Ev için modem seçimi

Leemoon

Centipat
Arkadaşlar modem seçimiyle alakalı konular çok eskide kaldığı ve teknolojinin çok hızlı değişmesinden kaynaklı olarak bu konuyu buraya taşıdım. Evimde TürkNet 100Mbit VDSL internet kullanıyorum. Şu anda ZyXEL VMG3312-B10B modem ile 80-85Mbit civarı hızlar alıyorum. Fakat internette nadire kopmalar oluyor, bazen de kendim resetliyorum. Bu eylemler gerçekleştikten sonra internetin gelmesi bayağı zaman alıyor. Ayrıca modemimin kablosuz ağda yanındayken 30Mbit falan sağlıyor. Bundan dolayı yeni modem almayı düşünüyorum. Baya bir araştırma yaptım ama yine de kesinlikle şu modem diyemedim. İnternetimden çok çok üstün bir modem almanın mantıklı olmadığını düşünüyorum. Modem konusunda biraz fiyat performans ürünü olarak bakıyorum. Aldığım modem kısa sürede teknolojinin çok gerisinde kalsın istemiyorum. Ben şu iki marka ve modeli fiyat performans ürünü olarak belirledim. Aralarında 50 TL falan fiyat farkı olmasına karşın TP-Link Archer VR400 modelinde gigabit olması dikkatimi çekti. Keenetic modemin ise 4 anten, iyi yazılım, donanım ve arayüz, daha pozitif kullanıcı ve inceleyici yorumlarının olması dikkatimi çekti. Sizde inceleyip bunlardan birini veya farklı bir ürünü bana önerirseniz sevinirim. Benim seçimlerim alttaki linklerde.
10.04.2020 tarihi için;
1. Tp Link Archer VR400 Modem 480 - 510TL aralığında.
2. Keenetic Extra DSL Modem 435 - 470TL aralığında.

Evdeki internet VDSL olduğuna göre, altyapı da Cat5 veya Cat6 kabloları ile sağlanıyor diye varsayarak bunu soruyorum, telefon kutusu ile eviniz arasındaki mesafe ne kadar? Binadaki kutu değil, binanıza gelen kutunun olduğu yer ile mesafe. Bildiğiniz üzere, Cat5 ve Cat6 kabloları 100 metreden daha uzun mesafelerde değer kaybına uğrar, yani yeni alacak olduğunuz modemle de bu değerlere ulaşamama riskiniz var.

Keenetic Extra DSL alıp geçin. Fiyatına göre çok iyi bir modem. Diğerlerinden birçok konuda çok daha üstün. İleride ihtiyaç duyarsanız başka bir Keenetic cihaz alıp mesh yaparsınız.

Arkadaşlar modem seçimiyle alakalı konular çok eskide kaldığı ve teknolojinin çok hızlı değişmesinden kaynaklı olarak bu konuyu buraya taşıdım. Evimde TürkNet 100Mbit VDSL internet kullanıyorum. Şu anda ZyXEL VMG3312-B10B modem ile 80-85Mbit civarı hızlar alıyorum. Fakat internette nadire kopmalar oluyor, bazen de kendim resetliyorum. Bu eylemler gerçekleştikten sonra internetin gelmesi bayağı zaman alıyor. Ayrıca modemimin kablosuz ağda yanındayken 30Mbit falan sağlıyor. Bundan dolayı yeni modem almayı düşünüyorum. Baya bir araştırma yaptım ama yine de kesinlikle şu modem diyemedim. İnternetimden çok çok üstün bir modem almanın mantıklı olmadığını düşünüyorum. Modem konusunda biraz fiyat performans ürünü olarak bakıyorum. Aldığım modem kısa sürede teknolojinin çok gerisinde kalsın istemiyorum. Ben şu iki marka ve modeli fiyat performans ürünü olarak belirledim. Aralarında 50 TL falan fiyat farkı olmasına karşın TP-Link Archer VR400 modelinde gigabit olması dikkatimi çekti. Keenetic modemin ise 4 anten, iyi yazılım, donanım ve arayüz, daha pozitif kullanıcı ve inceleyici yorumlarının olması dikkatimi çekti. Sizde inceleyip bunlardan birini veya farklı bir ürünü bana önerirseniz sevinirim. Benim seçimlerim alttaki linklerde.
10.04.2020 tarihi için;
1. Tp Link Archer VR400 Modem 480 - 510TL aralığında.
2. Keenetic Extra DSL Modem 435 - 470TL aralığında.
2. benim tercihimdir.

Evdeki internet VDSL olduğuna göre, altyapı da CAT5 veya CAT6 kabloları ile sağlanıyor diye varsayarak bunu soruyorum, telefon kutusu ile eviniz arasındaki mesafe ne kadar? Binadaki kutu değil, binanıza gelen kutunun olduğu yer ile mesafe. Bildiğiniz üzere, CAT5 ve CAT6 kabloları 100 metreden daha uzun mesafelerde değer kaybına uğrar, yani yeni alacak olduğunuz modemle de bu değerlere ulaşamama riskiniz var.

Amacım illa 100Mbit olsun veya şuankinden daha çok alayım şeklinde değil. Daha güzel Wi-Fi performansı, kopmalarda veya reset durumlarında daha çabuk kendini toplaması, ayrıca şu anki modemde yanlışlıkla dokunduğumda bazen kopma oluyor, belki de tesadüftür bilemiyorum. Bu kopmalarda veya resetlemem halinde dsl ışığının kırmızıdan yeşile dönüp internetin gelmesi oldukça fazla zaman alıyor. Son olarak bazı zamanlar modem üzerindeki ışıklara baktığımda internet var gözükmesine rağmen internet olmayabiliyor. Resetleyince düzeliyor. Bina ile kutu arasındaki mesafe göz kararı 70m civarında. İlginiz için teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı