Ethernet sabit 10 Mbps veriyor

Ceremixkul

Femtopat
Daha fazla  
Yeni PC aldım. Hız ikili Auto yapsam 10 MB oluyor. 100 yapsam net kopuyor sürekli. Ağ bağlantılarında 10 MB. Sorun ne olabilir?

Eğer ethernet kablosu CAT5 ve üzeri ise muhakkak kopmadan 100 Mbps veya üzeri bağlantı hızı sağlar. Bunu sağlayamıyorsa;
1-) Kablodaki tellerden en az birisinde kopukluk vardır.
2-) Ethernet kablosunda ekleme varsa, ek yerindeki bağlantı zayıftır.
3-) Ethernet kablosunun iki ucundaki jaklardan(RJ45) birisinin bağlantısında kopukluk vardır.
Kablonun sağlam olduğuna eminsen ve başka bilgisayarda aynı ethernet kablosu düzgün çalışıyorsa;
4-) Bilgisayarın ethernet girişinde hasar olabilir.
5-) Bilgisayarın ağ kartı bozuktur.
6-) Bilgisayarın ağ sürücüsü sorunludur. Güncel sürücü var mı diye kontrol edilmeli.
7-) Ethernet kablosunun diğer ucunun bağlı olduğu yerde(duvar soketi, modem/router LAN portu) arıza olabilir.

İlk üçü ve altıncısına odaklanmanı tavsiye ederim.

Eğer ethernet kablosu CAT5 ve üzeri ise muhakkak kopmadan 100 Mbps veya üzeri bağlantı hızı sağlar. Bunu sağlayamıyorsa;
1-) Kablodaki tellerden en az birisinde kopukluk vardır.
2-) Ethernet kablosunda ekleme varsa, ek yerindeki bağlantı zayıftır.
3-) Ethernet kablosunun iki ucundaki jaklardan(RJ45) birisinin bağlantısında kopukluk vardır.
Kablonun sağlam olduğuna eminsen ve başka bilgisayarda aynı ethernet kablosu düzgün çalışıyorsa;
4-) Bilgisayarın ethernet girişinde hasar olabilir.
5-) Bilgisayarın ağ kartı bozuktur.
6-) Bilgisayarın ağ sürücüsü sorunludur. Güncel sürücü var mı diye kontrol edilmeli.
7-) Ethernet kablosunun diğer ucunun bağlı olduğu yerde(duvar soketi, modem/router LAN portu) arıza olabilir.

İlk üçü ve altıncısına odaklanmanı tavsiye ederim.
Eksi masaüstü PC ve laptopda aynı kablo ile yüksek bağlantı hızı alıyorum. Ama yeni PC de alamıyorum 10 mb sabit. Ağ kartı bozuk olsa internet hiç olmaz diye düşünüyorum. Ağ sürücüsü ise güncel. Cat 5 kablo kullanıyorum

Geri
Yukarı