Ev içerisinde ses yalıtımı yapmak

Rivai

Kilopat
Arkadaşlar merhaba. Discord üzerinden arkadaşlarımla sohbet ediyorum ve bazı konular özel veya ailemin duymasını istemeyeceğim şeyler olabiliyor. Konudan bağımsız olarak konuşmanın evde yayılması da beni rahatsız ediyor.

Amacım sesin tamamen kesilmesi olabilirdi ama onun için çok profesyonel bir şekilde yapılması gerekiyor malum ben onu yapmamam. Amacım konuştuğum duyulsa bile netliğinin gitmesi, yani bir konuşma olduğu anlaşılsa da kimsenin sohbete pasif olarak katılmasını engellemek. Bunun için de en ucuz şekilde duvarlara yapıştırılan siyah akustik malzemelerini düşünüyorum. Birçok kişi bunun tamamen izolasyon için kullanışsız olduğunu söylese de aynısını dışarıdan bir dinleyiciye giden sesi köreltlemesi hakkında yorum yapmamışlar. Sorum bu malzemeleri kullanan varsa işimi görür mü? Ayrıca kapıya da ekstra önem vermek gerek ve kapının alt boşluğu için çözüm önerileriniz var mıdır?

Akustik perdeler ve sizin de bahsetmiş olduğunuz akustik duvar pedleri gayet yeterli olacaktır. Bunun dışında kitaplık gibi büyük ve kalın mobilyaları sesin gitmesini veya gelmesini istemediğiniz konumlara yerleştirebilirsiniz. Sesinizin anlaşılmasını engellemek adına müzik dinleyebilirsiniz. çok yüksek olmayacak şekilde müzik çalmanız sesinizin anlaşılmasını engelleyecektir. Tüm bunların dışında odanızın akustiğini bozarak, ses projeksiyonunu engelleyebilirsiniz. İnce camlar veya açık pencereler kolaylıkla akustiği bozabiliyor.

O bahsettiğiniz siyah malzeme yalıtım için değil, ses yankı yapmasın diye kullanılan, akustik için yani
Hocam tam amacım mesela komşulardan ses gelir ama eğer bina çok kötü değilse konuştuklarının ne olduğunu hiçbir zaman anlayamayız ama ses gelir, işte ses gitse bile o sesi boğmasını sağlıyorsa benim için gayet yeterli.

Bunun için de en ucuz şekilde duvarlara yapıştırılan siyah akustik malzemelerini düşünüyorum. Birçok kişi bunun tamamen izolasyon için kullanışsız olduğunu söylese de aynısını dışarıdan bir dinleyiciye giden sesi köreltlemesi hakkında yorum yapmamışlar. Sorum bu malzemeleri kullanan varsa işimi görür mü?

Müzik stüdyosu sahibiyim. Yalıtım malzemesinin her türlüsünü kullanıyorum. İçeride bangır bangır davul çalınıyor ve üst kattaki adam rahatça uyuyabiliyor.

Bunu belirttikten sonra sorununuza gelelim;
Ortalama Bir konuşma sesi 80db dir. Bağırıyorsanız 90-95db ye çıkar. sesi tamamen kesmek için duvarlarda 4mm bariyerli bondex sünger kullanmanız gerekir. Odanın kapısı vakumlu, pimapen tarzı çift camlı bir şey olmalı. Yani işin zor.

Piramit sünger ses kesmez, oda içindeki yankılanma, çınlama gibi sorunları çözer. İçerdeki sesi oda dışından olduğu gibi duyarsınız.

Müzik stüdyosu sahibiyim. Yalıtım malzemesinin her türlüsünü kullanıyorum. İçeride bangır bangır davul çalınıyor ve üst kattaki adam rahatça uyuyabiliyor.

Bunu belirttikten sonra sorununuza gelelim;
Ortalama Bir konuşma sesi 80db dir. Bağırıyorsanız 90-95db ye çıkar. sesi tamamen kesmek için duvarlarda 4mm bariyerli bondex sünger kullanmanız gerekir. Odanın kapısı vakumlu, pimapen tarzı çift camlı bir şey olmalı. Yani işin zor.

Piramit sünger ses kesmez, oda içindeki yankılanma, çınlama gibi sorunları çözer. İçerdeki sesi oda dışından olduğu gibi duyarsınız.

Hocam merhaba, Ben ortak duvar için 3 veya 4mm bariyerli bondex sünger alıp duvara yapıştırsam yan daireye ses gider mi ? Karşı daire ile bizim yatak odamız bitişik, bir süredir boştu ama şimdi birileri taşındı ve çok ses geçiriyor. Gece discord'da arkadaşlarla oyun oynarken yüksek ses çıkabiliyor konuşurken. Niyetim karşıya rahatsızlık vermemek, karşıdan ses gelmesinde problem yok. Öneriniz varsa mutlu olurum.

Hocam merhaba, Ben ortak duvar için 3 veya 4mm bariyerli bondex sünger alıp duvara yapıştırsam yan daireye ses gider mi ? Karşı daire ile bizim yatak odamız bitişik, bir süredir boştu ama şimdi birileri taşındı ve çok ses geçiriyor. Gece discord'da arkadaşlarla oyun oynarken yüksek ses çıkabiliyor konuşurken. Niyetim karşıya rahatsızlık vermemek, karşıdan ses gelmesinde problem yok. Öneriniz varsa mutlu olurum.

4mm bariyerli bondex sesleri keser evet. Ancak hiç boşluk kalmayacak şekilde duvarın tamamına kaplamanız gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı