Ev almak için ne kadar masraf çıkar?

Önümüzdeki 10-15 sene içinde evlenmek gibi bir düşünceniz yoksa mantıklı görünüyor. Bu arada masraftan kastınız ev eşyası ise 30 bin liraya güzel şeyler alırsınız. Uygun yollu tabii. Yok satın aldığınız evin artı giderleri ise devir için 5 bin gibi bir şey. Yok o da değil evin bakı içinse ona bir şey gitmez bence.
İlk mantıklı yorum gelmiş. Yani oluru var gibi görüyorum. Evlilik düşüncem yok.
Ödemeyi düzgün yapmazsanız sıkıntı çıkarıyorlar ya da yatırdığınızı geri almak isterseniz. Fakat düzenli ödeme yaparsanız sıkıntısız alırsınız.
Benim işim yok bunlarla. Bilgisi olan yorum atsın.

Peki konu ile ilgisi nedir yorumun?
Kredi işi çok masraflı. 150 bin kredi çekseniz 15 senede 320 bin ödeme yaparsınız en az. Eminevim, FuzulEv gibi yerlere bakın derim.
Sadece bilgisi olanlardan yorum bekliyorum. Tecrübesi olanlardan. Yaşayanlardan.
Bütçeniz iyi girilebilir. Uzun vadede sizin ödeyip ödeyemeceğinize bağlı. Sorun olmaz uzun vade öderim derseniz bence alınır. Şahsi görüşüm ben alırdım.
Çok teşekkür ederim yorum için

250k kredinin geri ödemesi vade süresi arttıkça artmaktadır. 15 seneyi baz alırsak, geri ödeyeceğiniz tutar yaklaşık 420k gibi bir rakam olur.
Kendi evinize çıkıp yeni bir yaşam kurmanız sizin için gerçekten güzel olacaktır, fakat kendi bütçe hesaplamalarınızı falan iyi yapmanız gerekli. Evi aldıktan sonra içine yapacağınız masraflar, mobilyalar dahil ortalama 35,40 bin TL bandını bulur benim düşüncem.
Evi aldıktan sonra kredi taksitinin ücretini de aradan çıkarınca elinizde kalan maaş miktarı ile güzel bir ev düzebileceğinizi düşünmüyorum.
Biliyorsunuz hayat bazen sürprizler yapar, ekstra masraflar çıkabilir ilerleyen zamanlarda.

Hocam, borç ödenir. Ev almak iyi bir yatırım çünkü malum para her gün değer kaybediyor. Bir şeylere sahip olmak git gide zorlaşıyor. Bankanın size sunduğu faiz oranı nedir? Şahsi fikrim, hem bir yatırım hem de ev kirası öder gibi bankaya borcunuzu öder, ev sahibi olursunuz.

250k kredinin geri ödemesi vade süresi arttıkça artmaktadır. 15 seneyi baz alırsak, geri ödeyeceğiniz tutar yaklaşık 420k gibi bir rakam olur.
Kendi evinize çıkıp yeni bir yaşam kurmanız sizin için gerçekten güzel olacaktır, fakat kendi bütçe hesaplamalarınızı falan iyi yapmanız gerekli. Evi aldıktan sonra içine yapacağınız masraflar, mobilyalar dahil ortalama 35,40 bin TL bandını bulur benim düşüncem.
Evi aldıktan sonra kredi taksitinin ücretini de aradan çıkarınca elinizde kalan maaş miktarı ile güzel bir ev düzebileceğinizi düşünmüyorum.
Biliyorsunuz hayat bazen sürprizler yapar, ekstra masraflar çıkabilir ilerleyen zamanlarda.
Merhaba, yorum için teşekkür ederim. 2 bin TL civarı harçlık kalacak bana. 500 giderler 750 civarı ekstra mutfak çünkü bir o kadar yemek kartım var şirketten. 1500 TL cebime kalacak. Bu şekilde mantıklı geliyor.

İlk mantıklı yorum gelmiş. Yani oluru var gibi görüyorum. Evlilik düşüncem yok.

Benim işim yok bunlarla. Bilgisi olan yorum atsın.

Peki konu ile ilgisi nedir yorumun?

Sadece bilgisi olanlardan yorum bekliyorum. Tecrübesi olanlardan. Yaşayanlardan.

Çok teşekkür ederim yorum için
Tecrübemiz var ki söylüyoruz. Bilgim olmasa konuya yazmam zaten. Elimde peşinat yok diyorsun, 150 bin TL kredi çıkıyor onu da 15 sene vade yapıyorlar diyorsun. 150 bin TL'ye ev olmadığından iki farklı bankadan kredi çektiğini düşünelim aylık 5500 TL den fazla ödeme yapmak zorunda kalırsın 10 yıl boyunca. Yakınlarımdan da Eminevim'den ev alanlar var ve memnun kalmışlar.

Hocam, borç ödenir. Ev almak iyi bir yatırım çünkü malum para her gün değer kaybediyor. Bir şeylere sahip olmak git gide zorlaşıyor. Bankanın size sunduğu faiz oranı nedir? Şahsi fikrim, hem bir yatırım hem de ev kirası öder gibi bankaya borcunuzu öder, ev sahibi olursunuz.
Merhaba,
Ben direkt aylık 3000 gözden çıkartarak düşünüyorum bu işe girmeyi. Faizi, geri ödemesi mühim değil.
Tecrübemiz var ki söylüyoruz. Bilgim olmasa konuya yazmam zaten. Elimde peşinat yok diyorsun, 150 bin TL kredi çıkıyor onu da 15 sene vade yapıyorlar diyorsun. 150 bin TL'ye ev olmadığından iki farklı bankadan kredi çektiğini düşünelim aylık 5500 TL den fazla ödeme yapmak zorunda kalırsın 10 yıl boyunca. Yakınlarımdan da Eminevim'den ev alanlar var ve memnun kalmışlar.
Sen al oradan yorum yapma daha.

Bence ev için acele etmeyin. Biraz birikim yapın. Ne kadar az kredi o kadar az faiz. 150.000TL kredi vermesi için ekspertiz eve gelip hesap yapıyor. Evin durumuna ve yaşına bakarak bazen düşünülen miktarı vermiyor. Ben ne kadar verdim hatırlamıyorum ama Ekspertiz ücreti internetten baktığıma göre şu an 738TL. Krediyi çektiğiniz zaman konut ve dask sigortası zorunlu olarak alınıyor. Onada her yıl 350TL ödüyordum ben. Tapuyu alırkende tapu harç bedeli ödüyorsunuz. 250.000TL için alıcının ödediği 5000TL oluyor şu an baktığıma göre.

Ben yerinizde olsam gelirimin bir kısmını yatırım yapıp ondan sonra ev işine girerdim. Sırf krediyle ev almak biraz zor @Pobeda hocamın da dediği gibi eksper eğer satış bedelinden çok daha düşük bir değer çıkartırsa nakit ihtiyacı doğar.

Orada sıra sistemi var. Bu ay beğenip alabileceğin evi sırada adın çıkmazsa alamıyorsun. Anca sıra sana gelirse o zaman para eline geçer öyle alırsın.
Sıra ilk sene de gelebilir size. Faizsiz, peşinatsız ev almanın en kolay yolu bu maalesef.
Merhaba,
Ben direkt aylık 3000 gözden çıkartarak düşünüyorum bu işe girmeyi. Faizi, geri ödemesi mühim değil.

Sen al oradan yorum yapma daha.
Üslubuna dikkat et karşında çocuk yok. İnsanlar yardım etmeye çalışıyor, çözüm sunuyor beğenmesen bile teşekkür ederim der geçersin. Sana kim 5 bin lira maaş veriyor bu üslupla hayret :)

Yeni konular

Geri
Yukarı