Ev ses sistemindeki yanık devre elemanı nasıl tespit edilir?

KaptanBey

Hectopat
Yer
Ordu
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam dostlar.
Elimde 5+1 ev sinema ses sistemi var, cihazı televizyona AUX ile bağlayıp ses sınırlarını iyice zorlayıp yaktım :)
Gördüğüme göre direnç yanmış gibi görünüyor, elimden geldiğince uygun direnci karta tekrar lehimleyebilirim diye düşünüyorum ancak direnç mi yanık yoksa başka bir şey mi tam emin değilim. Direnç yanık ise hangisinden almam gerekiyor?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

IMG_20211213_184736.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam dostlar.
Elimde 5+1 ev sinema ses sistemi var, cihazı televizyona AUX ile bağlayıp ses sınırlarını iyice zorlayıp yaktım :)
Gördüğüme göre direnç yanmış gibi görünüyor, elimden geldiğince uygun direnci karta tekrar lehimleyebilirim diye düşünüyorum ancak direnç mi yanık yoksa başka bir şey mi tam emin değilim. Direnç yanık ise hangisinden almam gerekiyor?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eki Görüntüle 1241413

Hocam hangi direnç yandıysa aynı değerdeki bir direnç almanız gerek multimetre ile de arızalımı diye ölçmelisiniz.

@Taptic Yanan şey tahmini olarak ne olabilir? Çünkü bir multimetrem yok, ölçüm yapamıyorum.
Cihazı çalıştırdığımda Bluetooth, radyo, aux gibi şeyler çalışıyor ancak sadece ses sorunu var. Çalıştırdığımda "viuuuv" gibi sesler geliyor.
Daha detaylı resim bu şekilde

Dosya Ekleri

• IMG_20211021_183826.jpg
    IMG_20211021_183826.jpg
    246,5 KB · Görüntüleme: 55
@Taptic Yanan şey tahmini olarak ne olabilir? Çünkü bir multimetrem yok, ölçüm yapamıyorum.
Cihazı çalıştırdığımda Bluetooth, radyo, aux gibi şeyler çalışıyor ancak sadece ses sorunu var. Çalıştırdığımda "viuuuv" gibi sesler geliyor.
Daha detaylı resim bu şekilde
Tahmini bir bilgi istemek saçma olur. Kartın görüntüsünden arıza tespiti yapamaz kimse. Örneğin; birisi çıkıp arıza dirençten kaynaklı olabilir dese kart düzelene kadar bütün dirençleri sırayla değiştirecek misin. En sağlıklısı bir ölçüm aletiyle devre elemanlarını kontrol etmek.

Merhaba. Hocam, besleme trafosu 12.5*2 , 2.9 A AC sekonder sarım çıkışlı olup şebekeden bu devreye girmeden önce, trafonun primer sarımından hemen önce cam bir sigortadan geçiyor, resimdeki kırmızı kablonun altından bu sigorta simgesi açıkça görünüyor. Bir avometreyle bu cam sigortayı bulup omajını ölçün. Atmışsa bir omaj değeri okunamayacaktır, yenisiyle, ayni değerlisiyle değiştirilmesi gerekir.

Diğer devre elemanlarında yanıp renk değiştirip yanan herhangi bir devre elemanı gözle görünmüyor. Ancak sigortası sağlamsa sırayla diyot, zener diyot, direnç, transistör elemanları avometrenin diyot ve omaj ölçüm kısımlarından ölçülüp kontrol edilmelidir. Ama ilk önce bakılıp ilk ölçülecek yer cam sigortası olmalıdır. Cam sigorta gözle görünmüyorsa plastik bir kutucuk içine alınmış olabilir. Ona ulaşmak için önce o üst plastik kapağı elle kaldırmak gerekir.

Soğutucuya bağlı olan çıkış katı güç transistörleri ise, hoparlörlere ses çıkışı yerine amfi çıkışı doğrudan kısa devre edilerek son volümle ses açılırsa ancak bu şartta mutlak bir zararı görebilirler. Kolay gelsin.
Düzeltme: Ses çıkış transistörleri yerine ses çıkış entegreleri yazılacaktı, düzeltiyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı