Ev Bilgisayarı Minecraft Sunucusu Olarak Kullanılabilir mi?

Merhaba arkadaşlar, benim arkadaşım Minecraft orta çağ temalı bir rol play sunucusu açacak şu an harita yapılıyor. Evinde de eski bilgisayarı var biz bu bilgisayarı sunucu olarak nasıl kullanabiliriz?
Sunucunun kasmaması ve donmaması için bilgisayarın hangi parçalarını yükseltmeliyiz?
Bilgisayarın özrlliklerini söyleyince yazacağım.
internetin upload hızına bağlı. 1 kişi ortalama 10-20kb/s. Hızınıza speedtest.com dan bakabilirsiniz.
internet sıkıntısı yoksa işlemci gücü ile ram önemli

Öncelikle söylemeliyim ki sadece elektrik parası 30-40 TL gibi bir maliyeti tutacaktır. Üstüne internet ile ilgili sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorum. Evde sunucu bulunduracağınıza bir adet 6-8 GB Ram bulunan korumalı bir VDS geçmeniz daha mantıklı olacaktır.

Eklenti sayısına göre değişir. Sunucularda RAM kullanımı biraz daha azdır. Sürüm de etkili. 1.6.4'te 100 mod için 3 GB RAM yeterli olurken 1.12.2 için 100 mod en az 8 GB ister. RAM işlemciden daha önemli çünkü RAM isteyen bir oyun.

IP adresinin statik olması lazım ki ne olursa olsun IP adresin sabit kalsın.
Uploadın yüksek olmalı ki bilgisayarına bağlanan kişiler sürekli istek gönderip alacaklar.
Bilgisayarının ısınma sorunu olmamalı sonuçta makine 7/24 açık kalacak arada dinlendirsende zor oiş.
En iyisi ayda 30-40 TL ye kıyıp bir sunucu kiralaman :) İşler büyürse daha iyi sunucuya geçersin.

Zamanında statik ip satın almıştım ve 25565 portunu açarak kurmuştum.
Arkadaşlarınla bir kaç kişi oynamak için açabilirsin ama çok kişinin katılacağı bir sunucu için yüksek sistem gücü ve upload hızı gerekir

Hosting şirketlerinden sunucu kiralaman çok daha mantıklı olur.
hosting şirketlerinin özel bu iş için yüksek donanıma sahip makineleri ve normal bir kullanıcının sahip olamayacağı kadar hızlı internet bağlantıları var.

Sisteminin iyi olması lazım ayrıca sunucunun kapanmaması için bilgisayarının hep açık olması lazım bu da bayağa elektrik faturası demek oluyor en iyisi Aternos'tan kur istersen ücretli üyelik al kendi bilgisayarını sunucu yapmaktan daha ucuza gelir.

Geri
Yukarı