Priz elektrik çekme mantığı

kubilik1

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Arada böyle basit şeyler aklıma takıldıkça soruyorum. Size saçma gelmesin :D Laptop ve telefon şarj aletleri prize takılıyken ama ucu laptop ya da telefona bağlı değilken elektrik harcar mı? Ya da bir cihaza bağlıysa şarjı tam dolduğunda cihaz güç çekmeye devam eder mi? Bir de prize üçlü taktığımızda üçlü boş olsa bile elektrik çeker mi?

Güç çeken bir şey yoksa elektrik harcamaz. Araba çalışmazken benzin harcıyor mu? O mantık.

Bende öyle düşünüyordum fakat ufak bir enerji tükettiğini söylüyorlardı. Bu yüzden boş adaptörleri prize bırakmayın tasarruf için önemli diye haberler çıkmıştı.

Adaptörler prize bağlı olduğu sürece az da olsa enerji harcanır. Şarj olacak cihaza bağlı olmasa bile harcanıyor. Ancak maaliyeti çok az olduğu için ihmal edilebilir. Senede 1-2 lira civarı falan diye hatırlıyorum. Ancak milyonlarca kişinin bu davranışı sergilemesi neticesinde israf olarak nitelendirilebilir.

Öte yandan gerekmediği halde prizde takılı kalması adaptör içindeki kondansatörlerin (kapasitör) boşalmaya fırsat bırakmadan sürekli yüklü kalması ve buna bağlı bir miktar ısınma ve şişme yapması olasıdır. Komponentlerin kalitesine de bağlı olarak patlama ihtimali var. Cihaza eziyet etmeyip sürekli takılı bırakmamakta fayda var.

Şarj tamken hala nasıl elektrik çekebilir, akıllı telefonlar bunu engellemiyor muydu?

Sürekli deşarj ediyor telefon kendisini, şarjdayken telefona bakılınınca da şarjın gitmemesi veya gittiğinde dolması elektrik çektiğini gösteriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı