EUIV Granada vs Morocco

Vardem

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Ben Endülüs kurmak istiyorum ancak hangi ülke ile kursam bilemedim.
Eğer Granada ile kurmaya çalışırsam Castille ve Portugal bana çok sıkıntı çıkaracak. Osmanlı'yı ally alırsam bu kafirlere karşı beni korur belki :D
Morocco ile kurmaya çalışırsam da büyük ihtimalle İberya'daki büyük devletler vassallarıma bağımsızlık desteği verecek. Bu da büyük sorun olur, hepsine birden karşı koyamam.
Sizin öneriniz nedir?

Edit:
Art of War, Rights of Man, Common Sense, El Dorado DLC'lerine sahibim.

Granada güçsüz fakat oyun ilerleyişi gerçekten zevkli geçiyor (tabii Kastilya'yı direk olarak karşınıza almanız sizi çok fazla tekrardan başlatmak zorunda bırakacaktır.) güzel bir yönü olarak; Endülüs'ü kurup tüm İberya'yı kontrol ederseniz Re-Reconquista başarımını kazanırsınız. Fakat çok zorlanmak istemiyorsanız Fas ile de oynayabilirsiniz, Granada'ya göre gerçekten kolay.

Granada güçsüz fakat oyun ilerleyişi gerçekten zevkli geçiyor (tabii Kastilya'yı direk olarak karşınıza almanız sizi çok fazla tekrardan başlatmak zorunda bırakacaktır.) güzel bir yönü olarak; Endülüs'ü kurup tüm İberya'yı kontrol ederseniz Re-Reconquista başarımını kazanırsınız. Fakat çok zorlanmak istemiyorsanız Fas ile de oynayabilirsiniz, Granada'ya göre gerçekten kolay.
Aslında vassallarima sürekli bağımsızlık desteği verecekleri için çok sıcak bakmıyorum Fas'a.
Granada daha zor ama işin ucunda da başarım var.
Acaba ilk Fas'la kurup sonradan da Granada ile mi kursam başka save'de?
Hem oyunun nasıl gelişeceğini aşağı yukarı tahmin edebilirim.

Aslında vassallarima sürekli bağımsızlık desteği verecekleri için çok sıcak bakmıyorum Fas'a.
Granada daha zor ama işin ucunda da başarım var.
Acaba ilk Fas'la kurup sonradan da Granada ile mi kursam başka save'de?
Hem oyunun nasıl gelişeceğini aşağı yukarı tahmin edebilirim.
Ana kaynağına bakacak olursanız ikisinde de başta Afrika tarafına genişlemeniz gerekiyor. Fas'ın burada avantaj olarak geniş olması, Kastilya ile başlarda çok karşılaşmaması ve ordu sayısının fazla olması Afrika'yı Granada'ya göre daha hızlı ve güvenli temizleyebilmesine olanak veriyor. Granada ile genelde Fas ve Tunus ne kadar müttefikiniz olsa da toprak konusunda ikisiyle sıkıntı çekebilirsiniz bu konumda diğer küçük ülkelerle toprak bağlantısı kurmak bu aşamada çok kritik. Vassalların bağımsızlığı konusunda; oyun başı size sıkıntı çıkaracağını zannetmiyorum, bu senaryo daha çok olduğu yerde takılan, genişlemeyen yapay zeka senaryosu. Fas'ın bu konu dışında en büyük sıkıntılarından biri; Kastilya'nın genişleyip İspanya'yı kurup sonra hızlı bir şekilde kolonizasyona ilerlemesi.

Ana kaynağına bakacak olursanız ikisinde de başta Afrika tarafına genişlemeniz gerekiyor. Fas'ın burada avantaj olarak geniş olması, Kastilya ile başlarda çok karşılaşmaması ve ordu sayısının fazla olması Afrika'yı Granada'ya göre daha hızlı ve güvenli temizleyebilmesine olanak veriyor. Granada ile genelde Fas ve Tunus ne kadar müttefikiniz olsa da toprak konusunda ikisiyle sıkıntı çekebilirsiniz bu konumda diğer küçük ülkelerle toprak bağlantısı kurmak bu aşamada çok kritik. Vassalların bağımsızlığı konusunda; oyun başı size sıkıntı çıkaracağını zannetmiyorum, bu senaryo daha çok olduğu yerde takılan, genişlemeyen yapay zeka senaryosu. Fas'ın bu konu dışında en büyük sıkıntılarından biri; Kastilya'nın genişleyip İspanya'yı kurup sonra hızlı bir şekilde kolonizasyona ilerlemesi.
Anladım. O zaman Fas ile birlikte Berberi kıyılarını ele geçirip sonradan İberya'ya çıkmak daha mantıklı. Doğru değil mi?

Peki Castill'den önce kolonicilik yarışına girişmek ne kadar mantıklı?
Yurtta sulh cihanda sulh mottosuyla Yeni Dünya'ya geçsem?
Etliye sütlüye bulaşmadan?

Peki Castill'den önce kolonicilik yarışına girişmek ne kadar mantıklı?
Yurtta sulh cihanda sulh mottosuyla Yeni Dünya'ya geçsem?
Etliye sütlüye bulaşmadan?
Bana soracak olursanız ilk ideayı koloniciliğe harcamazdım fakat bu da bir seçenek, istediğiniz gibi ilerleyebilirsiniz ana odağa bakarsanız.

Yeni konular

Geri
Yukarı