde kablo ve modemi test ettim herhangi bir problem yok. Büyük ihtimalle sorun benim internet kartımda ama bunu nasıl test edebilirim. Ayrıca bazı denemeler yaptım. Speedtest üzerinde hızım 1 Mbps çıkıyordu. Format attım hızım 6 Mbps göründü ama bir süre sonra tekrar 1 oldu. Resetledim bilgisayarı 3-4 arası olmaya başladı. Bugün tekrardan Windows 10 yükledim ve hızım Speedtest üzerinde 1 çıkıyor. Ayrıca YouTube'da video yüklerken bir süre 6 Mbps yükleme yapıyor ama bir noktada tekrardan hız 1 Mbps oluyor. OBS programı hiç hız almıyor direkt yayın açamıyorum 10-30 Kbps'den fazla veremiyor hız. Tüm durumlarda download hızım normal 70-75 arası çıkıyor. Ama upload sürekli sorunlu. Anlamadığım nokta download hızı ve upload hızı eşit değil midir internet kartında. Yani arıza bile olsa 70 download görebiliyorsam 70 upload (o kadar hızım yüksek değil ama) görmem gerekmiyor mu? Normal işim yayıncılık olduğu için bu upload hızı önemli. Biraz karışık yazdım evet ama delirmek üzereyim. Bunu nasıl çözebilirim ya da Ethernet kartını nasıl test edebilirim. Yardımcı olur musunuz?

Laptop modelim: MSI GE62VR 7rf.
Laptopun Ethernet kartı modeli: Killer 2500 gigabit Ethernet.

Ayrıca ek olarak belirteyim Wi-Fi üzerinden bağlandığım zaman hız sorunu yok her şey normal ama yayın açınca çok fazla kare atlıyor kablo gibi stabil bir bağlantı olmuyor ve oyunlarda ping sorunu oluyor modem biraz uzak olduğu için. Yani sorun Ethernet kartında bu konuda eminim ama çözüm bulamadım.

Yardımcı Olabilecek Yok Mu

Son düzenleme:
Aynı problemi şuan da bende yaşıyorum senin gibi
Aynı ekran kartı modeli ve msı laptop sanırım şu sıralar saçmalamaya başladı

Vallahi ben çözüm bulamadım. Büyük ihtimal anakartta arıza vardı. Bilgisayar değiştirdim. Çektirmediği kalmadı bana o MSI bilgisayarın. ASUS aldım şu an çok iyi.

Vallahi ben çözüm bulamadım. Büyük ihtimal anakartta arıza vardı. Bilgisayar değiştirdim. Çektirmediği kalmadı bana o MSI bilgisayarın. ASUS aldım şu an çok iyi.
Sanırım çözümü buldum hocam
bilgisayarı güvenli modda başlatınca uploadım düzeliyor
2 hafta önce oldu bu problem o günlerde de win10 güncellemesi yapmıştım
ya win update ile alakalı bir problem yada ağ kartının driverı ile alakalı şimdi driverın eski sürümlerini yükleyip deneyeceğim bulursam
belki benden hariç yaşayan varsa yardımcı olmuş olayım

bilgisayarı güvenli modda başlatınca uploadım düzeliyor
2 hafta önce oldu bu problem o günlerde de win10 güncellemesi yapmıştım
ya win update ile alakalı bir problem yada ağ kartının driverı ile alakalı şimdi driverın eski sürümlerini yükleyip deneyeceğim bulursam
belki benden hariç yaşayan varsa yardımcı olmuş olayım
Anlık durum bildiriyorum sorunu çözdüm sorun ağ kartı driverındaymış
ağ kartı driverlarını kaldırdım şuan bir sorun yok gibi

1679049248158.png

Son düzenleme:
Bilgisayarı güvenli modda başlatınca uploadım düzeliyor
2 hafta önce oldu bu problem o günlerde de Windows 10 güncellemesi yapmıştım
Ya Win Update ile alakalı bir problem ya da ağ kartının driverı ile alakalı şimdi driverın eski sürümlerini yükleyip deneyeceğim bulursam
Belki benden hariç yaşayan varsa yardımcı olmuş olayım

Anlık durum bildiriyorum sorunu çözdüm sorun ağ kartı driverındaymış
Ağ kartı driverlarını kaldırdım şu an bir sorun yok gibi

Eki Görüntüle 1704485

Benimki sürücülerle alakalı değildi. Çünkü yanlış hatırlamıyorsan sürücüleri kaldırıpta denemiştim.

Benimki sürücülerle alakalı değildi. Çünkü yanlış hatırlamıyorsan sürücüleri kaldırıpta denemiştim.
ilk başda bende ağ bağdaştırıcıları kısmındaki killer kartınının driverlarını kaldırdım olmamıştı ama sonra
1679086274442.png

yazılım bileşenlerindeki killer networking software i kaldırınca düzeldi

ilk başda bende ağ bağdaştırıcıları kısmındaki killer kartınının driverlarını kaldırdım olmamıştı ama sonra
Eki Görüntüle 1705432
yazılım bileşenlerindeki killer networking software i kaldırınca düzeldi
Eski bilgisayarımı satmadım duruyor. Müsait bir zamanda deneme yapacağım. Ama yinede kullanmam çok ısınıyor :D

Yeni konular

Geri
Yukarı