Evde elektrik tesisatı ve priz önerileri

Ahmet Metin

Kilopat
Daha fazla  
Sorun yaşadığım konu burada ve ben artık bu sorunun elektrik tesisatından olduğunu düşünüyorum ki zaten elektrik tesisatında bir sıkıntı var. Bina eski, tesisatımız hiç yenilenmedi ve mesela buzdolabından arada bir garip garip tekrardan çalışma sesi çıkar. Fön makinesini çalışır vaziyette kapatırken böyle elektrik sesi gelir vs. şimdi ne yapmam gerekiyor arkadaşlar evin tesisatını ne kadar ücrete yenileyebilirim bilgisi olan var mı veya elektrik tesisatını değiştirmeden daha sağlıklı işime yarayan ilgili konudaki sorunumu çözebilme ihtimali olan hangi çeşit prizi almalıyım? Teşekkür ederim şimdiden herkese.

Prizlerden elektirik sesi gelmesi ark oluşmasına neden olur, eğer tesisatında ark var ise bu hem kabarık fatura demektir hemde tehlikelidir, bir tesisatcı bul ve tesisatı incelemesini iste, eğer tesisat eskiyse kablolar yeni üretilen kablolara göre daha güçlüdür eğer bir sıkıntı var ise tüm tesisat değişikliği yerine hata olan yerin onarılmasını iste. Ve mümkünse kaçak akım rölesi taktır her evde olması gerekir ve özellikle ark olan binalarda yangın ve bilimum afetlerin önüne geçer.

Merhaba. Elektrik tesisatınızdaki bu türden olan iç sıkıntılarda sadece kaptop, masaüstü PC veya PC türünde çalışan HDD'le çalışan bazı cihazlar (DVR) gibi) değil elektronik karta sahip tüm makina ve cihazlarınıız (kombi, hermetik şohben, vb.) için bir tehdit oluşturabilir. Bu nedenle yetkili bir elektrikçiyi çağırıp evin tüm tesiatını iyice gözden geçirtmelisiniz.

Arkın, küçük kıvıolcımların nedeni sadece prizlerle, kötü buat bağlantılarıyla ilgili olmayıp zaman içinde bozulan tüm elektrik parçaları (otomatlar, şalterler, kaçak akım röleleri, vb.) olabilir. Ancak yetkili bir elektrikçi bunları tek tek inceleyip özel ölçüm ve testleri yaparak en doğru sonuçlara ulaşabilir. Kolay gelsin.

Hepinize ayrı ayrı teşekkürler ederim. Özür dilerim belirli bir zaman bilgisayar başına geçemedim ve cevap veremedim sizlere. Tavsiyeleriniz, fikirleriniz ve tecrübeleriniz için tekrardan çok teşekkürler. Bir elektrikçi çağırıp evin tesisatını gözden geçirteceğim. Sağlıcakla kalın.

Yeni konular

Geri
Yukarı