Ev içinde interneti minimum ping ile nasıl yayabilirim?

madafakir

Hectopat
Daha fazla  
kablonet'in 100 mbps internetini kullanıyorum; modem olarak da thomson diye bir markanın modemini taktılar. Şimdi sorun şu ki 5 ghz bağlantıya geçtiğimde evin diğer odalarında bağlantı hızı bariz düşüyor. Aklıma menzil genişletici cihazlar geldi ama onlar da kablosuz olduğu için pingi arttırıyormuş sanırım. Yeni bir modem alıp kablolayla evin diğer odalarına yakın yere kursam olur mu? Modem konularından neredeyse hiç anlamıyorum hangi kablo kullanılır onu da bilmiyorum. Ne yapmalıyım aptala anlatır gibi anlatırsanız sevinirim :)

kablonet'in 100 mbps internetini kullanıyorum; modem olarak da thomson diye bir markanın modemini taktılar. Şimdi sorun şu ki 5 ghz bağlantıya geçtiğimde evin diğer odalarında bağlantı hızı bariz düşüyor. Aklıma menzil genişletici cihazlar geldi ama onlar da kablosuz olduğu için pingi arttırıyormuş sanırım. Yeni bir modem alıp kablolayla evin diğer odalarına yakın yere kursam olur mu? Modem konularından neredeyse hiç anlamıyorum hangi kablo kullanılır onu da bilmiyorum. Ne yapmalıyım aptala anlatır gibi anlatırsanız sevinirim :)
Hocam 2.4 GHZ kullanırsanız hız düşüşlerini azaltırsınız, modem etrafı açık bir yerde dursun.

Hocam 2.4 GHZ kullanırsanız hız düşüşlerini azaltırsınız, modem etrafı açık bir yerde dursun.
şimdi hocam 2.4 ghz kullandığımda bluetooth kulaklıkla çakışmalar oluyor hız düşüyor yine. Ama 5 ghz'de böyle bir sorun olmuyor. Elimde başka bir modem de var aslında, 2.4 ghz ama. Bunu ana modem yapsam kabloyla (hangi kablo kullanılır onu da bilmiyorum) halihazırda 5ghz desteği bulunan modeme bağlayıp 5ghz desteği olan modemi evin diğer kısımlarına yakın yere konumlandırsam olur mu acaba?

İlk olarak Wi-Fi repeater kullanmayın.
Pek bir işe yaramıyorlar açıkçası.

Kablo kullanabildiğiz her cihazı CAT6 ethernet kablosu ile bağlayın.
Kablo çoğaltmak için ethernet switch kullanabilirsiniz.

Wi-Fi kullanmak zorunda olduğunuz cihazlar için çekmeyen yerlerde bir Wi-Fi Access Point ile veya bir routeri Wi-Fi AP modunda çalıştırıp çekmeyen bölgelere de Wi-Fi verebilirsiniz.
Wi-Fi AP'yi ana modeme kablo ile bağlayın.

Ethernet kablosu olarak Ugreen CAT6 kablo önerebilirim.
Ethernet switch olarak 1000 Mbps TP-Link switchleri önerebilirim.

Wi-Fi AP olarak da çoğu routeri kullanabilirsiniz.
Fiyat performans router veya Wi-Fi AP olarak Keenetic, Xiaomi ve TP-Link cihazlara bakabilirsiniz.

Son düzenleme:
İlk olarak Wi-Fi repeater kullanmayın.
Pek bir işe yaramıyorlar açıkçası.

Kablo kullanabildiğiz her cihazı CAT6 Ethernet kablosu ile bağlayın.
Kablo çoğaltmak için Ethernet Switch kullanabilirsiniz.

Wi-Fi kullanmak zorunda olduğunuz cihazlar için çekmeyen yerlerde bir Wi-Fi Access Point ile veya bir routeri Wi-Fi ap modunda çalıştırıp çekmeyen bölgelere de Wi-Fi verebilirsiniz.
Wi-Fi Ap'yi ana modeme kablo ile bağlayın.

Ethernet kablosu olarak Ugreen CAT6 kablo önerebilirim.
Ethernet Switch olarak 1000 Mbps TP-Link Switch'leri önerebilirim.

Wi-Fi ap olarak da çoğu routeri kullanabilirsiniz.
Fiyat performans router veya Wi-Fi ap olarak Keenetic, Xiaomi ve TP-Link cihazlara bakabilirsiniz.

Hocam az çok anladım ama şu Ethernet Switcher'ı ne için kullanacağım onu anlamadım.

Hocam az çok anladım ama şu Ethernet Switcher'ı ne için kullanacağım onu anlamadım.

Bir odaya bir kablo çektiniz ve birden fazla cihazı kablo ile bağlamak istiyorsanız ethernet switch kullanabilirsiniz.
Kısaca gelen kabloyu çoğaltıyor yani.
Bieden fazla cihazı tek kablo ile kablolu olarak bağlama ihtiyacınız yoksa gerekli değil.

Piyasadaki hazır routerlarda da ethernet switch bulunuyor genelde.
Router da ethernet switch görevi görebilir yani.

Erhernet kablosu çoğaltmayacaksanız gerekli değil.

Son düzenleme:
Bir odaya bir kablo çektiniz ve birden fazla cihazı kablo ile bağlamak istiyorsanız Ethernet Switch kullanabilirsiniz.
Kısaca gelen kabloyu çoğaltıyor yani.
Bieden fazla cihazı tek kablo ile kablolu olarak bağlama ihtiyacınız yoksa gerekli değil.

Piyasadaki hazır routerlarda da Ethernet Switch bulunuyor genelde.
Router da Ethernet Switch görevi görebilir yani.

Erhernet kablosu çoğaltmayacaksanız gerekli değil.

Teşekkürler hocam yardımcı olduğunuz için :)

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı