Ev ısıtma sistemi tavsiyesi

Abdullah BİLEN

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Lojmanda kalıyorum. Ev iki katlı ve evler prefabrik ısı yalıtımı yok. Dışarı kaç dereceyse evin içi de aynı derece.
İdare et demeyin en az 4 yıl burada yaşayacağız. Evde doğal gaz yok.

Isıtma sistemi olarak mazotlu brolür var.
Ancak bu sistem çok fazla mazot harcıyor. Ve mazot dünyanın parası.

Evde soba kuramıyoruz, yasak.
Ya seyyar kombi tarzı tüple çalışan bir şeyler kuracağım eve.
Ya elektrikli ısıtıcı kullanacağım ancak evlerin elektrik tesisatı pek sağlıklı değil.

Ya da aklıma nargile kömürüyle ısıtacağım evi.
Bunu tam olarak nasıl yapacağım bilmiyorum.
Kokusuz ve dumansız bir şeyler lazım. Bu da bambudan yapılan nargile kömürlerinde var.

Bir de pelet sobalar var ancak çok pahalılar. O paraya mazot yakarım.

Klima taktır diyebilirsiniz bu sefer de her iki kata klima taktırmam gerekecek 2'li sistemler 15k.

Açık şömine tarzında nargile kömürü yakma olayına ne dersiniz?
Isıtmayla ilgili benzer önerileriniz veya tavsiyeleriniz nedir?

Bizim burada doğal gazla ısıtma yok. Yazlığımızda kalorifer vardı kömürle ısınıyorduk gayet güzeldi. Onun dışında kışın oturduğumuz evdeyken salonda soba kullanıyoruz, odun atıyoruz. Ben diğer odalardayken çok üşümüyorum ama eğer öyle bir durumla sen karşılaşırsan da elektrikli soba candır bana göre :)

Tüple çalışanlardan almayın, zehirlenme olayı çok fazla, zehirlenmeseniz bile zararlı. Soba neden yasak?

Soba evler prefabrik olduğu için çabuk yanar diye yasak.

Soba yasak şömine serbest mi tam anlayamadım.

Hayır hocam, dumansız bir şeyler yakarsam evde (nargile kömürü gibi) duman çıkmadığı için kimse evde şömine tarzı bir şey olduğundan haberdar olmayacak. Bu yüzden nargile kömürü dedim.

Onu da tek bir merkezi şömine olarak değil de. Odanın 4-5 yerine yerden 10 cm yukarıda tutacak bir demirin üstüne güveç tabağı falan koyup, tabakların içine de 4'er tane nargile kömürü yerleştirip ısıtmayı düşünüyorum.

Yağlı radyatör. Hiç kullanmadım ama kullananlar memnunmuş.

Kumtelin 9'lu yağlı radyatörünü denedim hiç verim alamadım hocam. Önereceğiniz farklı bir marka ya da farklı bir ısıtıcı türü vs var mı?

Mazota devam edin aynı kapıya çıkar elektrik ya da gaz.

Hocam saatte 2.5-3 litre yakıyor mazotta.

Geçen sene bu zamanlar 600 litre kadar almıştım 8 liradan falan 5K para vermiştim.
Ki o kadar yakıt yetmedi bile. Yetmediği için de ısınamadık. 2 saat falan yaktım günlük. Şanslıydım ki 5-6 ya kadar evde kimse durmuyordu. Ama bu sene evde gündüz duracak olanlar var.

Şu an 600 litre alayım desem 18k yapıyor.

Bu kadar parayı ısınmaya veremem.

Daha farklı ve ucuz ısınma yöntemleriniz var mı?

Son düzenleme:
Kumtelin 9'lu yağlı radyatörünü denedim hiç verim alamadım hocam. Önereceğiniz farklı bir marka ya da farklı bir ısıtıcı türü vs var mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Soba evler prefabrik olduğu için çabuk yanar diye yasak.

Hayır hocam, dumansız bir şeyler yakarsam evde (nargile kömürü gibi) duman çıkmadığı için kimse evde şömine tarzı bir şey olduğundan haberdar olmayacak. Bu yüzden nargile kömürü dedim.

Onu da tek bir merkezi şömine olarak değil de. Odanın 4-5 yerine yerden 10 cm yukarıda tutacak bir demirin üstüne güveç tabağı falan koyup, tabakların içine de 4'er tane nargile kömürü yerleştirip ısıtmayı düşünüyorum.

Hocam saatte 2.5-3 litre yakıyor mazotta.

Geçen sene bu zamanlar 600 litre kadar almıştım 8 liradan falan 5K para vermiştim.
Ki o kadar yakıt yetmedi bile. Yetmediği için de ısınamadık. 2 saat falan yaktım günlük. Şanslıydım ki 5-6 ya kadar evde kimse durmuyordu. Ama bu sene evde gündüz duracak olanlar var.

Şu an 600 litre alayım desem 18k yapıyor.

Bu kadar parayı ısınmaya veremem.

Daha farklı ve ucuz ısınma yöntemleriniz var mı?
Nerede yaşıyorsunuz? Eksi derecelere inmiyorsa klima 19-21 derece, yağlı radyatör en mantıklsı.

Geri
Yukarı