Ev interneti altyapısı güncellemesi nasıl yapılır?

CVaRy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba Technopat ailesi,

Şu anda bulunduğum adres üzerinde fiber mevcut. Ancak hızım 200 yapılsa bile yükselmiyor. Bunun sebebi doğal olarak ev içerisinde ki hattın fiber olmaması. Oturduğum bina da 80 daire mevcut. FTTB altyapısı olduğu için 200 ve üstü alamıyorum ve yaptığım iş gereği de yüksek indirme hızı ve yüklemelere ihtiyacım var. Bu konuda bir güncelleme talep edilmesi durumuna ( bina yöneticisi tüm daireler için ) fiber çekilme durumu nedir daire içlerine kadar. Ya da bu işlemi site yöneticisi sağlayıp sonrasında Türk Telekom onay verip kabloyu site yöneticileri mi çekiyor işleyiş nasıl olacak genel bir ön bilgi verebilir misiniz?

Ona göre yöneticilere bende bir bilgi aktarımı sağlıyım eğer direk bina fiber ile döşendiğinde Türk Telekom fiber ile güncelleme yapıyor ise direkt öyle ilerleyelim düşüncesindeyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Technopat ailesi,

Şu anda bulunduğum adres üzerinde fiber mevcut. Ancak hızım 200 yapılsa bile yükselmiyor. Bunun sebebi doğal olarak ev içerisinde ki hattın fiber olmaması. Oturduğum bina da 80 daire mevcut. FTTB altyapısı olduğu için 200 ve üstü alamıyorum ve yaptığım iş gereği de yüksek indirme hızı ve yüklemelere ihtiyacım var. Bu konuda bir güncelleme talep edilmesi durumuna ( bina yöneticisi tüm daireler için ) fiber çekilme durumu nedir daire içlerine kadar. Ya da bu işlemi site yöneticisi sağlayıp sonrasında Türk Telekom onay verip kabloyu site yöneticileri mi çekiyor işleyiş nasıl olacak genel bir ön bilgi verebilir misiniz?

Ona göre yöneticilere bende bir bilgi aktarımı sağlıyım eğer direk bina fiber ile döşendiğinde Türk Telekom fiber ile güncelleme yapıyor ise direkt öyle ilerleyelim düşüncesindeyim.

Fftb varken ffth çekmezler yüksek ihtimalle.

Benzer durumu Superonline ile yaşamıştım. FTTB bir sistemi FTTH'ye dönüştürmek için bölgesel olarak sistemin komple değişmesi gerekiyormuş. O yüzden FTTB sistemi geniş kapsamlı bir dönüşüm planları yoksa FTTH'ye çevirmiyorlar. Fakat FTTB cihazını daha güncel gigabit switchli bir cihazla değiştirerek 1000 mbps hatta daha üstü hızlar da alabilirsiniz. Bunun için site yöneticisi müdürlüğe başvuruda bulunabilir.

Benzer durumu Superonline ile yaşamıştım. FTTB bir sistemi FTTH'ye dönüştürmek için bölgesel olarak sistemin komple değişmesi gerekiyormuş. O yüzden FTTB sistemi geniş kapsamlı bir dönüşüm planları yoksa FTTH'ye çevirmiyorlar. Fakat FTTB cihazını daha güncel gigabit Switch'li bir cihazla değiştirerek 1000 Mbps hatta daha üstü hızlar da alabilirsiniz. Bunun için site yöneticisi müdürlüğe başvuruda bulunabilir.

Gelen teknik arkadaşlar ile konuşurken söylemişlerdi Switch 100 ve üstünü veremiyor o yüzden almıyor 100 ve üstünü diye. O zaman Switch güncelleme talep ettireceğiz gibi duruyor. FTTH'ı 80 dairelik bir yeni yerleşkeye getirmemekte nasıl bir planlama merak konusu. :D

Gelen teknik arkadaşlar ile konuşurken söylemişlerdi Switch 100 ve üstünü veremiyor o yüzden almıyor 100 ve üstünü diye. O zaman Switch güncelleme talep ettireceğiz gibi duruyor. FTTH'ı 80 dairelik bir yeni yerleşkeye getirmemekte nasıl bir planlama merak konusu. :D
Sistem FTTB olduğu için tahminen 2005-2011 yılları arasında kurulmuş olabilir. Aslında bu biraz da şans işi. FTTH bu kadar yaygın olmadan önce firmalar FTTB kurulum yapıyordu. O dönemde kurulan sistemlerin çoğu böyle yapıldı. 100 mbps üstü kullanan/kullanmak isteyen kullanıcı sayısı şu devirde bile az olduğu için dönüşüm yapmak işlerine gelmiyordur. Nasıl olsa 100 mbps de kazık fiyata satılıyor .😕

MDU cihazı değiştirilse bile prosedür gereği 100 üzeri hızlar şu an için sadece FTTH altyapılarda sunuluyor.

+100 FTTH.png

100+ FTTH.png

Çözüm yolu FTTH'a dönüşüm gibi duruyor ama bu çok çok zor. Forumda bir arkadaş FTTB-Eth altyapısını neredeyse FTTH'a dönüştürmek üzereydi. Proje çizilmişti, hatta müdürlükteki biri bu arkadaşa OBK bile vermişti. Arkadaş da dairelere çektirmişti OBK'yı. Sonra genel müdürlük "orada zaten fiber var" diyerek projeyi reddetmişti. Daha sonra ne olduysa bir şekilde FTTH'a dönüşüm sağlanmıştı. Ama arkadaş 1 yıl uğraştığını söylemişti yani.
Şu konuyu baştan sonra okuyabilirsiniz: FTTB internetten FTTH dönüşümü

MDU cihazı değiştirilse bile prosedür gereği 100 üzeri hızlar şu an için sadece FTTH altyapılarda sunuluyor.

Çözüm yolu FTTH'a dönüşüm gibi duruyor ama bu çok çok zor. Forumda bir arkadaş FTTB-ETH altyapısını neredeyse FTTH'a dönüştürmek üzereydi. Proje çizilmişti, hatta müdürlükteki biri bu arkadaşa OBK bile vermişti. Arkadaş da dairelere çektirmişti OBK'yı. Sonra genel müdürlük "orada zaten fiber var" diyerek projeyi reddetmişti. Daha sonra ne olduysa bir şekilde FTTH'a dönüşüm sağlanmıştı. Ama arkadaş 1 yıl uğraştığını söylemişti yani.
Şu konuyu baştan sonra okuyabilirsiniz: FTTB internetten FTTH dönüşümü

Anlaşılan Türk Telekom müdür vs ile konuşmak gerekecek. En azından planlama içine almaları yönünde bir konuşma yapacağım. Yan tarafta yapımı süren bir bina var. Bu sene içerisinde yüksek ihtimalle 2023 sonuna kadar bitirilmiş olacak. Planlama içinde oraya illaki FTTH çekmek zorunda kalacaklardır. Daha öncesinde altyapı olmayan 300 metre mesafedeki müstakil bir eve çektirmeyi başarmıştık. Gelişmeleri yazıyor olacağım.

Anlaşılan Türk Telekom müdür vs ile konuşmak gerekecek. En azından planlama içine almaları yönünde bir konuşma yapacağım. Yan tarafta yapımı süren bir bina var. Bu sene içerisinde yüksek ihtimalle 2023 sonuna kadar bitirilmiş olacak. Planlama içinde oraya illaki FTTH çekmek zorunda kalacaklardır. Daha öncesinde altyapı olmayan 300 metre mesafedeki müstakil bir eve çektirmeyi başarmıştık. Gelişmeleri yazıyor olacağım.
Toplayabildiğiniz kadar imza toplayıp dilekçe de verin bence. Gelişmeleri bekliyoruz. Başarılar.

@Dejuf böyle bir şey mümkün mü? Bölgesel olarak FTTB sistem kurulursa yeni binaya FTTH çekebilirler mi? Bana olmaz denmişti Superonline kurulum ekibi tarafından.
Aslında bölgesel değil de bina bazında bakmak lazım. Mesela bir binada ADSL veya VDSL varken hemen yanındakinde fiber bulunabilir. Onun yanındakinde de hiç altyapı olmayabilir. Ki zaten FTTB-Eth altyapılar da FTTH'lar da PON şebekeye bağlı olduğu için dönüşüm nispeten daha kolay.

Toplayabildiğiniz kadar imza toplayıp dilekçe de verin bence. Gelişmeleri bekliyoruz. Başarılar.

Aslında bölgesel değil de bina bazında bakmak lazım. Mesela bir binada ADSL veya VDSL varken hemen yanındakinde fiber bulunabilir. Onun yanındakinde de hiç altyapı olmayabilir. Ki zaten FTTB-Eth altyapılar da FTTH'lar da PON şebekeye bağlı olduğu için dönüşüm nispeten daha kolay.

Sanırım teknik olarak da olmaz hocam. Çünkü FTTB aktif şebekeyi kullanır, FTTH (GPON) ise pasiftir yani elektriksiz çalışır. FTTB'de kablo nereden geliyor tam bilmiyorum ama FTTH kurulabilmesi için santraldeki OLT'den bir port ayrılması lazım. FTTB'yi besleyen kablonun OLT'den gelip gelmediğini dediğim gibi tam bilemiyorum. Demek istediğim sistemlerin çalışma prensipleri farklı. Mevzu sadece bir kutu değişikliğinden ibaret değil yani.

Bu arada daire başına 10 Gbps demişsiniz ama TT'nin OLT çıkışları en fazla 2.5 Gbps destekliyor diye okumuştum. Aslında teoride fiber kablo 10 Gbps verebilecek potansiyelde olsa da TT altyapısı o hızları sunamıyor maalesef. Ha, kurumsal olarak metro ethernet hizmeti veriyor ama sıradan bir vatandaşa onun maliyeti arş-ı âlâya çıkar muhtemelen.
Hocam linkini attığınız konuda kutu değişiminden ibaret olmadığını söylemişsiniz ben de tam olarak bunu netleştirmek için sormuştum. Benim bilgime göre de FTTB kutusunun sinyal aldığı kablo direkt olarak FTTH sisteme dönüştürülemiyor. Kablonun kaynağının da değişmesi gerek lazım diye biliyorum.

Geri
Yukarı